Jak investovat

Do čeho investují milionáři

Vždy je dobré učit se od zkušenějších. Pro stavbu investičního portfolia může být vhodnou inspirací, nahlédnout do majetku nejbohatších lidí planety. Do čeho investují milionáři?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 6. 2012

Společnost Capgemini ve spolupráci s RBC Wealth Management každoročně dělá rozsáhlý průzkum mezi lidmi, jejichž majetek má hodnotu alespoň jeden milion dolarů. Pro tyto „dolarové milionáře" se také vžilo označení HNWI's (high net worth individuals).

Pro zajímavost, v roce 2011 žilo poprvé v historii nejvíce milionářů na asijském kontinentu. Co do počtu milionářů tedy Asie již předběhla Severní Ameriku i Evropu. Pokud jde o celkový objem majetku, tak Američané jsou v součtu stále o kousek bohatší než Asiaté, ale už o „pouhých" 700 miliard dolarů. Očekává se, že do dvou let bude nejbohatším kontinentem Asie.

Ještě zajímavější je obrázek, do čeho dnes milionáři investují. V bance na termínovaných vkladech a různých účtech mají uloženo pouze 14 % kapitálu. Většinu majetku drží ve formě akcií, tedy vlastní různé podíly na firmách. Skoro za třetinu kapitálu mají nakoupeny dluhopisy. Zhruba jednu pětinu jejich majetku tvoří investiční nemovitosti. Kolem 5 % investic zaujímá zlato, stříbro a další komodity.

Do čeho investují milionáři

Rozložení majetku milionářů je ukázkou vyváženého portfolia. Dynamický investor s malým kapitálem si může dovolit investovat i rizikověji a větší porci svého kapitálu vložit do akcií a komodit. Také pro pravidelné investice na dlouhodobém horizontu se více hodí dynamické portfolio. Nicméně při správě většího majetku už není důležité vydělat, ale hlavně neprodělat.

Hlavní zásadou bezpečného investování je diverzifikace rizika – nikdy nesázet pouze na jednu kartu. Zpravidla se odlišným způsobem vyvíjí cena amerických dluhopisů, brazilských akcií, japonských residenčních nemovitostí a australské pšenice. Proto je vhodné investovat do různých aktiv a celé portfolio dále strukturovat do různých regionů a měn a mezi různá hospodářská odvětví.

Pokud jde o investování, lidé se obvykle spoléhají na 2-3 „top" fondy v žebříčku nejúspěšnějších podílových fondů za poslední rok v Hospodářských novinách. Hrstka vyznavačů adrenalinových sportů pak zkouší štěstí obchodováním s akciemi, komoditami či měnovými páry. Avšak jen velmi málo lidí se soustředí na efektivní diverzifikaci rizika, tak jako to dělají milionáři. Přitom, od koho je dobré se učit, když jde o peníze?

Bez ohledu na to, zda spravujete majetek v řádech stamilionů, nebo investujete pár tisíc měsíčně, vždy buďte zodpovědnými investory. Pokud nechcete zbytečně riskovat, tak investujte tak, jako investují nejbohatší lidé planety. Rozdělujte majetek do rizikovějších akcií a komodit a do konzervativnějších nemovitostí a dluhopisů.

Psáno pro deník E15

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 6. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.2 + 17.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru