Fondy

Analýza fondu: J&T Opportunity CZK

Jste připraveni na vyšší riziko, turbulence a jste ochotni podstoupit kolísání hodnoty vykoupené vyšším ziskovým potenciálem? Chcete se snažit zhodnotit své prostředky v regionu, který je Vám blízký? Může být právě pro Vás vhodný specifický podílový fond s velmi volnou investiční strategií od skupiny J&T?


Tabulka 1: Základní data fondu J&T Opportunity CZK

Správce fondu J&T Investiční společnost, a.s.
ISIN CZ0008473576
Typ fondu akciový (deklarace – smíšený)
Vznik fondu 29. 05. 2000
Velikost 147 835 298 CZK

Zdroj: J&T Investiční společnost, a.s.

Fond J&T Opportunity CZK od investiční společnosti J&T je podílový fond zaměřený především na oblast střední Evropy doplněný o celosvětové tipy portfolio manažera. Jak název napovídá, je denominován v české koruně. Na trhu působí od roku 2000 a kapitalizačně se pohybujeme okolo hranice 150 mil. Jedná se tak o velice malý fond. Setkat se pak také můžete s variantu Opportunity EUR, ještě menším a mladším bráškou. Portfolia obou jsou odlišná, fondy se tak neliší pouze denominací.

Z pozice portfolio manažera se o řízení investic stará Ing. Michal Semotán. Absolvent VŠE, který ve skupině J&T působí prakticky od začátku své finančnické kariéry.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Dnes před sebou nemáme klasický podílový fond zaměřený na určitý region, sektor či investiční styl. Tento fond má velmi volnou investiční strategii. Je deklarován jako smíšený podílový fond, čili může investovat jak do akcií, tak do dluhopisů. J&T Opportunity CZK ale v této chvíli dluhopisové pozice nedrží. V akciích je v současnosti zainvestováno zhruba 85% hodnoty portfolia, zbytek je držen v hotovostních prostředcích a pohledávkách.

Dle vlastních slov portfolio manažera Michala Semotána jsou akcie do portfolia vybírány na základě fundamentů, technická analýza není používána. Směrodatné jsou tak ukazatele jako profit margin či poměrové ukazatele nízké zadluženosti a další ukazatele klasické fundamentální analýzy. Je zde také snaha přizpůsobit se sentimentu trhu, to je ovšem často velmi složité. Zajímavé jsou pro portfolio manažera na základě fundamentů např. i komoditní společnosti. Komodity obecně ale nyní zažívají horší období, což se projevuje i na cenách těchto akcií.

Graf 1: Regionální složení fondu J&T Opportunity CZK

Složení fondu J&T Opportunity CZK

Zdroj: J&T Investiční společnost, a.s., data platná k 10. 7. 2013

Při konkrétním pohledu na portfolio je vidět, že Michal Semotán naplňuje svoji základní myšlenku, a sice zaměření se na trhy našeho regionu, tj. investice primárně do cenných papírů na trhu České republiky a střední Evropy. V portfoliu jsou tak zastoupeny základní české akcie Erste, ČEZ a Télefonica, z Německa pak Deutche Bank či automobilový gigant Daimler.

Fond je pak doplněn jak konzervativnějšími dividendovými akciemi např. v podobě francouzské Veolia Environnment zaměřené na vodohospodářství a energetiku, tak i okořeněn volitelnějšími růstovými akciemi jako jsou pro portfolio manažera valuačně příznivé ruské tituly v podobě např. Norilsk Nickel – severoruský těžař a zpracovatel niklu a palladia. Trochu nadbytečně se mi jeví doplnění o zámořské tituly Apple a Facebook, je to ovšem v souladu s hlavní strategií.

Co nám říká statistika?

J&T Opportunity CZK nesleduje žádný srovnávací index, což je při jeho zaměření a strategii logické.

Na konkrétnější statistické údaje je společnost J&T skoupá. Není se co divit, sharpe ratio se bude pohybovat okolo -1, volatilita okolo 20%. Se zápornými výnosy na téměř všech horizontech není statistika pro fond velmi dobrou reklamou. Jak již bylo výše uvedeno, část portfolia je v domácích cenných papírech. Česká burza se po finanční krizi v roce 2008 nedokázala vrátit do formy, dokonce v první polovině roku 2013 patří výsledkově mezi nejhorší na světě. Na tří a pětileté periodě ztrácí 6 respektive 5 % p.a., na dvouletém horizontu dokonce přes 17% p.a. Ještě horší výsledek pak lze pozorovat na vývoji od založení fondu v roce 2000, kdy za celé toto období dokázal prostředky zhodnotit kumulovaně pouze o 3%.

Graf 2: Vývoj investice do fondu J&T Opportunity CZK

Vývoj investice do fondu J&T Opportunity CZK

Zdroj: J&T Investiční společnost, a.s.

Dle dokumentu „sdělení klíčových informací" se celková nákladovost pohybuje na úrovni 3,93%. Na první pohled obrovské číslo, popravdě i na pohled druhý. Jedná se ale o velmi specifický fond, od kterého neočekáváme stabilní výsledky v řádu jednotek procent, ale kolísání v dvouciferných hodnotách. V takovém případě je možnost tuto nákladovost omluvit, i když se dle mého názoru pohybuje opravdu na hranici únosnosti.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu J&T Opportunity CZK

jednotlivé roky
2008 -52,38%
2009 42,57%
2010 28,98%
2011 -25,61%
2012 12,68%
kumulované výsledky
1 měsíc -10,25%
6 měsíců -17,40%
1 rok -7,50%
3 roky (p.a.) -6,46%
5 let (p.a.) -5,24%

Zdroj: Penize.cz, data platná k 08. 07. 2013

Celkové hodnocení

Fondu budeme v rámci veřejné nabídky v ČR jen těžce hledat konkurenta – myšleno v rámci prováděné strategie. Fondy jako Conseq Invest akciový či KBC Equity Fund Central Europe mnohem více diverzifikují směrem na východ, klasické fondy zaměřené na rozvíjející se Evropu pak už vůbec nelze srovnávat. Portfolia jsou značně odlišná. Fond má opravdu tragickou historii, příčinou je velmi nepříznivý vývoj českých akcií, které se ani zdaleka neblíží předkrizovým hodnotám, kterých jiné trhy dávno dosáhly.

Otázkou ovšem je, kam až může česká burza klesnout a současné hodnoty se jeví velmi příjemně pro nákup. I přesto bych investici doporučil opravdovému fajnšmekrovi se srdcem bijícím pro domácí trh a opravdu jen jako koření. Dle mého přístupu k tvorbě portfolia takový fond z důvodu velmi volné strategie a případné duplikaci některých trhů tak moc smysl nemá, i když záměry a strategie Michala Semotána jsou mi velmi sympatické, tržní sentiment jim prostě nepřeje. Pokud tak nepatříte k výše zmiňované skupině, doporučuji se fondu raději vyhnout.

Můj kolega Jan Traxler se k fondu vyjadřuje velmi stručně: „Drahý a ztrátový, nebrat. Výsledky má naprosto tragické a TER neomluvitelně vysoké."

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.6 + 7.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru