Vývoj na trzích

Vývoj na finančních trzích – leden 2024

Akcie na novém maximu. Zlato a Bitcoin zastavily růst. Ropa trochu podražila. Očekává se pokles úrokových sazeb a daří se dluhopisovým fondům. Koruna mírně oslabuje.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 2. 2024

AKCIOVÉ TRHY
Stav k 31. 1.
Měsíc
Rok
MSCI World (v EUR)
301
2,9 %
15,1 %
S&P 500 (v USD)
4 844
1,5 %
19,0 %
MSCI Europe (v EUR)
163
1,5 %
7,2 %
MSCI Emerging Markets (v EUR)
353
-3,1 %
-5,4 %
PX (v CZK)
1 453
2,8 %
9,3 %
KOMODITY
Stav k 31. 1.
Měsíc
Rok
Zlato (USD/Oz)
2 040
-1,1 %
5,8 %
Stříbro (USD/Oz)
22,90
-3,7 %
-3,2 %
Ropa WTI (USD/barel)
75,83
5,7 %
-3,4 %
Zemní plyn (EUR/MWh)
36,38
-4,0 %
-47,1 %
Elektřina (EUR/MWh)
84
-13,8 %
-52,9 %
Bitcoin (USD/BTC)
42 583
0,8 %
84,0 %
MĚNY
Stav k 31. 1.
Měsíc
Rok
EUR/CZK
24,89
0,6 %
4,6 %
USD/CZK
22,94
2,5 %
4,4 %
GBP/CZK
29,13
2,4 %
7,9 %
Zdroj dat: MSCI, S&P Global, Yahoo! Finance, Trading Economics, OnVista, Finanzen, PSE, PXE a ČNB
Data platná k 31. 1. 2024

Akcie na novém maximu

Akciím se v lednu vesměs dařilo. Hodnota většiny akciových indexů třetí měsíc v řadě stoupla. Hodnota indexu MSCI World stoupla o 2,9 % na nové historické maximum, podobně i americký index S&P 500 nebo německý index DAX.

Nejvíce se dařilo akciím v Japonsku, kde v průměru v lednu stouply ceny akcií o dalších 8,5 %. Nedařilo se naopak opětovně akciím v Číně, které v lednu odepsaly dalších 10 % hodnoty a spolu s Koreou a Brazílií stáhly dolů celý index MSCI Emerging Markets.

Vývoj hodnoty indexu MSCI World (v EUR)

Zlato a Bitcoin zastavily růst

Cena zlata v lednu mírně poklesla (v dolarech), ale drží se nadále nad kulatou hranicí 2000 dolarů za unci. Cena Bitcoinu se po schválení prvních bitcoinových ETF v USA nijak zvlášť nezměnila. Trh s tím již plně kalkuloval. Cena jednoho Bitcoinu tak ke konci ledna zůstala na hodnotě 42,5 tis. dolarů.

Vývoj ceny Bitcoinu (v USD)

Ropa trochu podražila

Cena ropy v lednu mírně stoupla v důsledku problémů s transportem ropy z Perského zálivu (útoky jemenských Husíů). Díky tomu trochu zdražil i benzín a nafta na čerpacích stanicích. Naopak cena elektřiny a plynu na burze Power Exchange Central Europe nadále klesá. Kontrakty silové elektřiny na rok 2025 se již obchodují za cenu kolem 80 euro za MWh.

Vývoj ceny ropy WTI (USD/barel)

Očekává se pokles úrokových sazeb

První letošní měnověpolitické zasedání bankovní rady ČNB se uskuteční 8. února. Všeobecně se očekává, že ČNB přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Diskuze členů bankovní rady se nyní pravděpodobně povede pouze o tempu snižování sazeb. Fed a ECB v lednu ponechaly sazby beze změny.

Dluhopisový trh už se snižováním úrokových sazeb počítá. Je to vidět zejména u delších splatností, kde jdou výnosy do splatnosti několikátý měsíc dolů. Klesající úrokové sazby nyní svědčí fondům. Dluhopisové fondy už půl roku vykazují silně nadprůměrné výnosy. Inkasují vysoké úroky a zároveň těží z růstu tržních cen dluhopisů, jak klesají výnosy do splatnosti. Tento trend pravděpodobně během tohoto roku bude pokračovat.

Vývoj úrokových sazeb v ČR v letech 2000-2023

Koruna mírně oslabuje

Česká měna v lednu opět mírně oslabila. Kurz eura se již pohybuje kolem 25 korun za jedno euro a kurz dolaru kolem 23 korun za jeden dolar. Další vývoj koruny bude především záviset na tom, zda i Fed a ECB začnou v dohledné době snižovat úrokové sazby, tedy jak se bude vyvíjet úrokový diferenciál mezi korunou a eurem, dolarem a dalšími měnami.

Vývoj kurzu EUR/CZK


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, S&P Global, Finance Yahoo!, TradingEconomics, OnVista, Finanzen, ČNB, PSE, PXE a ČSÚ a jsou platná k 31. 1. 2024, není-li uvedeno jinak.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 2. 2024

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (25.2 + 2.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru