Regionální analýzy

Přichází opět čas na emerging markets?

Před pár lety všichni chtěli investovat na emerging markets, protože tam je přeci růstový potenciál. Dnes naopak investoři při slovech „emerging markets" pohrdavě mávnou rukou, ačkoliv akcie na rozvíjejících se trzích jsou dnes fundamentálně levnější než v USA a Evropě. Ani dluhopisy emerging markets nejsou hodné zavržení.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 10. 2013


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Akcie na rozvíjejících se trzích ztrácejí

Zatímco akciové indexy v USA a Německu trhají nové rekordy, akciím na rozvíjejících se trzích se poslední tři roky vůbec nedaří. V září se sice akcie na rozvíjejících se trzích začaly trochu zvedat, i tak je ale index MSCI Emerging Markets od ledna stále zhruba 4 procenta v mínusu. Pokud byste do akcií emerging markets investovali v roce 2011, byla by vaše investice ve ztrátě 13 procent. Pro srovnání, akcie na rozvinutých trzích, měřeno indexem MSCI World, vydělaly investorům ve stejném období 21 procent.

Akcie emerging markets zaostávají za rozvinutými trhy

Vývoj indexu MSCI Emerging Markets a MSCI World

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

Dluhopisy emerging markets po korekci o 20 %

Také dluhopisům na rozvíjejících se trzích poslední měsíce vývoj vůbec nepřál. Od května do srpna se během čtyř měsíců propadla tržní cena dluhopisů na rozvíjejících se trzích o dvacet procent, jak můžeme názorně vidět na grafu vývoje hodnoty podílových listů fondu Parvest Bond World Emerging Local. Tato korekce nemá daleko ke kreditní krizi z roku 2008, kdy se ceny dluhopisů během čtyř měsíců propadly skoro o třicet procent.

Vývoj hodnoty podílových listů fondu Parvest Bond World Emerging Local

Parvest Bond World Emerging Local - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: FINEZ Investment Management, BNP Paribas

Je dnes vhodná doba k investicím na emerging markets?

Důvody jsou ovšem jiné. Na negativním vývoji akcií i dluhopisů na rozvíjejících se trzích sehrály v posledních měsících velkou roli měnové kurzy. Za poslední čtyři měsíce (od května do srpna) oslabila kupříkladu indická rupie o 19 procent a brazilský real o 16 procent. Není tedy divu, že zrovna tyto dva trhy mají za sebou velký propad. Podobně se vývoj na měnových trzích podepsal také pod Indonésii, Turecko nebo Jihoafrickou republiku. Výjimkou jsou pouze čínský jüan a korejský won, jinak měny na všech velkých rozvíjejících se trzích prudce oslabily.

Od května do srpna měny na rozvíjejících se trzích prudce oslabily

Země Měna Změna kurzu k CZK
Indie INR -19,4 %
Brazílie BRL -15,9 %
Jihoafrická republika ZAR -13,7 %
Turecko TRY -12,7 %
Indonésie IDR -12,3 %
Thajsko THB -10,2 %
Argentina ARS -9,8 %
Mexiko MXN -9,7 %
Rusko RUB -7,7 %
Korea KRW -2,2 %
Čína CNY -0,7 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, ČNB, data k 31. 8. 2013

Abych pravdu řekl, nevím, jestli je dnes vhodná doba na nákup akcií na rozvíjejících se trzích. Pokud ekonomika USA začne slábnout a ceny akcií v USA klesat, pak se to jistě negativně projeví na akciových trzích všude po světě včetně rozvíjejících se trhů. Ani u dluhopisů nejde s jistotou tvrdit, že mají korekci za sebou. Vše záleží na tom, jak se budou vyvíjet měnové kurzy, inflace a úrokové sazby. Ve hře je příliš mnoho otazníků. Pokud se ale oprostíme od aktuální situace na trzích a nasadíme si brýle pro dlouhodobý horizont, uvidíme na emerging markets příležitost u akcií i dluhopisů.

Akcie emerging markets jsou levnější

HDP roste a poroste na emerging markets rychleji než na rozvinutých trzích. Z toho vyplývá, že také korporátní zisky by měly růst rychleji na rozvíjejících se trzích než na trzích rozvinutých. Přesto ceny akcií v posledních dvou letech vykazovaly opačný vývoj a díky tomu jsou dnes akcie na emerging markets poměrem k ziskům levnější než akcie v USA nebo v Evropě. Také poměrem k účetní hodnotě jsou akcie na emerging markets levnější. Co je zajímavé, dokonce i dividendový výnos akcií v indexu MSCI Emerging Markets se již přehoupl přes dividendový výnos akcií z indexu MSCI World. Akcie na rozvíjejících se trzích se tudíž dnes jeví atraktivnější než akcie v USA a Evropě, a to z pohledu růstového i hodnotového.

Fundamentálně jsou akcie emerging markets levnější

  Růst HDP
(odhad MMF 2013)
P/E P/B Dividendový výnos
MSCI World 1,2 % 16,3 1,9 2,6 %
MSCI Emerging Markets 5,0 % 11,8 1,5 2,9 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI, MMF

Dluhopisy emerging markets nesou vyšší úroky

Také dluhopisy emerging markets nabízí z dlouhodobého pohledu atraktivnější výnosy než dluhopisy na rozvinutých trzích. Státy klasifikované jako rozvíjející se trhy jsou dnes zpravidla mnohem méně zadlužené (poměrem k HDP) než rozvinuté země. Emerging markets se ale všeobecně potýkají s vyšší inflací, kterou musí držet na uzdě vyššími úrokovými sazbami. Od toho se odvíjí i vyšší úrokové výnosy tamních dluhopisů.

Emerging markets jsou méně zadlužené, ale platí vyšší úroky

Rozvinuté trhy Emerging markets
Země Veřejný dluh
(% HDP)
Úrokový výnos desetiletých dluhopisů Země Veřejný dluh
(% HDP)
Úrokový výnos desetiletých dluhopisů
Japonsko 214 % 0,7 % Brazílie 59 % 11,7 %
Itálie 127 % 4,3 % Indie 50 % 8,7 %
Francie 90 % 2,4 % Jihoafrická rep. 40 % 7,6 %
Velká Británie 90 % 2,8 % Korea 37 % 3,5 %
Kanada 85 % 2,6 % Turecko 36 % 8,9 %
Španělsko 84 % 4,3 % Mexiko 36 % 5,8 %
Německo 82 % 1,8 % Čína 32 % 4,0 %
USA 73 % 2,6 % Indonésie 23 % 8,1 %
Austrálie 29 % 3,9 % Rusko 8 % 7,3 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, CIA World Factbook, Trading Economics

Dluhopisy na rozvíjejících se trzích budou zcela jistě vykazovat vyšší volatilitu než dluhopisy na rozvinutých trzích. Z dlouhodobého pohledu je ale jejich výnosový potenciál zhruba trojnásobný a riziko krachu poměrně nízké. Největším nepřítelem dluhopisových investic tak zůstávají měnové pohyby. Proto je důležité zaměřit pozornost především na dluhopisy exportně orientovaných zemí s kladnou obchodní bilancí, což dlouhodobě tlačí na posilování měny. Zemím se zápornou obchodní bilancí, jako je například Indie, bych se raději při investici do dluhopisů vyhýbal.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 10. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.8 + 32.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru