Jak investovat

Jak v novém roce efektivně zhodnocovat finance

Chcete ochránit úspory před inflací? Řešíte, jak se zabezpečit na penzi? Nebo naopak máte naspořený kapitál a chcete z něho čerpat doživotní rentu? Přečtěte si rozhovor s Janem Traxlerem, který vyjde v příloze Lidových novin s názvem "Novoroční předsevzetí".

Autor: Jan Traxler 22. 12. 2015

Předsevzetí: Budu brát vážně spoření na důchod

Většina lidí v České republice si spoří na důchod, ale ekonomové varují, že nedostatečně. Kolik peněz bych si měl spořit na důchod?

Na důchod si dnes u penzijních společností spoří více než polovina pracující populace. Ale průměrný měsíční příspěvek účastníka je 586 korun. To na zajištění solidní renty zdaleka nestačí. Abyste mohl doživotně čerpat rentu 10 tisíc korun měsíčně a postupně ji navyšovat o inflaci, potřebujete mít naspořeny zhruba 3 miliony korun (v dnešních cenách). To z úložky 586 korun měsíčně nikdy nenaspoříte. Pro srovnání, na státní důchodové pojištění z průměrné mzdy odvádíte 7300 korun měsíčně.

Kam je podle Vás nejvýhodnější peníze na důchod odkládat?

Nejvýnosnější jsou dlouhodobě akcie. Generují výnos formou dividendy (podíl na zisku akciové společnosti) a zároveň jejich hodnota v průměru ve světě dlouhodobě roste rychleji než inflace, což je dáno jednak rostoucím počtem obyvatel (více se spotřebovává a vyrábí, takže firmám rostou tržby), a jednak také růstem produktivity práce (vyrobí se více s menšími náklady, takže firmám roste zisk). Do akcií můžu pravidelně investovat prostřednictvím dynamických účastnických fondů u penzijních společností, nebo prostřednictvím klasických akciových fondů.

Většina lidí ale stále spoří do tzv. transformovaných fondů, které vznikly z dřívějšího penzijního připojištění. Mají tam totiž záruku nezáporného zhodnocení. Ovšem tyto transformované fondy nakupují české státní dluhopisy. Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu je aktuálně cca 0,5 % p.a. Jinými slovy, potenciální výnos transformovaných fondů v příštích deseti letech je kladná nula.

Nejsou akcie rizikové?

Krátkodobě ano, protože jejich tržní cena na burze skáče nahoru a dolů. Ale tady se bavíme o velmi dlouhém časovém horizontu (zpravidla 20-30 let spoření + 20-30let čerpání renty). U akcií musím počítat čas od času s větším poklesem řádově i o desítky procent. To mě ale nemusí trápit. Naopak v době, kdy si spořím na důchod, je každý pokles darem z nebes. O to levněji pak v rámci fondu nakupuji podíly na akciových společnostech jako je Google, Nestlé nebo třeba česká Kofola. Zpravidla jich bývá ve fondu kolem stovky, čímž se rozkládá riziko, že zrovna vyberu firmu, které se nebude dařit.

Předsevzetí: Nenechám své peníze zahálet na účtu

Co mám dělat, když mi na účtu v bance leží volné peníze? Kam je bezpečně uložit, aby vydělávaly více? Na co bych si měl dát pozor?

Spořicí účty a jiné tradiční bankovní vklady nesou dnes minimální úrok. Stejně tak už nevyděláte ani v klasických konzervativních dluhopisových fondech. Alternativou jsou fondy, které investují do korporátních dluhopisů.

Důrazně však varuji před neveřejnými emisemi dluhopisů. Pod rouškou „fixního úroku" lidé často půjčují peníze malé firmičce a zcela ignorují riziko, že daná společnost nedodrží své závazky. Pak jim zbydou jen oči pro pláč. Od dluhopisů požaduji primárně nízké riziko, proto vždy volím raději dluhopisový fond s několika stovkami emisí, než abych půjčoval peníze jedné konkrétní firmě.

Zajímavá konzervativní investice jsou dle mého názoru nemovitosti. I s menším kapitálem je možné investovat do nemovitostí, a to prostřednictvím nemovitostních fondů. Navíc je to zpravidla časově, finančně a daňově efektivnější, než se starat o správu nemovitosti. Naši klienti zde mají velmi stabilní výnosy řádově 3-5 % ročně.

Předsevzetí: Mé peníze budou pracovat za mě

Co byste doporučil člověku, který už má naspořeno dost peněz a chce pověsit práci na hřebík? Kam bezpečně vložit peníze, aby mohl čerpat pravidelnou rentu?

K tomu potřebujete skloubit dva cíle: generovat stabilní a pravidelný výnos a zároveň dlouhodobě ochránit kapitál před inflací. Ukázkovým příkladem je nemovitost. Budete-li se o ni starat, bude si dlouhodobě udržovat svou hodnotu s inflací a zároveň ji můžete pronajímat a máte stabilní pravidelný výnos.

Druhou variantou jsou akcie, jejichž cena sice není stabilní, ale dlouhodobě roste rychleji než inflace. A pravidelný výnos z dividend je relativně stabilní. Pro účely čerpání renty jsou pak ideální dividendové třídy akciových fondů, které vyplácí investorům pravidelný výnos. V ČR zatím tuto variantu moc fondů nenabízí, ale existují i fondy, kde lze získat pravidelnou dividendu přes 5 % ročně.

S klienty rentiéry zpravidla řešíme dlouhodobé čerpání renty kombinací nemovitostí a akcií. Malou část kapitálu pak dáváme jako pojistku do zlata.

Tip na rok 2016

Máte nějaké aktuální doporučení na rok 2016?

Všem svým klientům dnes doporučuji investovat do fondů s měnovým zajištěním do korun. Dá se předpokládat, že nejpozději v roce 2017 ČNB přestane na trhu intervenovat a kurz koruny pak může začít strmě posilovat. Investice v cizích měnách pak budou po přepočtu do korun ztrátové.

Pozor, mnoho fondů je sice vedeno v korunách, ale fakticky většina investuje v eurech a dolarech, přičemž jen některé zajišťují měnové riziko. V tomto směru se raději poraďte s profesionálem, abyste pak nebyli v šoku, že váš „korunový fond" není vlastně korunový.

Rozhovor do přílohy Lidových novin "Novoroční předsevzetí"


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Autor: Jan Traxler 22. 12. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (49.1 + 2.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás
Nahoru