Měny

Měny – bilancování roku 2018 a výhled na rok 2019

Koruna loni mírně oslabila, ale má potenciál dál posilovat. Zpevnil hlavně americký dolar, švýcarský frank a japonský yen. Oslabily takřka všechny emerging markets měny. A hodnota Bitcoinu spadla o 80 %.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 1. 2019

Doporučujeme také:

Koruna k euru i dolaru oslabila

V roce 2017 po ukončení měnových intervencí začala koruna výrazně posilovat ke všem světovým měnám. S ohledem na očekávané zvyšování úrokových sazeb se před rokem jevilo docela pravděpodobné, že bude koruna v posilování pokračovat. To se však nenaplnilo. Koruna v uplynulém roce mírně oslabila k euru o 0,7 %.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Česká národní banka v uplynulém roce pětkrát zvedla úrokové sazby. Základní repo sazbu během roku postupně posunula z 0,5 % na 1,75 %. To je poměrně výrazný posun a zvláště kontrastuje s úrokovými sazbami Evropské centrální banky, která nadále drží základní sazbu zápornou -0,4 %. Rostoucí kladný úrokový diferenciál zpravidla vede k posilování měny.

Avšak na českém trhu už je i tak hodně spekulativního zahraničního kapitálu. Některé fondy, které chtěly vydělat na očekávaném posílení koruny po konci měnových intervencí, začaly realizovat zisky a stahovat kapitál zpět. To bránilo dalšímu posilování koruny k euru a dost možná ještě nějakou dobu bude.

Co čekat od koruny v roce 2019?

Sama Česká národní banka ve své poslední zveřejněné prognóze zatím počítá s tím, že by koncem roku měl být kurz koruny 24,4 korun za jedno euro. Ale to je jen prognóza postavená na středovém intervalu predikcí. Její spolehlivost historicky není vysoká. Když se podíváme na interval 90% spolehlivosti, jeho rozpětí je široké od 22,5 do 26,2 korun za jedno euro.

Prognóza vývoje kurzu EUR/CZK

Často se setkávám s dotazy, zda je lepší investovat v korunách, nebo v dolarech či eurech. Na takovou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Já osobně klientům doporučuji držet se koruny. Pokud máme příjmy a výdaje v korunách, měli bychom také investovat v korunách. Tedy preferuji buď investice v ČR, a nebo s měnovým zajištěním do koruny. Nevidím důvod, proč se zbytečně vystavovat měnovému riziku, a to bez ohledu na to, jestli věřím v další posilování či v oslabení koruny.

Na střednědobém horizontu jinak osobně nadále věřím v konvergenci české ekonomiky s průměrem eurozóny, tudíž i v posilování české koruny vůči euru. Pokud jde o americký dolar, to je vždy velká neznámá. Záleží, co zrovna americký prezident napíše na Twitter, a kurz dolaru se dokáže pohnout třeba o dvě procenta. Dolar je pro mě měna, která mi v korunovém vyjádření hodnoty investic akorát zvyšuje volatilitu. Proto preferuji měnově zajištěné investice.

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně v roce 2018

nejlepší měny
Měna rok 2018
Mauritánie (MRU) 9,0 %
Albánie (ALL) 8,8 %
Japonsko (JPY) 8,1 %
Ukrajina (UAH) 7,3 %
Kambodža (KHR) 7,3 %
nejhorší měny
Měna rok 2018
Turecko (TRY) -24,4 %
Angola (AOA) -43,3 %
Argentina (ARS) -47,1 %
Súdán (SDG) -84,5 %
Venezuela (VEF) -100,0 %
vybrané měny
Měna rok 2018
USA (USD) 5,5 %
Švýcarsko (CHF) 4,6 %
EMU (EUR) 0,7 %
Velká Británie (GBP) -0,1 %
Čína (CNY) -0,2 %
Norsko (NOK) -0,4 %
Polsko (PLN) -2,2 %
Kanada (CAD) -2,9 %
Švédsko (SEK) -3,3 %
Austrálie (AUD) -4,7 %
Rusko (RUB) -12,2 %

Zdroj dat: Česká národní banka, data platná k 31. 12. 2018

V globálním měřítku v porovnání s americkým dolarem či eurem (a potažmo i korunou) oslabovaly prakticky všechny „emerging markets" měny: čínský jüan, indická rupie, brazilský real, ruský rubl, jihoafrický rand, turecká lira či argentinské peso. Výjimkou bylo pouze mexické peso nebo ukrajinská hřivna. Totální kolaps měny postihl venezuelský bolivar fuerte. K této měně dokonce ČNB přestala uveřejňovat kurz.

Posilovaly naopak tradiční „bezpečné" měny. Investoři v uplynulém roce tíhly k americkému dolaru, švýcarskému franku a také k japonskému yenu. Americký dolar posílil k euru o necelých pět procent a potažmo k české koruně o 5,5 %.

Vývoj kurzu USD/CZK

Propadákem roku kryptoměny

Zatímco v roce 2017 stoupla cena Bitcoinu na dvacetinásobek, v uplynulém roce tahle spekulativní bublina praskla a virtuální hodnota Bitcoinu stejně jako prakticky všech kryptoměn spadla zhruba na jednu pětinu.

Vývoj ceny Bitcoinu

Už před rokem jsem varoval, že tuhle krypto-mánii považuji za nesmyslnou bublinu a že virtuální hodnota Bitcoinu může během pár let spadnout takřka na nulu. Někdo může v nynějším propadu spatřovat příležitost k nákupu. Já však nadále za bitcoinem nevidím nic jiného než čirou spekulaci na růst ceny „ničeho", bez jakékoliv reálné hodnoty. Nevěřím tomu, že se Bitcoin bude někdy masově používat jako transakční měna ani jako uchovatel hodnoty. Proto bych se do spekulace s Bitcoinem ani jinou kryptoměnou nikdy nepouštěl.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Chcete se poradit, kam investovat?


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 1. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (46.6 + 49.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru