Oborové analýzy

Investice do stříbra a akcie těžebních společností

Stříbro a zlato se mezi investory těší čím dál větší popularitě. Stříbro má slibnější pozici, je ho nedostatek a má širší využití v praxi. Akcie těžařů stříbra jsou ale předražené. Pro investici je lepší fyzická komodita, dobrou volbou je také ETF.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 7. 2010

Stříbro není jen šperk, má široké využití

Stříbro patří mezi vzácné kovy. Na rozdíl od zlata je ale v daleko větší míře využíváno v průmyslu, a tak se jedná o komoditu cyklickou - poptávka po stříbře kolísá s vývojem celé ekonomiky. Proto je také cena stříbra výrazně volatilnější oproti zlatu. Koncem roku 2008 spadla cena stříbra až k 9 dolarům za unci. Dnes se obchoduje okolo 18 dolarů, tedy na stejné úrovni jako těsně před krizí.

Graf spot ceny stříbra
2010_07_28_Stribro_graf_Ag.png
Zdroj: Finanzen.net

Vedle tradičního využití ve šperkařství, fotografickém průmyslu a na výrobu zrcadel se stříbro díky vysoké vodivosti a nízkému odporu používá zejména v elektronickém průmyslu. Značné uplatnění má dnes při výrobě fotovoltaických článků nebo kosmetických a farmaceutických přípravků.

Přehled největších veřejně obchodovaných spol. z odvětví těžby stříbra

  Země Tržní
kapitalizace
(mil USD)
Tržby 2009
(mil USD)
Zisky 2009
(mil USD)
P/E 2009

P/B 2009

Výnos
dividendy
Fresnillo Velká Británie 11 650 850 322 36,2 9,86 -
Silver Wheaton Kanada 6200 239 73 84,9 3,48 -
JSC Polymetal Rusko 5150 560 96 53,6 5,04 -
Pan American Silver Kanada 2400 455 47 51,1 1,70 0,2 %
Silvercorp Metals Kanada 1840 107 35 52,6 4,80 1,2 %
Hochschild Mining Velká Británie 1620 540 98 16,5 2,22 -
Coeur d Alene Mines USA 1310 300 -32 - 0,62 -
Silver Standard Resources Kanada 1240 5 -48 - 2,12 -
Hecla Mining USA 1160 313 68 17,1 1,29 -
Gammon Gold Kanada 780 207 -9 - 0,97 -

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters, data k 27. 7. 2010

Těžbě vévodí latinská Amerika

Hlavními světovými producenty stříbra jsou Peru, Mexiko, Čína, Austrálie, Bolívie, Chile, USA, Kanada a Rusko. Na úrovni jednotlivých firem vytěží nejvíce stříbra koncern BHP Billiton, ovšem jeho těžební aktivity jsou velmi rozsáhlé, stříbro se na celkových tržbách společnosti podílí jen nepatrným dílkem, a tak tato akcie není zahrnuta v přehledu největších veřejně obchodovatelných společností. Tabulce tudíž vévodí britská společnost Fresnillo operující stříbrné a zlaté doly v Mexiku.

Mezi největšími těžaři stříbra převažují kanadské firmy, jejich hlavní aktivity bývají ale často v Mexiku, Peru, Chile a dalších zemích latinské Ameriky. Devět z uvedených firem těží stříbro (a často zároveň i zlato) na americkém kontinentu. Výjimkou je pouze ruská společnost JSC Polymetal, která těží na Sibiři a v Kazachstánu.

Graf akcie Pan American Silver (New York)
2010_07_28_Stribro_Graf_Pan_American_Silver.jpg
Zdroj: Reuters

Akcie těžebních společností jsou předražené

Na první pohled je z ukazatelů P/E a P/B vidět, že akcie těžařů stříbra jsou značně předražené. Krizová mašinérie hlásající, že jedině zlato a stříbro jsou pravou nefalšovanou měnou, žene nahoru nejen ceny těchto kovů, ale v ještě větší míře ceny akcií jejich producentů.

Podívejme se na ocenění akcií těžařů stříbra selským rozumem. Většina investorů od své investice standardně očekává návratnost do deseti let. P/E 50 znamená, že firma je oceněna na padesátinásobek svých ročních zisků (za rok 2009). Když někdo kupuje akcii za takovou cenu, tak tedy spekuluje, že následujících deset let bude firma generovat pětkrát tak vysoké zisky jako v roce 2009. Nebo řečí geometrické posloupnosti, že firma bude příštích deset let každoročně navyšovat zisky o 28 % ročně!!!

Za rok 2010 vykážou těžební firmy lepší výsledky, neboť cena stříbra stoupla. Pětinásobek oproti roku 2009 to ale zcela jistě nebude. Dlouhodobě cena stříbra stejně jako jiných komodit poroste, takže dlouhodobě porostou i zisky těžebních společností. O 28 % p.a. to ale zcela jistě také nebude. Akcie z odvětví těžby stříbra jsou tedy příliš drahé a aktuálně nejsou vhodné k nákupu.

Pro investici se hodí iShares Silver Trust

Za úvahu však stojí nákup fyzického stříbra třeba formou stříbrných mincí. Velmi zajímavou alternativou může být ETF iShares Silver Trust, burzovně obchodovaný fond, který do portfolia nakupuje fyzické stříbro. Jelikož se jedná o cenný papír, je výnos z prodeje této investice po šesti měsících osvobozen o daně z příjmu fyzických osob. To při nákupu stříbrné mince zaplatíte nejprve DPH a při prodeji pak výnos musíte zdanit.

Nabízí se i mnoho investičních certifikátů a ETC, ty ovšem nekupují fyzické stříbro, jejich hodnota se pouze odvíjí od ceny futures kontraktů na stříbro. Na investora jsou tak přeneseny ztráty z rolování kontraktů a ještě musí brát v potaz kreditní riziko, protože certifikáty i ETC mají z právního hlediska formu dlužního úpisu. V případě krachu emitenta tak investor může skončit s holým zadkem, zatímco u klasických podílových fondů a ETF o svůj majetek nepřijde, neboť ten je veden u depozitáře odděleně od majetku správce.

Psáno pro deník E15

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 7. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (49.1 + 11.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru