Investiční výhled

Rozhovor s J. Traxlerem: Výhled na rok 2011

Kompletní rozhovor poskytnutý Petru Daškovi, redaktorovi Osobních financí v deníku E15, s tematikou výhledu na rok 2011.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 1. 2011

Jaký byl rok 2010 pro FINEZ Investment Management?

Pokud jde o investiční výsledky, ty už nebyly tak zajímavé jako v roce 2009, kdy činil průměrný výnos klientů 75 %. Za rok 2010 bude průměrný výnos klientů kolem 10 %, přesné číslo ještě neznám.

Pokud jde o byznys, ten šlape dobře. Poslední měsíce jsme zaznamenali zvýšenou poptávku nových klientů zejména o aktivní správu, ale i o pravidelné investování. Ceny akcií rostou, v médiích se objevují spíše optimistické výhledy, a tak spousta lidí odhazuje strach a chce to znovu zkusit, chce rychlý a snadný výnos. Jenže tradičně přichází tak trochu s křížkem po funuse. Nejvíce se dá vydělat, pokud člověk nakupuje v době, kdy se všichni bojí nakupovat. Jakmile se přestávají bát, bývá už po žních.

Často v médiích píšete o akciích. Myslíte, že je rozumné investovat dnes do akcií?

Myslím, že z dlouhodobého pohledu by bylo nerozumné do akcií neinvestovat. Ovšem z krátkodobého a střednědobého pohledu to dnes rozumné není. Vysvětlím. Ceny akcií a komodit už skoro dva roky rostou, a to dost rychlým tempem. Před dvěma roky jsem doporučoval komodity a akcie těžebních společností jako nejlepší dlouhodobou investici, jako životní příležitost. Od té doby většina akcií i komodit podražila o desítky až stovky procent. Dnes sice nejsou nijak předražené, ale už rozhodně nejsou levné. Proto do akcií a komodit dnes doporučuji investovat pouze s dlouhodobým výhledem a nakupovat výhradně na pravidelné bázi (měsíčně) za účelem průměrování nákupní ceny.

Dáváte přednost indexovým fondům ETF nebo klasickým otevřeným podílovým fondům?

Momentálně s klienty nekupujeme ETF ani jiné indexové produkty, ale pečlivě vybíráme jednotlivé akcie. U klientů s menším kapitálem investujeme do aktivně spravovaných podílových fondů s koncentrovaným portfoliem. Trh v příštích několika letech v průměru moc neporoste, ale některé konkrétní akcie ano. Je hloupost kupovat celý trh s nadhodnocenými i podhodnocenými akciemi, když si člověk může vybrat jen ty podhodnocené.

Jaké trhy preferujete?

Vždy dbám na širokou regionální diverzifikaci, žádný trh by neměl mít více než 20 % portfolia. Osobně preferuji akcie emerging markets, aktuálně zejména Brazílii a Rusko, dlouhodobě celou jihovýchodní Asii a latinskou Ameriku. Velký potenciál vidím také u tzv. frontier markets, hlavně v Africe. Podle cílů investora pak měníme podíl dividendových akcií zavedených firem z Evropy a USA, růstových akcií menších společností a akcií emerging markets.

Afrika, není to příliš rizikové?

Samozřejmě, že je to dost rizikové. Nikdy si nemůžete být jistý, jestli Vám někdo nezničí plány třeba uvalením zvláštní daně na zahraniční investory apod. Politicko-právní rizika jsou značná. Ale tomu odpovídá potenciální výnos. V mnoha afrických zemích má mobil méně než desetina obyvatel, stejně tak bankovní účet a další služby, na které jsme u nás běžně zvyklí. Trhy jako Keňa, Tanzanie nebo Ghana mají obrovský potenciál. A riziko je možné eliminovat dobrou diverzifikací.

Pojďme ke konzervativnějším investicím. Jaký potenciál vidíte u dluhopisů?

Dluhopisové fondy dnes rozhodně nedoporučuji. Jsme stále v období bezprecedentně nízkých úrokových sazeb, ovšem inflace už startuje a investoři budou chtít za nákup dluhopisů vyšší výnosy. Úroky u nově vydávaných dluhopisů porostou, zatímco tržní cena stávajících dluhopisů nesoucích nižší úrok bude klesat. Majetek ve fondech tak bude mít nižší cenu a investoři v dluhopisových fondech v příštích 2-3 letech prodělají.

Dluhopisy mají dnes smysl pouze tehdy, pokud je plánujete držet až do expirace, ovšem i tak vám pravděpodobně výnosy nepokryjí ani inflaci.

A do čeho má podle Vás investovat konzervativní investor?

Konzervativním investorům dnes nedoporučuji investovat vůbec, maximálně do korunových fondů peněžních trhů, ale jejich výnosy nebudou o moc lepší, než nabízí spořící účty nebo termínované vklady.

Zmínil jste inflaci, myslíte, že se máme bát hyperinflace? Proč?

Hyperinflace snad ne, ale vysoké inflace ano. Vždyť se podívejte na ceny komodit, už druhým rokem rostou a posledních šest měsíců extrémně, většina komodit podražila o 20-50 % a třeba bavlna nebo cukr jsou dvakrát tak drahé jako v červnu. To se po Vánocích velmi rychle projeví i do cen v obchodech. Rekordní ceny mědi nebo stříbra zase zasáhnou průmyslovou výrobu a nebude dlouho trvat a bude muset zdražovat elektronika. Ceny elektřiny a plynu sice letos vzrostou jen mírně, ale voda zdraží daleko víc. Myslím, že už v prvním čtvrtletí roku 2011 bude meziroční inflace nad 5 %.

Když očekáváte inflaci nad 5 %, co si myslíte o zlatu?

Zlato slouží z dlouhodobého pohledu jako uchovatel hodnot. Za 30 let za něj pravděpodobně koupíte stejné zboží jako dnes. Ovšem aktuálně jsou zlato i stříbro dost drahé, v jejich ceně už se odráží očekávání vysoké inflace. Dnes není vhodná doba k nákupu, ta byla před dvěma roky.

Před rokem jste místo zlata doporučoval zemědělské komodity, jaké komodity preferujete dnes?

S klienty jsme spekulovali na růst cen pšenice a kukuřice. Obě komodity podražily za rok 2010 zhruba o 40 %, podobně jako mnoho dalších zemědělských komodit. Obiloviny už jsme z portfolia prodali, s některými klienty držíme již pouze expozice vůči rýži. Jinak aktuálně preferuji zemní plyn a ropu, zejména pak akcie plynárenských společností jako je například ruský Gazprom.

Jste stále skeptický vůči nemovitostem, nebo už se situace změnila a očekáváte růst cen bytů?

Nečekám, že ceny nemovitostí v ČR začnou růst, rozhodně ne rychleji než inflace. Realitní trh čeká dlouhé období stagnace cen. Na trhu panuje převis nabídky nad poptávkou, což se s ohledem na demografický vývoj české populace v nejbližších dvaceti letech změní maximálně imigrací nebo hromadným bouráním panelových bytů.

Jiná je situace v Asii (nemyslím Čínu, ale třeba Filipíny, Indonésii, Bangladéš...), v latinské Americe nebo v Africe, ale to jsou pro menší a střední investory těžko dostupné lokality. Dá se zde však místo koupě nemovitosti profitovat celkově ze stavebního boomu - například investicí do akcií stavebních firem, výrobců cementu, bank poskytujících úvěry apod.

Předposlední otázka směřuje na měny. Nebojíte se o osud eura?

Bojím, ale to tvrdím řadu let, že euro je experiment, který nemusí přežít. Ona celá Evropská unie je experiment, který nemusí přežít, neboť se odkloňuje od základních principů, kvůli kterým unie vznikla. Místo toho se Brusel stal centrem byrokracie a přerozdělování majetku, jež ničí svobodu obchodu a klade zbytečné překážky malým a středním podnikatelům. To samé platí i pro Washington. Třeba si to časem naše elita uvědomí.

A investujete v korunách, v euru, nebo v jiné měně?

Jsem zastánce měnové diverzifikace. Ta úzce souvisí s regionální diverzifikací. Aktuálně s klienty snižujeme měnovou depozici vůči dolaru a euru. Nespoléháme se však pouze na korunu. Kromě eura a dolaru část portfolia držíme ve švýcarském franku a komoditních měnách (kanadský dolar, ruský rubl, brazilský real...), část portfolia zaujímá i čínský jüan.

Můžete se na závěr podělit se čtenáři o nějaký zajímavý investiční tip?

Dělám to nerad bez hlubší znalosti cílů investora a celkové koncepce jeho portfolia. Ale už jsem tu zmínil třeba akcie ruského plynárenského gigantu Gazprom. Za velmi atraktivní považuji akcie brazilského ocelářského koncernu Gerdau. A když jsme u písmene „G", tak do třetice vlastním pár akcií malé americké biotechnologické firmy GTx, což je ale velmi riziková investice.

Rozhovor pro deník E15.

Dále doporučujeme:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 1. 2011

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (30.9 + 4.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru