Regionální analýzy

Next Eleven - Pákistán

V šestém dílu našeho seriálu o zemích Next 11 se podíváme na Pákistán, zemi smíšených pocitů a nejasných očekávání, zemi s překrásnými horami, kam se ale málokdo odváží vypravit.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 10. 2007

Pákistán je čistě islámskou zemí, k islámu se hlásí cca 97% populace, proto také oficiálním názvem Pákistánská islámská republika. Vznikl v roce 1947 rozdělením bývalé Britské Indie na dvě části – Indii a Pákistán. Obě země se dodnes hádají o území Kašmíru, na které si obě kladou nárok. Aby ne, když jsou tam naleziště uhlí a rud. V posledním roce se situace mírně uklidnila, což se sekundárně projevilo i na ekonomice Pákistánu.

Ekonomická data jsou více než uspokojivá…

Za fiskální rok od 1.7.2006 do 30.6.2007 vykázal HDP tempo růstu ve výši 7%. Podíváme-li se na inflaci ve výši 6%, nezaměstnanost s pouhými 6,2% a zahraniční dluh ve výši 38,9 mld. USD, vše vypadá jako velmi dobře prosperující ekonomika. (Zdroj pro makrodata: Ministerstvo financí Pákistánu.) Ovšem jak už jsme zvyklí z předchozích dílů seriálu o zemích Next 11, také Pákistán musí čelit několika vážným problémům.

… ale reálná životní úroveň zaostává

Prvně jde o chudobu a negramotnost velké části obyvatelstva. Odhaduje se, že z celkového počtu cca 166 mil. obyvatel žije 60 mil. v absolutní chudobě a až 90 mil. je analfabetů. To jsou děsivá čísla. Ono se ale není čemu divit, když zhruba 60% státního rozpočtu směřuje na armádu a pouhá 2% do školství.

Aby toho nebylo málo… přirozený přírůstek obyvatelstva 2,09% se stará o to, že v zemi je každoročně potřeba 570 000 nových bytových jednotek. Reálně se však staví pouze 300 000 nových bytů ročně. Sektor stavebnictví sice rostl v uplynulém fiskálním roce o vysokých 17,2%, na pokrytí místní poptávky ale zdaleka nestačí.

2/3 exportu tvoří bavlna

Téměř polovina pracovních sil je zaměstnána v zemědělství, které se podílí na HDP zhruba 21%. Díky vysoké závislosti na zemědělství je ekonomika velmi náchylná na klimatické podmínky a především na dostatek vody. Vedle pšenice, kukuřice, rýže, cukrové třtiny a dalších plodin pro obživu obyvatelstva je významnou exportní komoditou bavlna. Bavlna a bavlněné výrobky tvoří téměř dvě třetiny pákistánského exportu. Asi není potřeba zdůrazňovat, že právě textilní a oděvní průmysl patří k nejdůležitějším odvětvím hospodářství.

Nezávislí odborníci dále hodnotí jako závažný nedostatek silný vliv armády. V čele různých úřadů, ale i mnoha státních či soukromých podniků, stojí bývalí vysocí armádní důstojníci, kteří již odešli do "armádní penze". S tím úzce souvisí vysoká míra korupce (nic nového pod sluncem) a neplnění dohodnutých závazků.

Renault by o poměrech mohl vyprávět

Ač se Pákistán prezentuje jako demokratická země podporující zahraniční investory, realita zatím ukazuje spíše opak. Známý je třeba případ francouzské automobilky Renault, která zde chtěla vybudovat montovnu aut, ale nakonec od investice ustoupila. Jako hlavní důvod uvedla korupční jednání a neochotu místních úřadů. Svou roli při tom určitě hraje i mentalita tamního obyvatelstva, jejíž součástí je odmítavý postoj ke všemu "ze západu".

Pákistán bezpochyby patří mezi perspektivní ekonomiky budoucnosti. Má však před sebou ještě dlouhou cestu. A troufám si říct, že o něco delší než u předchozích rozebíraných zemí. Aktuálně je pro vývoj v zemi velmi důležité, jak dopadnou parlamentní a prezidentské volby. Podle neoficiálních údajů vyhrál prezidentské volby stávající prezident Parvéz Mušarraf a dá se očekávat, že i parlamentní volby vyhraje Mušarrafova Pákistánská muslimská liga.

Prezident porušil ústavu

Ovšem výsledky prezidentských voleb musí potvrdit ještě nejvyšší soud. Pokud by uznal stížnost opozice a zpochybnil volby, jelikož Mušarraf je zároveň v čele armádního štábu a v takovém případě je protiústavní kandidovat na prezidenta, mohlo by to vést k destabilizaci politické situace v zemi.

Vývoj indexu KSE 100

Pokud jde o investování, osobně bych navzdory exotičnosti investice do pákistánských akcií dal přednost jiným rozvíjejícím se trhům. Pákistán mi totiž nepřijde svým potenciálem růstu lepší než některé jiné země N-11, zato však ho považuji za rizikovější. Hlavní index burzy v Karáčí KSE 100 si na roční bázi připsal něco málo přes 18%. V pondělí dosáhl nového maxima a překonal tak hodnoty z půlky července před výraznou celosvětovou korekcí akciových trhů.

Na výběr jsou tři certifikáty

Investorům se nabízí jen velmi málo možností, jak participovat na vývoji pákistánských akcií. Existuje sice mnoho podílových fondů orientovaných na tento trh (např. Arif Habib, AKD, Atlas či Prudential), ovšem ty jsou registrovány přímo v Pákistánu a běžný český investor se k nim nedostane. Jak jsme již u trhů Next 11 zvyklí, alternativu nabízí investiční certifikáty. Na pákistánské akcie jsou aktuálně obchodovány open end certifikáty od třech významných emitentů – Deutsche Bank, ABN Amro a Merril Lynch.

Na závěr ještě tradiční upozornění, že jde o vysoce rizikový rozvíjející se trh, kde vedle rizika tržních výkyvů hraje podstatnou roli při investičním rozhodování také riziko politicko-právní.

Psáno pro portál Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 10. 2007

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (14.5 + 7.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru