Akcie před korekcí - čas realizovat zisky

Ceny akcií rostou již dva roky. I zarytí pesimisté vyčkávající na dvojité dno začínají chápat, že prováhali obrat a akcie jsou skutečně v býčím trendu. Najednou všichni predikují akciím růst. To je ideální čas realizovat zisky.

 

12.01.2011, Akcie, Jan Traxler, Počet přečtení: 7505

Je rozumné dnes investovat do akcií?

Z dlouhodobého hlediska by bylo nerozumné do akcií neinvestovat. Ovšem aktuální situace není vhodná na nákupy, akcie jsou zralé na korekci. Navíc trh jako celek nemá moc velký potenciál, ocenění akcií už je poměrně vysoké. Obávám se, že až budeme za dvanáct měsíců bilancovat výsledky za rok 2011, většina investorů bude mít za sebou ztrátový rok.

Připomeňme si slova mudrce z Omahy, která byste měli mít při investování vždy na paměti:

„Buďte bázliví, když jsou ostatní nenasytní, a buďte nenasytní, když jsou ostatní plní strachu." / Warren Buffett

Je na čase realizovat zisky

Dvakrát jsem za uplynulé dva roky vyslal do světa zprávu, že je vhodný čas nakupovat akcie. Poprvé to bylo v listopadu 2008, podruhé v květnu 2010. V obou případech to bylo po zcela iracionálním prudkém propadu, kdy jeden analytik za druhým predikoval další pád. V obou případech trhy dál mírně klesaly a po čase i největší optimisti přestali věřit, že přijde růst, a začali přitakávat pesimistům. Jen si vzpomeňte na léto a znamení Hindenburg a prorokování zářijového efektu. V obou případech ale po několika měsících přišel náhlý prudký obrat a většina investorů nestihla zavčas naskočit do vlaku.

Dva roky mě mnoho lidí označovalo za blázna, naivního snílka, nebo věčného optimistu. Nyní se situace mění. Zatímco většina investorů teprve nyní začíná vyzpěvovat akciím a komoditám aleluja, já jim pomalu hraju umíráček. Od teď mi můžete začít říkat pesimista, strašpytel, nebo třeba hlupák. Dle mého názoru totiž mají akciové trhy hlavní růst za sebou. Je na čase realizovat zisky.

Relativní vývoj indexů MSCI World, Emerging Markets a Frontier Markets
2011_01_07_Graf_MSCI_World_EM_FM.jpg
Zdroj: MSCI

Do akcií jen ve třech případech

Přesto může být nadále rozumné mít většinu portfolia v akciích, ale pouze pokud:

Stále je možné najít akcie, které porostou bez ohledu na celkovou náladu na trhu - akcie firem, kterým z nějakého důvodu porostou zisky, a v ceně akcií to ještě není zohledněno. Každý měsíc uveřejňuji jeden investiční tip v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích - viz přehled za prosinec 2010.

Pakliže chcete čerpat pravidelnou rentu, pak je rozumné dlouhodobě držet dividendové akcie jako ČEZ nebo Telefonika O2 a vůbec nevěnovat pozornost jejich aktuální tržní ceně. Ukázku portfolia vybraných 10 dividendových akcií najdete v článku Dividendové akcie - konzervativní dlouhodobá investice.

Při pravidelném investování dochází k průměrování nákupní ceny, takže případná korekce má na celkový výsledek z dlouhodobého pohledu pozitivní dopad.

Psáno pro portál Investujeme.cz.

Dále doporučujeme:


Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?Přihlaste se k odběru bezplatného investičního newsletteru FINEZ a nebo nás sledujte na facebooku.

investiční newsletter

Přihlašte se k odběru bezplatného investičního newsletteru.

Chcete poradit s investicemi?

Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe

kontaktujte nás