Regionální analýzy

Nakopne MS ve fotbale brazilskou ekonomiku?

MS ve fotbale sníží deficit běžného účtu, pomůže stabilizovat měnu, lehce nakopne HDP a dále pozvedne životní úroveň Brazilců. Proto také věřím brazilským akciím.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 6. 2014

Ve čtvrtek začalo mistrovství světa ve fotbale, počtem diváků po celé planetě jednoznačně největší sportovní událost tohoto roku, která hravě strčí do kapsy i zimní olympijské hry v Soči. Investory samozřejmě taková událost svádí k myšlenkám, zda MS ve fotbale pomůže brazilské ekonomice, a zda tudíž stojí za to investovat do brazilských akcií. Zvlášť když za dva roky čeká Brazílii další sportovní svátek – letní olympijské hry.

Poslední tři roky ceny akcií klesají

Má selská úvaha byla: Ano, to se musí jistě projevit investicemi do infrastruktury, čili růstem stavebního sektoru, dále růstem spotřebitelského sektoru, nárůstem příjmů z turistického ruchu atd. Proto jsem již někdy před rokem a půl psal o Brazílii jako zajímavé investiční příležitosti. Skutečnost byla však taková, že od té doby poklesly ceny akcií v Brazílii o 15 procent (měřeno indexem MSCI Brazil v amerických dolarech). Z lokálního maxima v roce 2011 zaznamenal tento akciový index propad dokonce o 40 procent.

Historický vývoj akciového indexu MSCI Brazil (v USD)

Historický vývoj akciového indexu MSCI Brazil (v USD)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Hlavní zásluhu na tomto propadu má oslabování brazilské měny. Kurz brazilského realu vůči americkému dolaru oslabil od roku 2011 také téměř o 40 procent. Na níže uvedeném grafu je vidět růst amerického dolaru vůči brazilskému realu. V domácí měně ceny brazilských akcií poslední tři roky více méně stagnují. Ovšem zahraničním investorům včetně nás v ČR přinesly brazilské akcie silné ztráty.

Vývoj kurzu brazilského realu (USD/BRL)

Vývoj kurzu brazilského realu (USD/BRL)

Zdroj: TradingEconomics

Na vině je negativní vývoj bilance běžného účtu

Oslabování měny jde ruku v ruce s rostoucím deficitem běžného účtu. Jednoduše řečeno, v posledních letech z Brazílie více kapitálu proudí do zahraničí než ze zahraničí do Brazílie. To znamená, že na měnových trzích roste nabídka brazilských realů a klesá poptávka, což způsobuje oslabování měny. To pak vede zahraniční investory k tomu, že opouští brazilský trh, čímž se dále prohlubuje deficit běžného účtu a cyklus se dál opakuje až do té doby, než se ho podaří něčím zvrátit.

Vývoj bilance běžného účtu brazilské ekonomiky (v USD)

Vývoj bilance běžného účtu brazilské ekonomiky (v USD)

Zdroj: TradingEconomics

Klasickým krokem bývá, že centrální banka v takovém případě zvyšuje úrokové sazby, aby přilákala zpět zahraniční kapitál. K tomu také brazilská centrální banka přikročila. Zároveň se tím snaží bojovat s inflací, která zpravidla pod tlakem klesajícího kurzu měny roste (veškeré dovážené zboží totiž zdražuje). Inflace v Brazílii skutečně poslední dva roky trochu stoupla, aktuálně se pohybuje anualizovaná meziměsíční inflace lehce nad šesti procenty.

Vývoj inflace v Brazílii

Vývoj inflace v Brazílii

Zdroj: TradingEconomics

MS ukončí oslabování měny a nakopne HDP

Probíhající mistrovství světa ve fotbale je právě tou událostí, která by měla zvrátit vývoj bilance běžného účtu brazilské ekonomiky, a potažmo také ukončit tříleté období oslabování měny. To je jeden z klíčových důvodů, proč očekávám pozitivní dopad MS ve fotbale na brazilskou ekonomiku a proč věřím brazilským akciím. Poslední rok zpomalovalo tempo růstu brazilské ekonomiky. Ale tento trend by se brzy mohl změnit.

Vývoj růstu HDP brazilské ekonomiky

Vývoj růstu HDP brazilské ekonomiky

Zdroj: TradingEconomics

Průzkumy ve výrobních sektorech sice naznačují mírný pokles výroby, což mě trochu překvapuje. Výrobní PMI index je aktuálně lehce pod 50 body. To je hranice neutrálního vývoje. Hodnoty nad 50 indikují růst výroby, hodnoty pod 50 naopak pokles výroby.

Vývoj výrobního PMI indexu brazilské ekonomiky

Vývoj výrobního PMI indexu brazilské ekonomiky

Zdroj: TradingEconomics

Ovšem musíme si uvědomit, že průmysl tvoří pouze 26 % brazilského hrubého domácího produktu. Pět procent HDP připadá na zemědělství a zbylých 69 procent HDP tvoří služby. PMI index v sektoru služeb vykazuje poslední měsíce růst (hodnota nad 50) a MS ve fotbale by k tomu mělo výrazně přispět a tempo růstu zvýšit, i když to bude mít spíše krátkodobý dopad.

Vývoj PMI indexu v sektoru služeb brazilské ekonomiky

Vývoj PMI indexu v sektoru služeb brazilské ekonomiky

Zdroj: TradingEconomics

Modernizace infrastruktury, turistický ruch... ale také vyšší inflace

MS ve fotbale v Brazílii by tedy dle mého názoru mělo mít pozitivní dopad na ekonomiku. Mělo by lehce nakopnout HDP k rychlejšímu růstu. Mělo by přivést do Brazílie nové investory a zahraniční kapitál. Mělo by vést ke snížení deficitu běžného účtu brazilské ekonomiky a ke stabilizaci (nebo dokonce mírnému posílení) brazilské měny. Kromě toho se také MS ve fotbale spolu s olympiádou podepisují na modernizaci infrastruktury, což bývá dlouhodobější investice.

Na druhou stranu má MS ve fotbale krátkodobě za následek vyšší inflaci ve velkých městech, prudce rostoucí ceny nemovitostí a pochopitelně vede i k určité nespokojenosti obyvatel s tím, že by se peníze vložené do budování stadionů mohly investovat jinde. To je samozřejmě pravda. Ale takto „utopené" peníze by se nakonec Brazílii měly vrátit vyššími příjmy z turistického ruchu a mít pozitivní dopad na vývoj celé ekonomiky, která je jinak v mnoha ohledech v dobrém stavu.

Vývoj reálného HDP na obyvatele v Brazílii

Vývoj reálného HDP na obyvatele v Brazílii

Zdroj: TradingEconomics

Životní úroveň Brazilců roste

HDP na hlavu dlouhodobě roste, ačkoliv poslední tři roky pomalejším tempem. Ruku v ruce s tím rostou i reálné příjmy domácností. A ačkoliv někdo argumentuje, že se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými, celkově počet obyvatel Brazílie pod hranicí chudoby poslední roky výrazně klesá. Nehledě na to, že z ubytovacích kapacit pro sportovce se také částečně stanou nové domovy pro tisíce lidí ze slumů. Za zmínku také stojí dlouhodobě klesající nezaměstnanost, o které se většině evropských zemí může momentálně pouze zdát.

Vývoj nezaměstnanosti v Brazílii

Vývoj nezaměstnanosti v Brazílii

Zdroj: TradingEconomics

Důležité je také podotknout, že tento dlouhodobě pozitivní vývoj brazilské ekonomiky a s tím spojená rostoucí životní úroveň obyvatel není financován na dluh. Zadlužení veřejného sektoru se na rozdíl od většiny světa nezvyšuje a drží se pod 60 procenty HDP. Na druhou stranu je ale na místě také zmínit, že Brazílie patří k zemím s nejvyššími daňovými sazbami (daň z příjmu fyzických osob 27,5 %, daň z příjmu firem 34 %). Chvályhodné aspoň je, že tyto sazby jsou posledních devět let konstantní. To můžeme Bazílii závidět.

Vývoj zadlužení veřejného sektoru vůči HDP brazilské ekonomiky

Vývoj zadlužení veřejného sektoru vůči HDP brazilské ekonomiky

Zdroj: TradingEconomics

MS by mělo mít pozitivní dopad na brazilské akcie

Věřím, že MS ve fotbale nakopne brazilské akcie, a to nejen z krátkodobého hlediska díky euforii investorů. Jsem přesvědčený o tom, že MS ve fotbale skutečně pomůže brazilské ekonomice. A budu přát brazilským fotbalistům co nejlepší umístění (i když Brazílie není mým favoritem), aby také stoupla nálada Brazilců a potažmo i spotřeba domácností. Mimochodem spotřebitelská důvěra v Brazílii sice poslední tři roky klesá, ale stále se drží nad hodnotou 100 bodů, což znamená, že většina Brazilců stále očekává v příštích šesti měsících pozitivní vývoj ekonomiky.

Vývoj spotřebitelské důvěry v Brazílii

Vývoj spotřebitelské důvěry v Brazílii

Zdroj: TradingEconomics

Osobně jsem tedy ohledně brazilského akciového trhu pozitivní. V březnu jsem svým klientům posílal doporučení na mimořádnou investici do brazilských akcií ve snaze využít tehdejšího silného propadu cen. Od té doby již stoupla hodnota indexu MSCI Brazil o 20 procent. A věřím, že ještě dál poroste.

Vývoj akciového indexu MSCI Brazil za poslední rok (v USD)

Vývoj akciového indexu MSCI Brazil za poslední rok (v USD)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 6. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (46.2 + 33.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru