Oborové analýzy

Těžební sektor zažívá špatné období

Přestože těžebním firmám rostou tržby, jejich akcie klesají. Čím to je způsobeno? Vyplatí se nyní investovat do akcií těžařů?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 3. 2013

Jednou z možností, jak profitovat z dlouhodobého růstu cen komodit, je investice do akcií těžebních společností. Tato investiční strategie je založená na tom, že s rostoucími cenami komodit by měly jejich těžařům růst zisky. Rostoucí zisky těžebních firem by se pak měly projevit buď na výši dividend, nebo růstem hodnoty firmy (rozuměj růstem ceny akcií), zpravidla kombinací obojího.

Ceny akcií těžebních společností klesají

Jenomže ceny hlavních těžebních surovin poslední dva roky více méně stagnují a těžebním firmám klesají zisky. Akciím těžařů se poslední dva roky vůbec nedaří, vyjma amerických ropných gigantů. Stačí se podívat na čtyři přední světové těžaře uhlí, železné rudy, mědi a dalších surovin: britské společnosti Rio Tinto a Anglo American, australskou společnost BHP Billiton a brazilskou firmu Vale. Hodnota akcií všech čtyř firem už druhým rokem klesá.

Vývoj ceny akcií Vale (Sao Paulo)

Akcie Vale

Zdroj: Reuters

Jak můžeme vidět na grafu vývoje ceny akcií Vale (mimochodem jako přes kopírák vypadal i vývoj cen akcií BHP Billiton, Rio Tinto, Anglo American a celé řady dalších těžebních firem), v letech 2004-2008 hodnota firmy strmě rostla. Tento vývoj odpovídá rychlému růstu cen komodit ve stejném období. V polovině roku 2008 ale ceny komodit prudce poklesly a stejně tak i ceny akcií těžebních společností. V letech 2009 a 2010 pak ceny komodit znovu začaly růst a opět stejný vývoj zaznamenaly i akcie těžařů.

... přestože tržby jsou rekordně vysoké

Ovšem poslední dva roky se akciím těžařů nedaří. A to i přes to, že v roce 2011 reportovaly těžební firmy rekordní tržby. Také rok 2012 byl, co se týče tržeb, lepší než rok 2010, jak můžeme vidět na následujícím obrázku. Pouze společnost Rio Tinto zaznamenala pokles tržeb.

Vývoj tržeb největších těžebních společností (v mil. USD)

Vývoj tržeb největších těžebních společností (v mil. USD)

Zdroj: FINEZ Investment Management

... ale provozní zisky klesají

Jenomže z pohledu investora nejsou podstatné celkové tržby, ale především čistý zisk, který firma dokáže generovat. A tady vypadá obrázek podstatně hůře. Pouze BHP Billiton si prozatím udržuje slušnou ziskovou marži 21 %, ostatním velkým hráčům ale marže prudce klesly. Britské společnosti Rio Tinto a Anglo american dokonce v uplynulém roce vykázaly provozní ztrátu.

Vývoj provozních zisků největších těžebních společností (v mil. USD)

Vývoj provozních zisků největších těžebních společností (v mil. USD)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Vysoké ceny komodit přiměly těžaře k investicím do rozvoje nových těžebních kapacit ve snaze využít situace vysokých ziskových marží a maximalizovat zisky. Jenomže to s sebou nese jednu nevýhodu pro investory – více peněz se reinvestuje a méně vyplácí na dividendách. Což by až tak nevadilo, protože rozšíření těžebních kapacit by se mělo dlouhodobě projevit do hodnoty firmy a budoucího cashflow.

Ovšem pak je tu ještě jeden makroekonomický důsledek plošného rozšíření těžby u všech firem – zvýšení agregátní nabídky. V letech 2004-2008 ceny komodit prudce rostly díky převisu poptávky nad nabídkou. Čínská ekonomika spotřebovávala stále více surovin a těžba nezvládala pokrýt tuto poptávku. Dnes se situace začíná obracet. Globální ekonomika stagnuje a nezvládá spotřebovat všechny vytěžené suroviny. A tak těžebním společnostem klesají ziskové marže.

Vývoj ziskové marže největších těžebních společností

Vývoj ziskové marže největších těžebních společností

Zdroj: FINEZ Investment Management

Na nákup akcií těžařů není vhodná doba

Těžařům nyní nezbývá nic jiného, než omezit těžbu. Jinak ceny komodit začnou klesat a těžební firmy se propadnou do ztráty. Velké firmy si to mohou dovolit a v konečném důsledku by takto měly dosáhnout vyšších ziskových marží, tedy i větší rentability pro investory. Zato menší firmy čeká náročné období. Určitě nejedna junior těžební společnost v následujících letech zkrachuje.

Fundamentální ukazatele akcií největších těžebních společností

Společnost Zisková marže P/E Fwd. P/E P/S P/B Výnos dividendy
BHP Billiton 21 % 20,3 15,2 2,8 1,8 3,1 %
Rio Tinto -6 % - 6,6 1,9 2,0 3,4 %
Anglo American -5 % - 6,4 1,4 1,1 2,6 %
Vale 10 % 17,9 7,3 2,0 1,1 6,7 %

Zdroj: Reuters, data k 15. 3. 2013

Na nákup akcií těžebních společností je nyní ještě brzy. Než se trh trochu pročistí a těžba omezí, to chvíli potrvá. Domnívám se, že ceny akcií těžařů budou ještě nějakou dobu klesat. Možná že za rok touhle dobou už bude situace příznivější. Prozatím bych doporučoval hledat investiční příležitosti v jiných oborech.

Vhodné pro pravidelné investice

Výjimkou jsou pravidelné investice. Pokud máte dlouhodobý investiční horizont a pravidelně na měsíční bázi investujete do podílových fondů, můžete do portfolia přimíchat nějaký fond „global resources" zaměřený na akcie velkých těžebních společností. Jeho hodnota bude pravděpodobně nějakou dobu klesat či stagnovat, v budoucnu by ale těžební společnosti měly opět patřit k výnosným investicím.

Díky pravidelnému investování si tak můžete vybudovat dobrou startovní pozici, protože při případných poklesech automaticky nakoupíte více akcií, a zprůměrujete si tak nižší nákupní cenu. Pro podrobnější vysvětlení tohoto cost-average efektu se obraťte na svého finančního poradce.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Nakupujte podílové fondy se slevou 20-60 % na vstupních poplatcích!!!


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 3. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (45.0 + 14.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru