Regionální analýzy

ČR na cestě mezi rozvinuté trhy

Česká republika má za sebou první velký krok na cestě mezi rozvinuté trhy. Na oslavy je ale ještě příliš brzy. Podle MSCI jsme stále jen rozvíjející se trh.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2013

Koncem srpna se v českých médiích objevila nenápadná zpráva, že společnost STOXX zařadí akcie ČEZ a Komerční banky do indexu STOXX Europe 600. Mimochodem, většina médií mylně uváděla STOXX Euro 600, žádný takový index neexistuje a kdyby existoval, tak by se jednalo o 600 největších veřejně obchodovatelných firem v eurozóně, kam Česká republika nepatří, protože jsme doposud nezavedli euro. Správný název indexu je STOXX Europe 600, ten je kalkulován z akcií šesti stovek největších firem v rozvinuté Evropě.

Vývoj akciového indexu STOXX Europe 600

Vývoj akciového indexu STOXX Europe 600

Zdroj: FINEZ Investment Management

Podle společnosti STOXX je ČR rozvinutý trh

Vstup mezi tuto „širší evropskou elitu" si firmy ČEZ ani Komerční banka nezasloužili tím, že by stoupla jejich tržní kapitalizace. Podle tržní kapitalizace by do indexu patřily dávno. Zařazení do tohoto indexu je výhradně důsledkem nové klasifikace České republiky. Společnost STOXX jako první velký tvůrce burzovních indexů přeřadila Českou republiku z rozvíjejících se trhů (tzv. emerging markets) do rozvinutých trhů (developed markets).

Zařazení do indexu STOXX Europe 600 je pro české firmy samozřejmě poctou, ale hlavně by mohlo trochu podpořit poptávku zahraničních investorů po těchto akciích. Pro některé fondy a ETF totiž index STOXX Europe 600 slouží jako benchmark. Tyto fondy pak upravují své portfolio tak, aby bylo co nejvíce v souladu s benchmarkem. Možná právě to nyní stojí za růstem ceny akcií ČEZ v posledních dvou týdnech. Od začátku září stoupla hodnota akcií ČEZ skoro o 20 procent. Jak ale můžeme vidět na následujícím grafu, to je jen malá náplast na předchozí dlouhé období poklesu, které více méně trvá již od roku 2007.

Vývoj ceny akcií ČEZ na Pražské burze

Vývoj ceny akcií ČEZ na Pražské burze

Zdroj: FINEZ Investment Management

Osobně si ale myslím, že za růstem akcií ČEZ budou stát jiné faktory, protože index STOXX Europe 600 nepoužívá jako benchmark mnoho fondů, používají ho spíše menší ETF. Navíc zařazení do indexu je účinné až od 23. září. Nicméně i tato zpráva mohla v investorech vyvolat určité naděje růstu a podpořit poptávku po akciích ČEZ a Komerční banky.

Přeřadí nás také indexy S&P Dow Jones a MSCI?

Klíčové však bude, zda se Česká republika dočká nové klasifikace také od dalších poskytovatelů burzovních indexů. Odhaduji, že brzy bude následovat přeřazení do koše rozvinutých trhů v rodině indexů S&P Dow Jones. Skutečným důvodem k oslavě ale bude až reklasifikace od společnosti MSCI a zařazení do indexu MSCI Europe. Tento index je mezi fondy zdaleka nejpoužívanější, sledují ho například fondy Franklin Mutual European, ING Invest European Equity nebo Parvest Equity Best Selection Europe.

Zařazení do indexu MSCI Europe by zcela jistě přineslo zajímavý kapitál na Pražskou burzu a pomohlo nejen akciím ČEZ a Komerční banky, ale celému českému trhu. Na takovou chvíli si ale asi budeme muset ještě pár let počkat. Společnost MSCI používá trochu tvrdší kritéria než S&P a STOXX.  Momentálně nejsme ani na seznamu čekatelů, kde figuruje pouze Korea a Taiwan. Nicméně i tak dnes můžeme hrdě říkat, že Česká republika úspěšně absolvovala první krok na cestě mezi rozvinuté trhy, i když jsme pro většinu světa stále jen „banánová republika". Věřím, že index STOXX Europe 600 je první vlaštovka a časem budou následovat další indexy.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (21.5 + 17.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru