Do čeho investují bohatí?

Společnost Capgemini dělá každoročně průzkum mezi milionáři. Podívejte se, do čeho investují a jak se jejich preference vyvíjí.

21.09.2015, Jak investovat, Jan Traxler, Počet přečtení: 4777

Přemýšlíte nad tím, jak co nejlépe investovat volné finance? Pak pro začátek doporučuji naslouchat zkušenějším a inspirovat se u nejbohatších lidí. Společnost Capgemini každoročně provádí průzkum mezi dolarovými milionáři (tzv. High Net Worth Individuals). Z něho lze vyčíst hned několik zajímavých podnětů.

1. Nejbohatší lidé většinu prostředků investují

I nejbohatší lidé drží poměrně velké rezervy na účtech v bance a na různých pevně úročených vkladech. V posledních letech drží takto více kapitálu než v minulosti. Určitě to souvisí s nízkými úroky u dluhopisů a celkovou nervozitou investorů. Nicméně i tak nejbohatší lidé setrvale přes ¾ kapitálu investují.

2. Nejbohatší lidé investují vyváženě do různých aktiv

Nejbohatší lidé investují do akcií, nemovitostí, dluhopisů a v menší míře také do zlata, umění a jiných alternativních investic. Najdou se tací, kteří investují vše výhradně do nemovitostí, nebo tací, kteří investují vše jen do akcií (třeba Warren Buffett). Ale převážná většina multimilionářů investuje napříč všemi třídami aktiv.

3. Nejbohatší lidé nespekulují, v rozložení majetku jsou konzistentní

Asi nejdůležitější poselství studie majetku milionářů vyčteme při pohledu na časový vývoj struktury majetku od roku 2006 do roku 2014. Rozložení majetku milionářů je velmi konzistentní. Zhruba kolem 20 % kapitálu drží nejbohatší lidé dlouhodobě v nemovitostech, 25-30 procent v akciích a vlastním byznysu, 40-45 % mají v dluhopisech a na bankovních vkladech a kolem 10 % investují do zlata, umění a jiných „komodit".

Jak investují bohatí - struktura aktiv

Aktuální trendy

Regionální rozložení majetku

Inspirativní může být také regionální rozložení majetku dolarových milionářů, což částečně koresponduje s lokalitou, odkud milionáři pochází. Hlavní zastoupení má pochopitelně Severní Amerika, Evropa a Asie. Zatímco boháči v USA a Evropě zpravidla investují velkou část majetku „doma", milionáři na rozvíjejících se trzích ve velké míře investují i v zahraničí. Nejvíce je to patrné v latinské Americe.

Jak investují bohatí - regionální rozložení aktiv

Všichni se asi shodneme na tom, že chceme-li být v něčem úspěšní, měli bychom se učit od úspěšných. To platí i pro správu majetku. Poselství od úspěšných investorů zní: Nebojte se větší část volných financí investovat, investujte vyváženě do různých aktiv a buďte v tom konzistentní.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?Přihlaste se k odběru bezplatného investičního newsletteru FINEZ a nebo nás sledujte na facebooku.

investiční newsletter

Přihlašte se k odběru bezplatného investičního newsletteru.

Chcete poradit s investicemi?

Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe

kontaktujte nás