Měny

Bilancování - měny v roce 2011

Koruna, zlotý a forint skončily na chvostu. Oslabovat začalo i euro. Naopak nadále posiluje japonský yen a ke konci roku se přidal i americký dolar. Vývoj v roce 2012 je plný nejistot.

 

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 1. 2012

Čtěte také

Špatné ekonomické vyhlídky oslabují korunu

Česká koruna v uplynulém roce k většině měn oslabila. Rok 2011 sice nastartovala rychlým posilováním a v médiích se objevovaly titulky o tom, jak koruna brzy překoná svá historická maxima z roku 2008. Ovšem růst se záhy zastavil a od září je vývoj zcela opačný. Za poslední čtyři měsíce loňského roku oslabila koruna o 7 procent vůči euru a k dolaru ztratila téměř 20 procent.

Za oslabováním stojí očekávání hospodářské recese v Evropě, která se výrazným způsobem projeví i do české ekonomiky, zejména poklesem výroby a exportů v automobilovém průmyslu (ačkoliv generální ředitel Škody Auto je optimista a věří, nebo to alespoň tvrdí veřejnosti, že v roce 2012 dosáhne Škoda rekordních prodejů).

Nedůvěru zahraničních investorů dále umocnily zprávy o tom, že rakouské banky chtějí omezit financování developerských a podnikatelských projektů ve střední a východní Evropě, což byl v České republice jeden z hlavních zdrojů kapitálu v uplynulém desetiletí. Očekává se, že podobně bude postupovat i italská Unicreditbank, další důležitá banka financující nové projekty.

Vývoj kurzu EUR/CZK

EUR/CZK

Zdroj: Bloomberg

Vývoj měn ve světě

Špatné makroekonomické ukazatele v Evropě v kombinaci s vysokým zadlužením posilují nedůvěru investorů okolo celé zeměkoule v budoucnost eura. Z toho těží ostatní hlavní světové měny – americký dolar, japonský yen, švýcarský frank, britská libra i australský dolar. Slabší euro může Evropě pomoct zvýšit konkurenceschopnost, ovšem k tomu by muselo oslabit řádově o desítky procent. Nejvíce by z toho těžilo Německo a další exportně orientované ekonomiky.

Nejlépe si za rok 2011 vedl japonský yen, který posílil vůči koruně o 12 procent a k dolaru zpevnil o 5 procent. Podobný vývoj zaznamenal i čínský jüan. Z latinskoamerických měn nejvíce posílily paraguayské guarani a peruánské nuevo sol. Naopak brazilský real a chilské peso, mí favorité pro rok 2011, po intervencích centrální banky dokonce oslabily.

Spolu s korunou oslabovaly i další středoevropské a východoevropské měny. Polský zlotý ztratil na korunu 8 %, maďarský forint 9 % a turecká lira 13 %. Vůbec nejhorší měnou byl běloruský rubl, jehož kurz spadl o 61 %. Z likvidních měn nejvíce oslabil jihoafrický rand (- 13 procent), který tlačí dolů záporná bilance běžného účtu.

Vývoj kurzu USD/CZK

USD/CZK

Zdroj: Bloomberg

Bezpečnější měny

Snaha predikovat vývoj měnových párů nemá daleko od vykládání karet, speciálně na krátkodobém horizontu. Jestli bude koruna v roce 2012 nadále oslabovat, nebo naopak zpevní, to je ve hvězdách a z hvězd bohužel číst neumím. Netroufám si ani odhadovat, jaký bude koncem roku kurz eurodolaru, jestli vůbec euro bude ještě existovat.

Očekávám, že se ekonomická recese během roku rozšíří z Evropy do zbytku světa, tudíž že klesnou exporty komodit z latinské Ameriky a spotřebního zboží z Asie. Na základě toho lze usuzovat u exportně orientovaných asijských a jihoamerických zemí menší obchodní přebytky, což by mělo vést k oslabení měny.

Vše ale může být nakonec jinak. A tak je rozumnější se držet dlouhodobého pohledu, který nám říká:

  1. rozložte majetek do více měn
  2. nevěřte měnám zadlužených špatně hospodařících zemí

S klienty se při sestavování portfolia vždy snažíme část investic držet v korunách, část ve švýcarském franku a část v asijských a jihoamerických měnách. Další „bezpečnější" měny by z dlouhodobého pohledu měly být norská koruna nebo australský dolar. Podíl eura, dolaru a libry zpravidla minimalizujeme.

Odkaz na loňské bilancování a výhled na rok 2011

Psáno pro portály Peníze.cz a Finmag.cz

 

Změna kurzů měn v roce 2011

Japonsko (JPY) 11,69%
Čína (CNY) 11,35%
Paraguay (PYG) 11,19%
Peru (PEN) 10,69%
Hongkong (HKD) 6,43%
USA (USD) 6,34%
Austrálie (AUD) 6,27%
Velká Británie (GBP) 6,11%
Švýcarsko (CHF) 5,87%
Nový Zéland (NZD) 5,84%
Indonésie (IDR) 5,67%
Ukrajina (UAH) 5,48%
Singapur (SGD) 4,90%
Srbsko (RSD) 4,18%
Kanada (CAD) 3,88%
Švédsko (SEK) 3,69%
Norsko (NOK) 3,49%
Dánsko (DKK) 3,21%
EMU (EUR) 2,95%
Bulharsko (BGN) 2,95%
Jižní Korea (KRW) 2,81%
Egypt (EGP) 2,35%
Rumunsko (RON) 1,70%
Chorvatsko (HRK) 0,82%
Rusko (RUB) 0,70%
Thajsko (THB) 0,64%
Izrael (ILS) -1,27%
Argentina (ARS) -1,74%
Chile (CLP) -4,34%
Brazílie (BRL) -5,41%
Mexiko (MXN) -5,68%
Polsko (PLN) -8,23%
Maďarsko (HUF) -8,97%
Indie (INR) -10,32%
Turecko (TRY) -12,85%
Jihoafrická rep. (ZAR) -13,01%

Zdroj: FINEZ Investment Management, ČNB, data v CZK

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 1. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (7.1 + 26.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru