Oborové analýzy

Na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat

V roce 2010 jsme v analýze věnované uranu varovali před poklesem ceny. Cena uranu (i akcií těžebních společností) od té doby klesla o 40 %. Brzy se ale již situace obrátí. Nyní je na čase zařadit do portfolia investice do uranu, resp. akcie firem, které těží uranovou rudu.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 5. 2013

Převis nabídky nad poptávkou tlačil cenu dolů

Od roku 2007 do roku 2011 stoupl objem těžby uranové rudy ve světě o 30 %, zejména zásluhou nových dolů v Kazachstánu, který dnes ovládá třetinu světové produkce uranu. Vlivem převisu nabídky nad poptávkou již sedmým rokem klesá cena uranu. Navíc po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě klesla cena uranu v přehnané hysterii o dalších 40 procent. V současné době už je v některých případech cena uranu dokonce pod úrovní nákladů na těžbu, takže nyní dochází k pozvolnému omezování těžby. Díky tomu se snižuje převis nabídky nad poptávkou, který tlačil cenu dolů.

Situace se obrátí, cena poroste

Koncem tohoto roku však dojde na straně nabídky k mnohem zásadnější změně, protože skončí platnost programu „Megatons to Megawatts". Ten je výsledkem dohody mezi USA a Ruskem, které se v roce 1993 zavázaly k likvidaci jaderných hlavic a přeměně vysoce obohaceného uranu do paliva určeného k výrobě elektřiny. Program ročně nahradil kolem deseti tisíc tun uranové rudy, což je zhruba 13 procent roční spotřeby uranu ve světě. V příštím roce těžba pravděpodobně nebude schopná pokrýt tento výpadek. Tržní situace se obrátí a převis poptávky nad nabídkou by měl vést k růstu ceny uranu.

Německo sice plánuje postupně odstavit veškeré své jaderné reaktory, jinak je ale ve světě trend zcela opačný. Zejména čínští národohospodáři vidí jaderné elektrárny jako jediný možný způsob zabezpečení dostatečného množství elektrické energie pro celou zemi. Také v Rusku, Indii a v USA plánují rozšiřovat podíl elektřiny pocházející z jaderných elektráren. Podle Světové nukleární asociace se ve světě právě staví 66 nových jaderných reaktorů, dalších 160 reaktorů by mělo být postaveno do roku 2030 a o dalších 319 reaktorech se uvažuje. Poptávka po uranu by tedy měla dlouhodobě růst.

Také Japonsko se chystá znovu uvést do provozu svých 52 jaderných reaktorů, které byly po havárii ve Fukušimě dočasně odstaveny. Japonské hospodářství ale nemůže momentálně bez jaderné energie fungovat, protože dovoz pevných paliv vyjde příliš draze.

Vývoj ceny akcií společnosti Cameco na burze v New Yorku

Akcie Cameco - vývoj ceny

Zdroj: FINEZ Investment Management

Akcie Cameco první volba

S uranem se neobchoduje na veřejných komoditních burzách. Drobní investoři ale mohou investovat do akcií těžebních společností. Jejich zisky se do značné míry odvíjí od ceny uranu. Největší burzovně obchodovanou společností z odvětví těžby a zpracování uranu je kanadská společnost Cameco. Očekávaný růst ceny uranu se v nejbližších letech výrazně promítne do ceny akcií této firmy, jejichž hodnota klesla od roku 2011 na polovinu.

Fundamentální ukazatele akcie Cameco   Doporučení FINEZ
Tržní kapitalizace 8,4 mld. USD P/B 1,7   Postoj FINEZ Buy
Tržby 1.Q 2013 444 mil. USD P/S 3,9   Horizont 5-10 let
Zisk 1.Q 2013 8,5 mil. USD P/E 60   Cílová cena 35 USD
Zisková marže 6,5 % D/E 0,3   Potenciál výnosu 60 %
Výnos dividendy 1,9 % ROE 3 %   Riziko (MIN 1, MAX 10) 7

Zdroj: FINEZ Research, Reuters, účetní data k 31. 3. 2013

Spekulativně akcie UR-Energy

Spekulativnější investicí jsou akcie malé americké těžební společnosti UR-Energy, která by v létě letošního roku měla spustit těžbu uranové rudy v prvním ze svých nalezišť v Utahu. Jedná se o vysoce rizikovou investici, její výnosový potenciál je však ve srovnání s akciemi společnosti Cameco několikanásobný.

Psáno pro týdeník Ekonom.


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 5. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (10.4 + 12.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru