Měny

Měny – bilancování roku 2019 a výhled na rok 2020

Koruna začala výrazněji posilovat k euru a má potenciál posilovat dál. Dolar a libra jsou velká neznámá.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 2. 2020

Doporučujeme také:

Koruna nejsilnější od roku 2012

Ve své loňské prognóze Česká národní banka počítala s tím, že koruna během roku 2019 posílí až na kurz 24,40 za jedno euro. Koruně se však v uplynulém roce ještě moc posilovat nechtělo, dlouho kurz jako na houpačce osciloval mezi 25,50 – 26 korunami za jedno euro. Koncem roku se ale kurz dal do pohybu a během ledna se dokonce přiblížil hranici 25 korun za jedno euro. Takto silná byla koruna naposledy v roce 2012.

Vývoj kurzu eura a české koruny (EUR/CZK)

Paradoxní je, že když koruna během loňského roku ne a ne začít posilovat, ČNB to reflektovala ve své nové prognóze a pro rok 2020 počítala s tím, že kurz bude letos jen pozvolna posilovat. Ke konci roku 2020 se měl dostat pouze na 25,30. Tak uvidíme, jak ČNB upraví prognózu nyní.

Ale to není míněno jako nějaká kritika či posměch. ČNB tak jako každý jiný mění svá očekávání, přičemž všichni vycházíme z nějakých modelů a zkušeností z minula. To je naprosto normální a přirozené. I ČNB musí ve svých prognózách reagovat na aktuální vývoj.

Zda bude koruna dál posilovat k euru, to s jistotou nikdo neví. Já osobně se domnívám, že ano. I když asi pomalejším tempem, než jsem sám dříve předpokládal. Když ČNB ukončila intervence, můj odhad byl, že koruna během následujících 3-5 let posílí k euru o 10-20 %, tj. na kurz 22-24 korun za jedno euro. Zatím zpevnila jen o 7 %. Pořád jsem přesvědčený o tom, že česká ekonomika má prostor pro další posilování koruny vůči euru. Pro korunu mluví také výrazný úrokový diferenciál mezi úroky v EUR a v CZK. Ale jak ukazuje dosavadní vývoj, to posilování bude asi pozvolnější.

Dolar a libra jsou velká neznámá

V roce 2019 byl obecně na měnových trzích relativně klid. Z hlavních světových měn v uplynulém roce nejvíce posílil kanadský dolar a britská libra. Hrozba tvrdého brexitu bez dohody pominula, což přineslo na trh uvolnění. Jak se ale bude kurz britské libry vůči euru (a potažmo i české koruně) vyvíjet v následujících několika letech, to si dnes nikdo netroufá ani odhadovat. Důsledky brexitu se teprve ukážou v dalších letech, mohou být pro britskou ekonomiku pozitivní i negativní.

Vývoj kurzu britské libry a české koruny (GBP/CZK)

Také vývoj amerického dolaru se těžko predikuje. Dolar obecně vykazuje poměrně vysokou volatilitu. Vývoj na paritě s eurem se pak promítá i do vývoje kurzu s českou korunou. Koruna třeba posílí k euru o 2 %, ale zároveň dolar může k euru za rok posílit i oslabit klidně o 10 %. Takže fakticky pak koruna k dolaru může posílit o 12 %, nebo oslabit o 8 %. Jen pro ilustraci.

V uplynulém roce se kurz pohyboval mezi 22–24 korunami za jeden dolar, aktuálně je zhruba 22,80. Když vezmeme rozpětí 10 % oběma směry, tak dostaneme interval od 20 do 25 korun za jeden dolar. To je poměrně široký interval. Ale reálně by opravdu nebylo až tak překvapivé, kdyby do konce tohoto roku kurz koruny posílil až na 20 korun za jeden dolar. A stejně tak by nebylo nijak šokující, kdyby naopak dolar výrazněji posílil k euru a ve finále se kurz s korunou posunul až k těm 25 korunám za dolar. Oba scénáře jsou reálné a zhruba stejně pravděpodobné. Hodně bude záležet na vývoji americké ekonomiky a také na výsledku listopadové prezidentské volby v USA.

Vývoj kurzu amerického dolaru a české koruny (USD/CZK)

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně v roce 2019

nejlepší měny
Měna rok 2019
Sýrie (SYP) 19,2 %
Ukrajina (UAH) 17,7 %
Egypt (EGP) 12,7 %
Rusko (RUB) 12,6 %
Thajsko (THB) 9,5 %
nejhorší měny
Měna rok 2019
Ghana (GHS) -13,9 %
Zambie (ZMK) -15,2 %
Libérie (LRD) -15,6 %
Angola (AOA) -35,2 %
Argentina (ARS) -36,7 %
vybrané měny
Měna rok 2019
Kanada (CAD) 5,6 %
Velká Británie (GBP) 3,8 %
Švýcarsko (CHF) 2,6 %
Japonsko (JPY) 1,9 %
USA (USD) 0,7 %
Austrálie (AUD) 0,2 %
Polsko (PLN) -0,2 %
Čína (CNY) -0,6 %
EMU (EUR) -1,2 %
Švédsko (SEK) -3,0 %
Maďarsko (HUF) -4,0 %

Zdroj dat: Česká národní banka, data platná k 31. 12. 2019

Držte se koruny

Do jakých měn se vyplatí investovat? Do žádných. Měna není investice, ale pouze čirá spekulace na pohyb kurzu, a takovým spekulacím doporučuji se obloukem vyhýbat.

Jiná otázka ale je, když chcete třeba pravidelně investovat do akcií ve světě, v jaké měně takové investice realizovat. Já osobně klientům vždy doporučuji držet se při investování koruny, pokud tedy mají příjmy a výdaje primárně v českých korunách. Pokud je někdo zvyklý počítat v eurech, tak by měl také investovat v eurech.

Dnes najdete celou řadu fondů, které investují do akcií v USA, v Evropě či v Asii, ale přitom jsou vedené v korunách a zajišťují měnové riziko do koruny. Občas se setkávám s názorem, že se měnové zajištění díky nákladům nevyplatí a že to dlouhodobě nemá smysl řešit. Já naopak považuji za zbytečné podstupovat měnové riziko, když ho podstupovat nemusím. Navíc díky tomu, že v ČR aktuálně máme vyšší úroky než v USA a v eurozóně, tak to měnové zajištění dnes fondy v zásadě nic nestojí. Na měnových forwardech na pevný kurz eura dokonce vydělávají kolem 2 % ročně navíc.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 2. 2020

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (19.4 + 16.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru