Vývoj na trzích

Rok 2012 z pohledu investora

Na konci roku je zvykem bilancovat. V tomto článku se podíváme, jak si v roce 2012 vedly různé investice.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 12. 2012

Doporučujeme také:

Jak si vedly různé investice v roce 2012?

Ziskové investice

Ztrátové investice

 • Dluhopisy a dluhopisové fondy
 • Akcie Erste Group, VIG, Komerční banka
 • Akcie Apple, Google, Samsung
 • Automobilky
 • Turecké, thajské a indické akcie
 • Sektor biotechnologií
 • Komodity a komoditní fondy
 • Akcie ČEZ, Telefonika, Philip Morris
 • Akcie Dell, HP, Nokia
 • Facebook
 • Japonské akcie
 • Těžební e energetický sektor

Kdo v roce 2012 vydělal?

Korunové dluhopisové fondy

V uplynulém roce vydělali všichni konzervativní investoři, kteří drží většinu majetku v korunových dluhopisových fondech. Politika „nulových" úrokových sazeb, kterou se rozhodla aplikovat i Česká národní banka, stlačila úroky u dluhopisů na historicky nejnižší úroveň. Díky tomu stoupla tržní cena českých dluhopisů výrazně nad jejich nominální hodnotu a majetek v dluhopisových fondech tím zhodnotil zhruba o 12 %.

Akcie bank

Pokud jste před rokem nakoupili akcie bank, zajisté si dnes radostí mnete ruce. Akcie Erste Group Bank, Vienna Insurance Group a Komerční banky se řadí k nejúspěšnějším na Pražské burze. Podobně jste mohli vydělat i s akciemi amerických bank Citigroup, Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs nebo AIG. Stoupla také cena některých evropských bank, zejména Barclays, Royal Bank of Scotland a HSBC. Problém je, že ve většině případů stojí za růstem zisků bank umělá podpora Evropské centrální banky. Nebýt jejích operací, tak banky mají co dělat, aby nezkrachovaly. To není dobré investiční prostředí. Akcie bank mají momentálně statut velmi rizikových spekulací.

Chytré telefony

K velmi zdařilým investicím roku 2012 patří akcie výrobců smartphonů a všeho okolo nich. Až do září jsme byli svědky nevídané Apple-mánie. Každý chtěl mít Apple iPhone. Cena akcií Apple letěla strmě vzhůru a z firmy Apple se stala nejdražší firma na světě. Od října cena akcií Apple spadla o 25 %, přesto mohou být akcionáři spokojeni, protože akcie Apple jsou stále téměř o 30 % dražší než na začátku roku. Ještě více, přes 50 %, vydělali akcionáři korejské firmy Samsung. Google zůstává trochu pozadu, ale i zde v druhé půlce roku cena akcií rostla.

Automobilky

Oživení se dočkal automobilový průmysl. Dařilo se všem hlavním výrobcům – Volkswagen, Toyota, Ford, Honda, General Motors. Vůbec největší růst zaznamenaly akcie indické automobilky Tata Motors. Klesající odbyt v Evropě vykrývá poptávka z Číny.

Thajsko, Turecko a Indie

Kdo v roce 2012 vsadil na turecké nebo thajské akcie, rozhodně neprohloupil. Fondy se zaměřením na Turecko přinesly investorům výnos přes 50 %, fondy zaměřené na Thajsko vydělaly kolem 30 %. Také investicí do akcií indických společností jste v uplynulém roce mohli vydělat až 30 %. Vůbec největší zisky zaznamenaly akcie v Keni a Nigérii, do kterých investují fondy se zaměřením na frontier markets.

Biotechnologie

Ve schvalovacím procesu jsou momentálně tisíce nových léků a léčebných technologií. S klienty například investujeme do akcií společnosti, která vyvinula levný a velmi spolehlivý tester na rakovinu, nebo do akcií jiné společnosti, která vymyslela zcela novou technologii léčby virových onemocnění pomocí nanočástic, které „požírají" viry. U jiné společnosti zase čekáme na schválení inhalovaného inzulinu. A to jsou jen útržky toho, čím sektor biotechnologií prochází. Věřím, že za deset let už si doktoři díky novým technologiím hravě poradí s Alzheimerem i Parkinsonem. Velmi rychlý pokrok v medicíně, genetice a nanotechnologiích je středem pozornosti mnoha investorů, ceny akcií biotechnologických společností rostou.

Čtěte také:

Kdo v roce 2012 prodělal?

Komodity a komoditní fondy

Kdo v uplynulém roce ze strachu před inflací vsadil na komodity, nedočkal se moc pozitivních výsledků. Většina komoditních fondů skončila v roce 2012 s mírnou ztrátou. Může za to především nižší cena ropy. Výjimkou jsou zemědělské komodity. Suché počasí se promítlo do ceny pšenice a kukuřice, ta v létě stoupla o 40 %, od té doby ale pozvolna klesá.

Těžební a energetický sektor

Ještě horší výsledky přinesla investice do akcií firem v těžebním a zpracovatelském sektoru. Korekce postihla těžaře ropy, uhlí, železné rudy, ale i zlata. Akcie firem těžících zlato patří k vůbec nejhorším investicím v roce 2012. Další silně ztrátovou investicí byly akcie výrobců solárních panelů. Obecně celý energetický sektor nemá za sebou dobrý rok.

České dividendové akcie

Kdo vsadil na české „jistoty" ČEZ, Philip Morris ČR nebo Telefoniku Czech Republic, asi svého rozhodnutí lituje. Tyto české akcie sice přinesly investorům očekávanou vysokou dividendu, ale jejich tržní cena poklesla o 15 %. V příštím roce to ale může být zase naopak.

Tradiční výrobci počítačů a mobilů

Mezi nejhorší investice v roce 2012 patří bezesporu akcie tradičních výrobců stolních počítačů a mobilních telefonů. Přes 30 % ztratila hodnota akcií firmy Dell a akcie firmy Hewlett-Packard spadly dokonce o 45 %. Také cena akcií společnosti Nokia se propadla v létě skoro o 70 %, od té doby ale postupně roste zpět.

Japonské akcie

Silný japonský yen a rostoucí konkurence korejských a čínských firem trápí japonské exportéry. Mezi největší propadáky roku 2012 patří akcie tradičních japonských firem Sony, Panasonic a Canon. Dařilo se pouze japonským automobilkám.

Facebook

Dlouho očekávaný vstup společnosti Facebook na burzu cenných papírů skončil v souladu s očekáváním mnoha analytiků pořádným fiaskem. Po třech měsících se akcie propadly na poloviční hodnotu. Teprve od listopadu začala cena růst, ale stále je cca o 40 % nižší než při primárním úpisu akcií. Nicméně z dlouhodobého pohledu má Facebook zajímavý potenciál – zhruba půl miliardy lidí ho používá každý den, další půl miliardy občas. To je velmi silná základna uživatelů, potenciálních zákazníků různých placených služeb.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


 

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 12. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (24.9 + 39.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru