Fondy

Analýza fondu: ČSOB Český Akciový (PX)

V dalším díle seriálu věnujícímu se podílovým fondů zaostříme na produkt ČSOB specializovaný na české akcie. Jediný fond, který kopíruje index pražské burzy PX. V porovnání se světem je výkonnost samozřejmě mizerná. A jak se díváte na budoucnost českých akcií?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 10. 2013

Tabulka 1: Základní data fondu ČSOB Český Akciový (PX)

Správce fondu KBC AM
ISIN BE6224091866
Typ fondu akcie – Česká republika
Vznik fondu 05. 10. 2011
Velikost 249,5 mil. CZK

Zdroj: ČSOB

Jste typem investora, který je vázán na rodnou hroudu? Některé investiční teorie říkají, že člověk by měl své prostředky spravovat pouze v prostředí, které velmi dobře zná. Tím pádem se pro spoustu domácích investorů nabízí zaměření na akcie obchodované na BCPP (burza cenných papírů Praha). I přes zařazení ČR mezi rozvinuté trhy společností STOXX, se ale stále jedná o trh s velmi nízkou likviditou a minimálním objemem obchodů. Fond ČSOB Český Akciový byl založen v říjnu roku 2010 a v současné době spravuje zhruba 250 mil. Kč. To je na akciový fond, byť takto zaměřený, stále velmi málo, díky své pasivitě to ovšem není závažný problém.

ČSOB Český Akciový je v tuto chvíli jediný fond pasivně kopírující index pražské burzy PX. Donedávna mu byl „konkurentem" Volksbank PX-Index-Fonds, který byl ovšem 17. prosince 2012 uzavřen z důvodu nedosažení zákonem požadované hodnoty objemu spravovaných aktiv. Za další soupeře se svým způsobem dají považovat ještě ING International Český akciový fond a KB akciový z dílny Komerční banky. Oba dva jsou ovšem svou správou a strategií odlišné.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Jak již bylo řečeno, jedná se o pasivně spravovaný indexový fond. Toto označení je uvedeno i ve statutu fondu a tím pádem je možnost dle zákona o kolektivním investování zastoupení cenného papíru jednoho emitenta až do výše 20% oproti standardním 5%. Váha pouze jednoho titulu může být zvýšena až k 35%, a tak není problémem dosáhnout současného složení indexu PX, který je tvořen hlavně energetickým gigantem ČEZ, finančními společnostmi Komerční banka, Erste Group Bank a Vienna Insurance Group a Telefónikou Czech Republic. Ostatní tituly jsou svou tržní kapitalizací zanedbatelné a tím pádem pouze 5 titulů tvoří skoro 90% indexu, potažmo fondu.

Graf 1: Složení indexu PX a přibližně fondu ČSOB Český Akciový (PX)

 ČSOB Český Akciový (PX) - Rozložení portfolia fondu

Zdroj: BCPP, data platná k 24. 10. 2013

Ostatní dva fondy jsou již mnohem lépe diverzifikované, to je samozřejmě dáno odlišnými strategiemi. KB akciový spravuje zhruba 45% svého portfolia v ČR a více se přizpůsobuje indexu PX, přičemž značně podvažuje ČEZ. Oproti tomu ING český akciový fond má dle limitu min. 51% portfolia v ČR, rozložení oproti indexu PX je ale značně odlišné.

Co nám říká statistika?

Z hlediska statistiky to dneska bude velmi jednoduché. Díky pasivní správě je nákladovost fondu cca 1,4% v podobě TER, to je samozřejmě o mnoho nižší číslo než téměř 2,5% TER zmiňovaných konkurentů. I tak je fond ale velmi drahý např. v porovnání s běžnou nákladovostí ETF fondů nebo přímým nákupem akcií - samozřejmě při vyšším objemu peněžních prostředků. Všechny tři fondy jsou tak dle mého názoru velmi předražené. Fond ING International Český akciový, který je řádově 30x větší než zbylé dva fondy, je dokonce nejdražší.

Graf 2: Vývoj investice ve fondu ČSOB Český Akciový (PX) v CZK

ČSOB Český Akciový (PX) - Vývoj hodnoty fondu

Zdroj: ČSOB

Každý, kdo alespoň mírně sleduje dění na akciových trzích, jistě zaznamenal mizérii českých akcií v posledních pěti letech. Porovnání výkonnosti s jeho konkurenty zaměřenými na oblast evropských rozvíjejících se trhů lze provést např. díky serveru www.analizyonline.com, který nedávno rozšířil svou působnost na poskytování zpravodajství i z kapitálového trhu České republiky. Zmíněnou kategorii poráží ČSOB Český Akciový (PX) na horizontu 1 roku o 1 p.b., za třetí čtvrtletí roku 2013 ho hlavně díky růstu finančního sektoru porazil o více jak 4 p.b.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu ČSOB Český Akciový (PX) v CZK

1 měsíc 4,20%
3 měsíce 9,98%
6 měsíců 5,56%
1 rok p.a. 5,11%
2 roky p.a. 5,08%
od založení p.a. 5,18%

Zdroj: ČSOB, data platná k 23. 10. 2013

Celkové hodnocení

Leták fondu láká investory na nejvyšší dividendový výnos českých akcií v celém středoevropském regionu a také na potenciál silné provázanosti ČR s německou ekonomikou. Ten tady sice je, ale nejsem přesvědčený, že dominuje právě u zmiňovaných společností. Navíc současná situace na energetickém trhu nenahrává růstu ČEZu, finanční sektor pro mě zůstává otázkou. Fond je vzhledem k jeho povaze velmi drahý. Dnešní malý exkurz do světa možností správy peněz v českých akciích pro drobné investory tak můžu zakončit jedině výrazným nedoporučením nákupu fondu ČSOB Český Akciový (PX).

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 10. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (4.5 + 37.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru