Vývoj na trzích

Ohlédnutí za rokem 2014 na finančních trzích

Rok 2014 byl povětšinou investorům nakloněn, i když zisky byly zpravidla nízké. Dařilo se akciím i státním dluhopisům. Rok 2014 ale také přinesl dva převratné trendy, které budou mít zásadní globální dopad: začal silně posilovat americký dolar a výrazně poklesla cena ropy. Nabízíme zhuštěný přehled vývoje na finančních trzích v roce 2014.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 12. 2014

Doporučujeme také:

Akcie

Ceny akcií v průměru v roce 2014 lehce stouply. Hodnota indexu MSCI World stoupla zhruba o 5 procent. Dařilo se zejména akciím v USA. Index S&P 500 celý rok trhá nové rekordy a od začátku roku jeho hodnota stoupla téměř o 13 procent. Akcie v USA jsou dnes fundamentálně drahé. Německý index DAX letos zažíval výrazně vyšší volatilitu. Na krátko se přehoupl i přes magickou hranici 10 000 bodů, aby pak klesl o 15 % dolů a vyhoupl se zase zpět.

Dařilo se vesměs i akciím na rozvíjejících se trzích, index MSCI Emerging Markets si připsal zhruba 10 procent. Největších zisků dosáhly akciové trhy v Bagladéši, Argentině, Egyptu nebo Indii. Naopak nejhorší ztráty přinesly akciové trhy v Rusku, Portugalsku, Řecku nebo Rakousku. Pražská burze patřila k horšímu spektru akciových trhů. Hodnota indexu PX pražské burzy poklesla od začátku roku zhruba o čtyři procenta.

Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 v roce 2014

Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

Dluhopisy

Státním dluhopisům se nadále dařilo takřka po celém světě, vyjma některých rozvíjejících se trhů (včetně Ruska). S rostoucí tržní cenou dluhopisů ale klesá jejich výnosnost do splatnosti, která již dosahuje absurdně alarmujících hodnot. Výnos do splatnosti u desetiletého českého státního dluhopisu klesl na 0,5 % p.a., což je méně než nabízí německé bondy s 0,6 % p.a. a výrazně méně než nesou americké treasuries s 2,2 % p.a. Dluhopisová bublina se nafukuje. Je na čase vybrat peníze z klasických dluhopisových fondů, neboť jejich výnosnost je vyčerpána na deset let dopředu.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů v roce 2014

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů v roce 2014

Zdroj: TradingEconomics

Měny

Kurz koruny se díky intervencím České národní banky držel po celý rok poblíž hodnoty 27,50 korun za jedno euro. V souladu s naším očekáváním začal výrazně posilovat americký dolar, a to prakticky vůči všem světovým měnám. Zpevnila také britská libra. Naopak významně oslabil japonský yen. Prudce spadla hodnota ruského rublu, ukrajinské hřivny nebo argentinského pesa.

Vývoj kurzu EUR/USD v roce 2014

Vývoj kurzu EUR/USD v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

Komodity

S rostoucím kurzem dolaru poměrně výrazně klesají ceny komodit. Klíčovou roli hraje zejména ropa, která zažívá obrácený ropný šok, vlivem převisu nabídky nad poptávkou. Její cena v druhém pololetí spadla o 40 procent. Ještě více poklesla cena železné rudy. O 20 % klesla cena sóje a rýže. Mírně zlevnila také pšenice a kukuřice. Naopak po celý rok roste cena hovězího. V prvním pololetí také prudce stoupla cena kávy. Cena zlata je zhruba stejná jako před rokem.

Vývoj ceny ropy Brent v roce 2014

Vývoj ceny ropy Brent v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

Nemovitosti

Nabídkové ceny bytů podle Českého statistického úřadu stouply za první tři kvartály roku 2014 o 3,5 procenta. Poslední měsíce je v terénu patrný velký zájem ruských investorů o luxusní nemovitosti v Praze. V růstu také pokračovaly ceny pozemků, a to jak stavebních parcel v okolí velkých měst, tak i zemědělské půdy. Ne nadarmo v ČR v uplynulém roce vznikly také první fondy zaměřené na investice do zemědělské půdy.

Vývoj cen bytů v České republice

Vývoj cen bytů v České republice

Zdroj: Český statistický úřad

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, kam investovat peníze v roce 2015.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 12. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (22.6 + 37.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru