Dluhopisy

Nový investiční hit - konvertibilní dluhopisy

Je lepší držet akcie, nebo dluhopisy? Když jste na vážkách, můžete sáhnout po konvertibilních dluhopisech, které nabízí mix obojího – pevný úrok a možnost podílet se na růstu ceny akcie.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 12. 2011

Konvertibilní dluhopis je strukturovaný produkt. Jedná se o korporátní dluhopis se zabudovanou opcí. Od klasického korporátního dluhopisu se odlišuje tím, že investor spolu s výplatou kupónu získává také právo směnit dluhopis za akcie dané společnosti v předem stanoveném poměru. Toto právo je vykoupeno nižším úrokovým výnosem konvertibilního dluhopisu oproti standardnímu dluhopisu.

To umožňuje firmám získat levněji kapitál, proto mnoho firem volí tuto formu dluhopisů. Investorům zase umožňují částečně se podílet na růstu ceny akcie a přitom mít jistý úrok a nominální hodnotu. Nejde sice o žádnou novinku, tento koncept se využívá řadu let, ale v poslední době získává mezi investory na popularitě.

Teoretický příklad

Nejjednodušší bude, ukázat si, jak funguje konvertibilní dluhopis, na teoretickém příkladu. Představme si, že firma emitovala dluhopis se jmenovitou hodnotou 100 000 EUR a úrokem 5 %. Řekněme, že akcie společnosti, jež konvertibilní dluhopis emitovala, stojí při emisi 5 EUR a konverzní kurz je stanoven na 8 EUR. V době splatnosti dluhopisu má investor na výběr ze dvou možností, výplaty nominálu 100 000 EUR, nebo směny dluhopisu za akcie v hodnotě 100 000 EUR při směnném kurzu 8 EUR, tedy 12 500 kusů akcií.

Pokud se bude akcie v den splatnosti obchodovat za méně než 8 EUR, investor konverze nevyužije a bude mu vyplacena celá nominální hodnota dluhopisu. Pokud by kurz akcie vzrostl do splatnosti na hodnotu vyšší než 8 EUR, investor využije možnosti směnit dluhopis za akcie v ceně 8 EUR za kus a následně tyto akcie může prodat za vyšší cenu.

Jak se kalkuluje výnos?

Jakého výnosu dosáhne investor, když při splatnosti bude kurz akcie 6 EUR? V tomto případě investor nevyužije opčního práva, jeho výnosem budou pouze úroky dluhopisu, takže inkasuje pětkrát 5 % úrok, tj. pětkrát 5000 EUR. Celkově vydělá 25 000 EUR (25 % za 5 let).

Jaký bude výnos, když cena akcie vzroste do splatnosti na 10 EUR? Nyní se už investorovi vyplatí využít opce a místo jmenovité hodnoty při splatnosti obdrží 12 500 kusů akcií (v praxi se zpravidla jedná pouze o finanční vypořádání). Při kurzu 10 EUR mají akcie tržní hodnotu 125 000 EUR. Kromě toho ale investor po dobu 5 let taktéž inkasoval úrok 5 %, takže celkově vydělá 25 000 EUR na úrocích a 25 000 EUR na růstu ceny akcie (50 % za 5 let).

  Kurz akcie 6 EUR Kurz akcie 10 EUR
Konvertibilní dluhopis (úrok 5 %) 125 000 EUR 150 000 EUR
Přímý nákup akcie 120 000 EUR 200 000 EUR
Standardní korporátní dluhopis (úrok 7 %) 135 000 EUR 135 000 EUR

Není lepší koupit přímo akcie?

Klíčová otázka, kolik by investor vydělal, kdyby investoval přímo do akcií? Kdyby místo konvertibilního dluhopisu nakoupil na začátku akcie za cenu 5 EUR, vydělal by v prvním případě 20 000 EUR (20 % za 5 let), ve druhém případě 100 000 EUR (100 % za 5 let). Takže v prvním případě by byl výhodnější konvertibilní dluhopis, ve druhém přímá investice do akcie.

A teď řekněme, že standardní korporátní dluhopis emitovaný stejnou společností by měl úrok 7 %. Kdyby investor nakoupil tento dluhopis, tak by vydělal 35 000 EUR (35 % za 5 let). Čili v prvním případě by nakonec nejvýhodnější byla investice do klasického dluhopisu, ve druhém do akcie. Konvertibilní dluhopis nabízí něco mezi.

Konvertibilní dluhopisy v praxi

S rostoucím kurzem akcie se možnost konverze na akcie samozřejmě odráží na ceně zabudované opce a potažmo i celého konvertibilního dluhopisu – roste-li cena akcie, roste i cena konvertibilního dluhopisu a naopak. Neklesne však tolik, co akcie, protože od určitého momentu nás „chrání" jmenovitá hodnota dluhopisu. Při růstu zase roste pomaleji, neboť teprve při ceně akcie nad konverzním kurzem participuje investor plně na růstu.

Na následujícím grafu názorně vidíte, že konvertibilní dluhopisy mají podobný vývoj jako akcie, ovšem v býčím trendu zaostávají a naopak v medvědím trendu méně padají. Na velmi dlouhém horizontu přináší středně vysoký výnos se středně vysokou volatilitou, jinými slovy výnos nižší než akcie, ale vyšší než standardní dluhopisy. V uplynulých deseti letech však konvertibilní dluhopisy překonaly svou výkonností jak klasické korporátní dluhopisy, tak i akcie.

Relativní srovnání vývoje cen akcií, dluhopisů a konvertibilních dluhopisů

Relativní výkonnost akcií, dluhopisů a konvertibilních dluhopisů

Zdroj: BNP Paribas Investment Partners

Pro koho se hodí do portfolia?

Konvertibilní dluhopisy mají tendenci přinášet zhruba 2/3 z růstu akcií a 1/3 z poklesu akcií. Jejich výkonnost a volatilita je podobná jako portfolio 70 % akcií a 30 % dluhopisů. Jsou vhodné jako alternativa vyváženému portfoliu, tedy pro mírně dynamické investory a horizont zhruba 4-8 let.

Jedná se o dluhopisy, tedy papírovou investici s příslibem emitenta dodržet předem sjednané podmínky. Proto je na místě široká diverzifikace. K investici do konvertibilních dluhopisů je tedy rozumnější zvolit podílový fond. Globálně zaměřené fondy konvertibilních dluhopisů v České republice nabízí KBC a BNP Paribas. Druhá jmenovaná společnost i se zajištěním měnového rizika do české koruny. Nákup dovede zprostředkovat většina finančních poradců.

Psáno pro portály Finmag.cz a Peníze.cz


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 12. 2011

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (36.7 + 7.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru