Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - prosinec 2017

Akciím se v závěru roku dařilo, rok 2017 byl pro akcie velmi příznivý. Fed zvedl úrokové sazby, ale dolar nadále oslabuje vůči euru. Zvedá se cena zlata, nadále roste i cena ropy a výrazně podražily průmyslové kovy. Naproti tomu zemědělské komodity zůstávají na minimu.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 1. 2018

Akcie

Rok 2017 byl pro akcie velmi příznivý. Hodnota indexu MSCI World v lokálních měnách stoupla o 16 % (v eurech pouze o 5,5 %). Nejvíce se z rozvinutých trhů dařilo akciím v Rakousku (36 %), USA (19 %) a Japonsku (18 %), nejméně naopak akciím v Belgii (2 %) a Irsku (3 %). Ještě výrazně lépe se vedlo akciím na rozvíjejících se trzích. Hodnota indexu MSCI Emerging Markets v lokálních měnách stoupla v roce 2017 o 28 % (v eurech o 18 %), přičemž hlavním tahounem růstu byla Čína (52 %), Turecko (45 %), Indie (29 %) a Korea (29 %). Naopak v Rusku v průměru klesly ceny akcií o 4 %.

Vývoj hodnoty indexu MSCI Emerging Markets v EUR

Investiční tip - akcie Moneta Money Bank

Byznys společnosti Moneta Money Bank nemá příliš velké růstové vyhlídky, ale podařilo se ho stabilizovat. Klesající úrokové marže kompenzuje rostoucí objem depozit a poskytnutých úvěrů. S ohledem na to se akcie MMB jeví silně podhodnocené s P/E = 11 a očekávanou dividendou 5-7 Kč na akcii, tj. s dividendovým výnosem 6-8 %.

Vývoj ceny akcií společnosti Moneta Money Bank

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Přestože americký Fed v prosinci dle očekávání přistoupil k dalšímu zvýšení úrokových sazeb do pásma 1,25 % - 1,50 %, americký dolar v prosinci nadále oslabil k euru až na hranici 1,20 dolaru za jedno euro. Přitom před rokem byl kurz jen 1,05 a vše nasvědčovalo tomu, že dolar brzy posílí na paritu s eurem. Místo toho dolar v roce 2017 výrazně oslabil k euru. Česká koruna, která po ukončení intervencí posílila k euru o 5,5 %, tak v roce 2017 zpevnila k dolaru dokonce o 17 %. Proto klientům vždy zdůrazňujeme, jak důležité je měnové zajištění, neboť posílení koruny by jinak umazalo veškeré zisky z růstu cen akcií.

Vývoj kurzu USD/CZK

Komodity

Vývoj na komoditních trzích v prosinci korespondoval s celkovým obrázkem za rok 2017. Cena ropy začala ve druhé polovině roku významně růst. Zlato se po pěti letech zdá se také odráží pomalu nahoru. Největší cenový růst zaznamenaly jiné drahé kovy - rhodium (124 %) a paladium (56 %). Celkově výrazně podražily průmyslové komodity, což pochopitelně souvisí s ekonomickou konjunkturou. Cena hliníku, mědi a zinku stoupla zhruba o 30 %, niklu a olova zhruba o 20 %, dřevo jako stavební materiál podražilo o 40 %. Naproti tomu na velmi nízké úrovni zatím stále zůstávají ceny zemědělských komodit, ale to nepotrvá dlouho.

Vývoj ceny zlata (USD/Oz)

Fond-show

V prosinci jsme si představili jeden z nejstarších a největších fondů v ČR - Generali Fond korporátních dluhopisů. Díky stabilním výnosům a zajištění měnového rizika se těší velké oblibě investorů. Ovšem pozor na úzkou teritoriální diverzifikaci a vysoké kreditní riziko.


Chcete se poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2017-12.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 1. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.7 + 42.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru