Jak investovat

Bob Farrell: 10 zákonitostí akciových trhů

Bob Farrell byl jednou z vůdčích postav na Wall Street v 80. a 90. letech, kdy pracoval jako hlavní analytik Merrill Lynch. Server Marketwatch před časem sepsal nejslavnější postřehy Boba Farrella pod titulkem „10 Market Rules to Remember". Pojďme si je společně připomenout, neboť jsou i dnes platné a výstižné.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 5. 2011

1. Trhy mají tendenci vracet se po čase do normálu

Když jdou akcie příliš daleko jedním směrem, vrací se zpět. Euforie a pesimismus mohou zatemnit lidem hlavu, snadno se nechají strhnout aktuální náladou a ztratí reálnou perspektivu. Po čase se ale vše vrací do normálu.

2. Přehnaný pohyb jedním směrem vede k přehnanému pohybu opačným směrem

Představte si trhy jako přivázané na gumě. Guma se nejen vrací zpět, ale čím více se natáhne jedním směrem, o to více se následně vychýlí opačným směrem. Nebo jak říká Pavel Kohout: „Bublinu střídá antibublina."

3. Neexistuje „jiná doba" - nadměrné pohyby nikdy nejsou trvalé

Ať už je poslední módní investiční hit jakýkoliv, časem se daný trh nebo sektor přehřeje a vrátí se k normálu, respektive přestřelí opačným směrem. Jak bude stoupat horečka, vždy budeme slyšet, že „dnes je jiná doba". Ve skutečnosti se na trzích opakují stále stejné vzorce chování davu. Lidská povaha se nemění.

4. Exponenciálně rostoucí nebo padající trhy jdou obvykle dál, než si myslíte, ale následně nikdy nekorigují pohybem do strany

Bez ohledu na to, jak je trend žhavý, nečekejte, že se přehřátí vyrovná delším pohybem do strany. Zisky jsou realizovány prodejem a to časem nevyhnutelně vede k výrazné korekci.

5. Veřejnost nakupuje nejvíce na vrcholu a prodává nejvíce u dna

To je stará známá pravda. Proto může opačně smýšlející investor vydělat slušné peníze, když sleduje náladu na trhu a dovede dobře načasovat investici.

6. Strach a chamtivost jsou silnější než dlouhodobý asertivní přístup

Investor bývá sám sobě největším nepřítelem, speciálně pokud jde o emoce. Zisky nás dovedou zaslepit, vedou k přehnanému optimismu. Naopak ztráty vedou ke zklamání a iracionálnímu strachu.

7. Trhy jsou nejsilnější, když jsou široké, a nejslabší, když jsou v područí několika málo blue-chip akcií

Proto je důležité sledovat objem obchodů a šířku trhu (poměr rostoucích/klesajících akcií). Široké spektrum se těžko zastaví. Pokud ale růst táhne několik málo akcií, může se jazýček vah velmi snadno zlomit.

8. Medvědí trh má 3 fáze: prudký propad, odpovídající zpětný růst, fundamentální downtrend

Při obratu trendu z býčího na medvědí dochází zpravidla nejprve k náhlému a prudkému poklesu, který je zapříčiněn vybíráním zisků v kombinaci se špatnými zprávami. Následuje zpětná reakce ve snaze investorů využít levnějších cen k nákupům. Pak ovšem převládne fundamentálně pesimistická nálada.

9. Když se všichni experti shodují v předpovědích, stane se něco úplně jiného

Jak říká Sam Stovall, investiční stratég Standard&Poor's: „Když jsou všichni optimisti, kdo ještě zbývá, aby začal nakupovat? A když jsou všichni pesimisti, kdo ještě nemá prodáno?" Jít proti davu je velmi dobrá strategie, pokud jste trpěliví, v době optimistických trhů držíte hotovost a nakupujete v době největšího pesimismu.

10. Býčí trh je zábavnější než medvědí

Většina lidí hlavně v býčím trhu (růstový trend) vydělává, zatímco na medvědím trhu (klesající trend) prodělává. Takže býk je určitě mezi investory oblíbenější zvíře. Ale medvěd je pro ziskovost důležitější, protože zisky se generují při nákupech v době výprodejů. Jak vystihuje Warren Buffett: „Buďte bázlivý, když jsou ostatní nenasytní, a buďte nenasytní, když jsou ostatní plní strachu."

V jaké fázi si myslíte, že se nachází akciové trhy nyní? A co by měl dnes investor dělat? Osobně si myslím, že jsme ve finální fázi býčího trendu nebo dokonce na počátku obratu. Investorům dnes radím trpělivě vyčkat, až se optimistická nálada na trzích změní v pesimismus a akcie bude možné kupovat „se slevou".
Co si myslíte vy?

Psáno pro portál Investujeme.cz, inspirováno článkem na stránkách Marketwatch.

Dále doporučujeme:

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 5. 2011

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.2 + 1.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru