Fondy

Analýza fondu: Pioneer Emerging Markets Bond

Těžko hledáte fond pro obsazení dluhopisové části Vašeho portfolia? V dnešním díle seriálu věnujícímu se podílovým fondům nahlédneme pod pokličku možná dost slibného adepta, a sice Pioneer Emerging Markets Bond, který investuje do korporátních dluhopisů na rozvíjejících se trzích.


Tabulka 1: Základní data fondu Pioneer Emerging Markets Bond

Správce fondu Pioneer Investments
ISIN usd
ISIN eur
ISIN R czk
LU0132208249
LU0119402005
LU0898727408
Typ fondu Dluhopisový
Vznik fondu 04. 07. 2000
Velikost 2 401 mil. USD

Zdroj: Pioneer Investments

V poslední době se stále motáme okolo špatné situace na poli dluhopisových investic. Rekordně nízké úrokové sazby dělají z bonitních dluhopisů lehce předražené obchodní artikly. Nakupovat tak dluhopisové fondy zaměřené na státní dluhopisy těch „nejméně rizikových" správců není správná volba. Jenomže klienti chtějí odkládat své prostředky i na kratším horizontu, něž je potřebný pro akciovou investici. A pro takové jsem dnes vybral fond zaměřený na korporátní dluhopisy emitentů působících na rozvíjejících se trzích.

První uvedení na trh proběhlo v roce 2000 a Pioneer Investments ho nabízí kromě dolarové a eurové varianty také s možností zajištění do českých korun. Hlavním portfolio manažerem fondu je Yerlan Syzdykov, který se velkou část svojí kariéry specializuje výhradně na dluhopisy rozvíjejících se trhů. Používá investiční styl top-down a aktivně pracuje s hotovostí i deriváty tak, aby optimálně řídil duraci vzhledem k aktuálním podmínkám na trzích.

Portfolio a strategie fondu

Portofolio fondu je velmi široce diverzifikované, v současnosti zahrnuje okolo 190 firemních emitentů. Na rozdíl od akciových fondů mi takové množství pozic příliš nevadí, protože ocenit dluhopis je dle mého názoru jednodušší než akcii. Tím pádem nelze pozorovat tak markantní rozdíly v aktuálním ocenění jako na akciových trzích a je třeba řídit spíše celkové riziko nesplácení. Z regionálního hlediska dominují hlavně Rusko, Mexiko, Brazílie a Čína. Někoho by mohlo překvapit, že velkou pozici ve fondu zaměřeném na rozvíjející se trhy má např. i Itálie, ovšem v určitých chvílích byly i tyto státní dluhopisy s velmi vysokou rizikovou přirážkou a do povahy takového fondu dobře zapadají.

Graf 1: Pioneer Emerging Markets Bond - složení portfolia dle splatnosti dluhopisů

Fond Pioneer Emerging Markets Bond - složení dle doby doby do splatnosti dluhopisů

Zdroj: Morningstar, data platná k 31. 5. 2014

Při takovém množství cenných papírů se velmi těžko hodnotí největší pozice, nicméně z hlediska velikosti „dominují" (bavíme se jednotkách procent) právě italské státní dluhopisy, což jsou asi jediné cenné papíry navázané na dluh státu v portfoliu. Mezi velké pozice pak patří ještě dluhopis Alfa Bank, která působí právě na těchto trzích nebo bondy Petróleos de Venezuela – státní těžební společnosti ve Venezuele zaměřené na ropu a zemní plyn. Průměrně ovšem dluhopisy spadají již do neinvestičního stupně, je třeba počítat s vyšší volatilitou cen jednotlivých titulů.

Graf 2: Pioneer Emerging Markets Bond - složení portfolia dle ratingu dluhopisů

Fond Pioneer Emerging Markets Bond - složení dle ratingu dluhopisů

Zdroj: Morningstar, data platná k 31. 5. 2014

Pro investora, který kupuje zajištěnou třídu např. do české koruny je také důležité, že portfolio je z 95% vedeno v americkém dolaru. A Při zajištění CZK/USD to znamená, že máte skutečně zajištěno téměř celé portfolio.

Co nám říká statistika?

Pioneer Emerging Markets Bond se snaží překonávat benchmark složený z 95% indexu JP Morgan Emerging Markets Bond a z 5% indexu JP Morgan zaměřeného na jednoměsíční eurový peněžní trh. To, že se to fondu daří, dokazuje i kladná alfa u všech měnových variant. Znamená to tedy pro nás, že kroky manažera nám přináší nadvýnos oproti trhu. Nezajištěné verze fondu mají nákladovost v podobě TER na úrovni 1,58% p.a., zajištěná korunová verze pak 1,68% p.a.. Jedná se o průměr v této kategorii.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu Pioneer Emerging Markets Bond (USD varianta)

Fond Pioneer Emerging Markets Bond - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: www.podilove-fondy.com

Při pohledu na zpětnou výkonnost se nám z psychologického hlediska jeví všechno pozitivně. Dolarová verze má na posledních 5 letech roční výnos okolo 15% p.a.. Zvládnout ovšem kolísavost okolo 50% není jednoduché a právě to rozhoduje o úspěchu. Musíme si ovšem uvědomit že tyto výnosy jsou minulostí a dívat se na podmínku, za kterých do fondu vstupujete vy sami. V tuto chvíli je průměrný výnos do splatnosti okolo 5,5% p.a., při odečtená nákladovosti fondu lze očekávat v příštích 4 letech výnos někde okolo 4% p.a., je potřeba ovšem tento delší horizont dodržet.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Pioneer Emerging Markets Bond (USD varianta) v CZK

jednotlivé roky
2007 -5,98%
2008 -42,53%
2009 69,96%
2010 17,91%
2011 6,97%
2012 16,42%
2013 4,84%
2014 7,94%
kumulované výsledky
1 měsíc 1,93%
6 měsíců 9,01%
1 rok 13,97%
3 roky p.a. 13,34%
5 let p.a. 16,59%
10 let p.a. 5,48%

Zdroj: Morningstar, data platná k 25. 07. 2014

Celkové hodnocení

Pioneer Emerging Markets Bond je podílový fond zaměřený hlavně na korporátní dluhopisy rozvíjejících se trhů. Pro domácího českého investora je velkým pozitivem možnost nákupu v české koruně a eliminovat tak měnové riziko. Je ideální pro zhodnocení prostředků na horizontu okolo 5 let. Oproti minulé výkonnosti je třeba počítat s odhadem okolo 4% p.a. v příštích 4 letech, taková je ovšem současná situace na dluhopisových trzích a pro alespoň nějaký reálný výnos je potřeba tato rizika podstupovat. Fond můžu doporučit hlavně do rizikově dynamičtějších portfolií, protože cena bude více kolísavá než u běžných dluhopisových fondů. Je třeba tohle emociálně zvládnout a dodržet alespoň zmiňovaný investiční horizont.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.8 + 1.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru