Akcie

Akcie ve výprodeji - čas na nákupy

Akcie padají a padají a klienti jsou víc a víc nervózní. Zcela zbytečně. Strach není opodstatněný. Moudrý investor nyní přikupuje akcie.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 6. 2010

Je tomu čtrnáct dní, kdy jsem v reakci na nevídaný propad na akciových trzích označovaný jako další "černý čtvrtek" psal, že se někdo snaží uměle vyvolat na trzích paniku. Dnes můžeme konstatovat, že to se povedlo.

Ať už se jednalo o skrytý záměr, nebo přirozený proces, na trhy se skutečně dostavila panika. V době, kdy osm z deseti firem ohlásilo lepší než očekávané hospodářské výsledky za první kvartál, spadly ceny většiny akcií o 10-20 %. Není to absurdní? Mnohé tak již poklesly z lokálního maxima z konce loňského roku o 30-40 %.

Jak může řecký precedens ovlivnit akcie?

Za viníka je označováno Řecko, jež strhlo lavinu spekulací o budoucnosti eura a evropské měnové unie. Je pochopitelné, že obavy o budoucnost eura mají negativní vliv na jeho kurz a podporují růst hodnoty dolaru a zlata.

Může ale případný státní bankrot Řecka a třeba i dalších jižanských zemí, nebo návrat Německa k marce nějak zásadně ovlivnit světovou ekonomiku nebo tržby firem jako jsou Coca-Cola či Microsoft? Mohou-li problémy jednoho státu ovlivnit světovou ekonomiku, tak se to týká Číny a USA.

S fundamenty akcií se nic nestalo, pouze jejich virtuální ocenění na burze se poslední týdny zhouplo na houpačce zvané emoce vyživované velkými hráči a médii. A tak ačkoliv nikdo neví, kam až může panika stlačit ceny akcií, moudrý investor nyní nakupuje.

Vyžaduje to však notnou dávku emoční odolnosti, nebo vysoký stupeň Alzheimerovy choroby, jedině tak asi může v dnešním informačním světě člověk na akcie zcela zapomenout a nevěnovat pozornost zprávám v médiích.

Graf akcie Telefonica SA (New York)
2010_05_30_Akcie_ve_vyrodeji_Graf_Telefonica_SA.jpg
Zdroj: Reuters

Tipy na dividendové akcie

Opatrnější investor by se měl držet velkých dividendových akcií. Mnoho jich má dnes P/E nižší než 10 a dividendový výnos přes 5 %. Z odvětví telekomunikací se nabízí například Vodafone, španělská Telefonica, nebo její česká dcera. Mezi těžaři ropy mají velmi atraktivní ocenění zejména britské společnosti BP a Royal Dutch Shell, pozadu nezůstává ani francouzská firma Total, nebo americká společnost Chevron.

V odvětví pojišťovnictví lákají německé akcie Allianz a Münchener Rückversicherung. Banky jsou jedna velká neznámá, na první pohled se blýskají akcie Banco Santander nebo ING Groep, ale zde nikdo neví, co nás ještě čeká za překvapení.

Velkou zásobárnou atraktivně oceněných dividendových akcií je sektor utilit. Dobré fundamenty mají němečtí distributoři RWE a E.ON, ale třeba také český ČEZ, francouzská vodohospodářská firma Veolia Environnement, nebo britská plynárenská společnost National Grid.

Vysoké dividendové výnosy lze hledat také mezi farmaceutickými firmami, zde dominují Sanofi Aventis, AstraZeneca a GlaxoSmithKline. Posledním odvětvím, kde se nachází více dividendových akcií, jsou výrobci cigaret. Jmenujme například Altria Group, Philip Morris nebo Lorillard.

Chcete pomoct s výběrem a srávou akciového portfolia? Podívejte se na aktivní správu FINEZ.

Graf akcie Veolia Environnement (New York)
2010_05_30_Akcie_ve_vyrodeji_Graf_Veolia_Environnement.jpg
Zdroj: Reuters

Na růstové akcie raději podílový fond

Agresivnější investor může hledat také mezi akciemi menších růstových firem, které slibují vyšší potenciální výnos, ovšem s nižší pravděpodobností úspěchu, takže zde je potřeba velmi pečlivá analýza a dobrá diverzifikace.

Drobný investor nemusí kupovat jednotlivé akcie, může sáhnout po podílových fondech. Na růstové akcie se nabízí široký výběr fondů, mezi kterými se nachází i velmi kvalitní aktivně spravované fondy s koncentrovaným portfoliem, které dlouhodobě výrazným způsobem překonávají benchmark.

Chcete pomoct s výběrem fondů? Nechejte si zpracovat investiční plán pro pasivní portfolio. Následně vám zajistíme slevu až 60 % na vstupních poplatcích!!!

Jaká budoucnost čeká akcie?

Nemám nejmenší tušení, kam až může stávající korekce vést a jak dlouho může trvat. Ale jsem silně přesvědčený o tom, že za 1-3 roky bude většina akcií o 30-50 % dražší než dnes. Ze střednědobého a zejména dlouhodobého výhledu jsou tak nynější "slevy" na akciových trzích vynikající příležitostí pro investory, kteří zaspali loňské jaro, naskočit do rozjetého vlaku.

Možná si budu za měsíc nadávat, že jsme s klienty ještě chvíli nepočkali, že jsme mohli kupovat o dalších 10-20 % levněji. Ale stejně tak se může stát, že za měsíc budou akcie na hodnotách z konce dubna. Jak rychle korekce přišla, tak může také odejít. Proto volím "jistotu" dnešních cen, které jsou pro mě dostatečně atraktivní k nákupu.

Psáno pro portál Finmag.cz.

Dále doporučujeme:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 6. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (16.3 + 26.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru