Akcie

Je už čas na akcie?

Proč ceny akcií padají? Je už vhodná doba na nákupy, nebo přijdou další vlny výprodejů? A které akcie kupovat?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
14. 10. 2011

Vývoj akcií od začátku roku

V srpnu zažily akciové trhy první velkou vlnu výprodejů od jara 2009. Zdá se, že nejde o běžnou korekci růstového trendu, ale o změnu trendu. Vývoj na Wall Street zatím není tak dramatický, akcie v New Yorku poklesly v průměru pouze o 10 %. To Evropa má za sebou daleko větší propad. Od začátku roku je většina evropských akciových trhů zhruba 20-25 procent v mínusu.

Vývoj indexu MSCI World

MSCI World

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

Hlavní rozvíjející se trhy BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) dokonce klesají už od listopadu loňského roku a od té doby ztratily svorně kolem 30 %. Podobně i akcie na Pražské burze poklesly od začátku roku v průměru o 30 %, měřeno dle indexu PX. Srovnatelně je na tom i burza ve Varšavě a v Budapešti.

Pouze pět trhů je ve srovnání s počátkem roku v plusu: Jamajka, Trinidad a Tobago, Ghana, Nový Zéland a Katar. Nejhorší investicí v uplynulých devíti měsících byly akcie v Řecku, jejichž hodnota je dnes poloviční. Kolem 40 % ztratily také akciové trhy v Egyptě, Keni, Argentině a Ukrajině.

Změna hodnoty akciových indexů MSCI od 1. 1. 2011 do 30. 9. 2011

Jamajka 23,19 %
Trinidad a Tobago 19,12 %
Ghana 9,60 %
Nový Zéland 3,65 %
Katar 0,20 %
USA -10,07 %
Švýcarsko -12,65 %
Japonsko -12,69 %
Velká Británie -13,23 %
MSCI World -13,76 %
Austrálie -20,03 %
Francie -21,09 %
Německo -23,09 %
Rusko -25,48 %
Itálie -25,90 %
Čína -26,27 %
Indie -27,59 %
Polsko -28,30 %
Brazílie -30,19 %
Maďarsko -33,15 %
Rakousko -34,45 %
Ukrajina -37,37 %
Argentina -39,87 %
Keňa -41,41 %
Egypt -41,44 %
Řecko -49,79 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI, data v EUR

Proč ceny akcií padají?

Ceny akcií se vždy odvíjí od očekávání investorů, jaké zisky bude akciová společnost v následujících čtvrtletích a letech generovat. Čím vyšší zisk firma vytvoří, tím vyšší má pro investory hodnotu. Zisk může být rozdělen mezi akcionáře formou dividendy, nebo se projeví nárůstem účetní hodnoty firmy v kolonce nerozdělený zisk z minulých let.

Klesající ceny akcií odráží očekávání investorů, že korporátní zisky poklesnou. Vedou je k tomu horšící se ekonomické ukazatele v USA i Evropě a strach, že se dluhová krize v Evropě rozroste do rozsáhlé bankovní krize a ekonomické deprese ala 30. léta. Index ekonomického optimismu IBD/TIPP (Investor's Business Daily a TechnoMetrica Market Intelligence) klesl v srpnu na historicky nejnižší hodnotu 35,8 bodů. V září došlo k mírnému zlepšení na 39,9 bodů (číslo pod 50 značí negativní očekávání, nad 50 pozitivní). Kritická situace okolo Řecka a budoucnosti eura se logicky promítá do nálady investorů. To také vysvětluje, proč evropské trhy klesly dvakrát tolik co americké nebo japonské akcie.

Srovnání indexů MSCI BRIC

MSCI BRIC Countries

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

Jaký vývoj čeká akcie v příštích měsících?

Mají už akcie pád za sebou, je vhodná doba k nakupování? Nebo přijdou ještě další vlny výprodejů? To záleží na tom, zda realita bude horší nebo lepší, než v průměru očekávají investoři. Pokud se situace uklidní, krach Řecka se oddálí, globální ekonomika neupadne do recese, ale bude jen stagnovat, pak by akcie mohly zůstat zhruba na dnešních cenách, nebo dokonce i mírně posílit. Pokud se ovšem situace zhorší, můžeme být svědky dalších výprodejů podobně jako v srpnu.

Klíčová otázka tedy zní, čemu věříte? Věříte, že se Angele Merkelové podaří najít způsob, jak zachránit euro, aniž by to stálo biliony eur? Věříte, že se podaří vydat eurobondy a refinancovat dluhy dalších špatně hospodařících evropských států (Španělsko, Portugalsko, Itálie, Francie...)? Věříte, že se krach Řecka nepřelije do rozsáhlé bankovní krize?

Já osobně jsem v tomto směru pesimista. Myslím, že Řecko zkrachuje ještě do konce tohoto roku, což automaticky způsobí další paniku na trzích. A také se domnívám, že Irsko brzy zruší státní záruky za bankovní dluhy a nechá tři největší banky zkrachovat. Jen tyto dva kroky znamenají v součtu ztrátu pro evropské banky kolem 600 miliard euro. Přežije to bankovní trh, nebo jen tahle první dávka spustí nezadržitelnou lavinu? A co až na řadu dojde Španělsko, to budou další zhruba 2 biliony eur.

Srovnání evropských indexů MSCI

MSCI Europe Countries

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

Celý západní svět se topí v nesplatitelných dluzích. Tahle pyramida už dlouho nevydrží a dle mého skromného názoru zažijeme v tomto desetiletí skutečnou krizi, po níž bude následovat ekonomická deprese podobná té ze třicátých let minulého století. Jenže to může ještě několik let trvat, než se systém zhroutí. A pokud se nyní situaci podaří ukočírovat (a odsunout krizi zase o kus dál), mohou firmy klidně dál prosperovat a ceny akcií růst.

Nicméně jak už jsem řekl, já osobně jsem momentálně pesimista. I když jaderná puma nevybuchne nyní, stejně čelíme výraznému ochlazení světové ekonomiky (za půl roku se možná ukáže, že už touhle dobou byla světová ekonomika v recesi). Lidé šetří, tržby obchodníků budou klesat, průmyslová výroba bude klesat, takže tržby a zisky většiny firem budou také klesat. Jak hodně je očekávání klesajících zisků již zahrnuto v dnešních kurzech akcií? Klesnou zisky více nebo méně než očekává trh? Můj odhad je, že klesnou více a že akciové trhy v příštích měsících zažijí další výprodeje.

Vývoj ceny akcie Cameco (New York)

Cameco

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters

Jaké akcie nakupovat?

Zejména typické cyklické sektory jako těžební průmysl nebo automobilový průmysl mají ještě hlavní pokles před sebou. Naopak relativní odolnost by měly prokázat necyklické sektory, dostatečně levný už se jeví zejména sektor utilit, například ČEZ, nebo německá firma RWE, či francouzská společnost Veolia Environnement.

I mezi cyklickými sektory najdeme pár firem, jejichž akcie se jeví již značně podhodnocené. Dobrou nákupní příležitost dle mého názoru nabízí akcie ocelářů Arcelor Mittal a Gerdau. Po havárii jaderné elektrárny Fukušima zaznamenaly velký pokles těžaři uranu, například i největší hráč na trhu kanadská společnost Cameco. Podobný osud potkal i francouzskou firmu Areva, která se zabývá výstavbou jaderných reaktorů.

Z dalších světově známých firem sleduji například akcie Panasonic, které se obchodují 40 % pod účetní hodnotou firmy. Trochu spekulativnější investicí jsou akcie firmy Nokia, které od roku 2007 spadly na pětinu hodnoty. Ještě rizikovější, ale zároveň potenciálně i výnosnější, jsou akcie biotechnologických firem. S některými klienty aktivní správy FINEZ jsme například nakoupili akcie americké firmy MannKind, jež chystá výrobu inhalovaného insulinu a nyní je v poslední fázi schvalovacího procesu.

10 akciových tipů FINEZ

ČEZ Česká republika Energie
RWE Německo Energie
Veolia Environnement Francie Vodní hospodářství
ArcelorMittal Lucembursko Hutnictví
Gerdau Brazílie Hutnictví
Areva Francie Jaderné reaktory
Cameco Kanada Těžba uranu
Panasonic Japonsko Elektronika
Nokia Finsko Komunikační technologie
MannKind USA Biotechnologie

Zdroj: FINEZ Investment Management

Poznámka: Jelikož očekáváme prohloubení poklesu, nedoporučujeme ani výše uvedené akcie kupovat dnes, ale postupně v horizontu cca šesti měsíců. Jinou variantou je nastavit limitní příkaz k nákupu zhruba 15-20 % pod aktuální cenou.

Vývoj ceny akcie Panasonic (New York)

Panasonic

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters

S jakou strategií investovat do akcií?

Nezapomínejte, že jsme uprostřed dlouhodobého sekulárního medvědího trhu. Dvacet let jsme žili na dluh. Nyní jsme v době, kdy musíme splácet dluhy. Dvacet let jsme žili na úkor budoucnosti, teď si musíme naopak něco odříct a snížit spotřebu. To znamená, že musíme také počítat s nižšími zisky firem. Proto akcie nyní padají. A proto u nich nemůžeme ani v nejbližších letech očekávat zázračné výnosy. Jsou tedy jen tři způsoby, jak efektivně investovat do akcií.

1) Aktivní portfolio-management

Buď je nutný proaktivní přístup – velmi pečlivý výběr konkrétních akcií a zároveň vhodné načasování nákupů a prodejů. Dlouhodobý sekulární medvědí trend je protkán krátkodobějšími ročními až tříletými růstovými a klesajícími cykly. Stačí se těchto cyklů držet. To je výnosnější strategie, ale vyžaduje dostatek zkušeností a je náročná na čas. Vyplatí se pouze s velkým kapitálem.

2) Dividendové akcie

Druhou strategii můžeme označit jako dividendovou, tj. držet akcie z necyklických sektorů vyplácející vysoké dividendy, ku příkladu již zmiňované akcie ČEZ, RWE nebo Veolia Environnement. Výnosy nebudou závratné, ale měly by být dlouhodobě vyšší než u pevně úročených vkladů.

Například ČEZ vyplácel poslední roky dividendu 50 korun na akcii, to je při aktuálním kurzu akcie 750 korun cca 6,5 % hrubý dividendový výnos. Na dividendách rozdělila firma zhruba 60 % čistých zisků. Jelikož se jedná o společnost s pevným postavením na trhu, se stabilními tržbami, a náš stát jakožto majoritní vlastník bude potřebovat peníze, dá se očekávat i v následujících letech podobně vysoká dividenda. Akcie ČEZ tak dlouhodobě nabízí s přiměřenou mírou rizika potenciál vyšších „úroků" než termínované vklady nebo Kalouskovy pětileté dluhopisy. Ovšem tržní cena akcie na burze může kolísat, s tím je nutné počítat.

3) Pravidelné investice s dlouhodobým horizontem (20 let)

Třetí možnost je brát toto období jako dobu akumulace kapitálu. Nehledět na kurzy na burze, ale postupně nakupovat a nakupovat. Až hurikán dluhové krize pročistí trhy, situace se stabilizuje a akcie bude čekat dlouhé období růstu. Ta doba je ale zatím na roky daleko. Nyní máme čas postupně budovat pozice v akciích formou pravidelného investování, ať už do vybraných akcií, nebo prostřednictvím podílových fondů. S takto dlouhým horizontem se pak pochopitelně nabízí zejména rozvíjející se trhy BRIC a spol. Podobně se ale hodí k dlouhodobým pravidelným investicím i růstové technologické obory a akcie těžebních společností.

Psáno pro deník E15

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
14. 10. 2011

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (27.1 + 48.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru