Fondy

Analýza fondu: ING International Český fond obligací

Nejen na přepážkách v bance a ve finančně poradenských společnostech se v současné době láká na výnosy dluhopisových fondů z uplynulých let. Často se uvádí jako bezpečné alternativy spořicích účtů. Má klasický zástupce českých státních dluhopisů ING International Český fond obligací vyšší potenciál než běžné spořicí účty?


Tabulka 1: Základní data fondu ING International Český fond obligací

Správce fondu ING Investment Management
ISIN LU0082087437
Typ fondu dluhopisový
Vznik fondu 27. 10. 1997
Velikost 6 818 mil. CZK

Zdroj: ING Investment Management

ING International český fond obligací je klasickým zástupcem fondů zaměřených hlavně na české státní dluhopisy. V tomto sektoru je již dlouhodobou stálící, byl založen na konci roku 1997. V čele fondu stojí Pavel Romanovský, který se řízení ujal teprve v září letošního roku. Přímým konkurentem je snad jen Pioneer - obligační fond. V ČR jsou nabízeny i další dluhopisové fondy zaměřené na české státní dluhopisy (např. Sporobond od ISČS, Raiffeisen - Český dluhopisový fond nebo Conseq Invest Dluhopisový), ty mají ovšem již další příměsi a nejsou tak úzce zaměřené, jako ten od ING.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Fond je postaven na pevných základech zhruba 90% klasických českých státních dluhopisů. ČR má v současnosti rating AA, a byť tomu společenská nálada neodpovídá, nejsme na tom tak špatně, abychom v případě ING Českého fondu obligací nemohli hovořit o bezpečné investici. V portfoliu drží dluhopisy se střední dobou do splatnosti. Ovšem 20 % prostředků držených v hotovosti ke konci září tohoto roku možná naznačují neochotu portfolio manažera přikupovat další dluhopisy s naprosto bídnými podmínkami do portfolia. Těžko odhadovat.

Graf 1: Složení dle doby do splatnosti ING International Český fond obligací

ING International Český fond obligací - rozložení portfolia dle splatnosti dluhopisů

Zdroj: ING Investment Management, data platná k 30. 09. 2013

Co nám říká statistika?

Benchmarkem fondu z 95% index EFFAS Bond Indicies Czech Tracker All (se splatností delší než 1 rok) a z 5% pražská mezibankovní úroková sazba. Pokud porovnáme všechny statistické ukazatele hodnotící výkonnost vůči benchmarku, nic samozřejmě nehraje do karet fondu ING Český fond obligací (např. záporná alfa na všech horizontech). To je u těchto typů fondů způsobeno nulovými náklady na správu srovnávacího indexu a manažer takového fondu má jen velmi malý manévrovací prostor pro výrazné odchýlení a možnost překonání benchmarku.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu fondu ING International Český fond obligací

ING International Český fond obligací - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: FINEZ Investment Management, data platná k 30. 09. 2013

Nemá smysl sledovat zhodnocení v posledních letech, které je hlavním marketingovým lákadlem prodejců. Výnosy byly dány rychle klesajícími úrokovými sazbami v ČR, tím pádem rostly ceny dluhopisů, na základě kterých je určována aktuální cena podílového listu. Mnohem důležitější jsou ovšem hodnoty nákladovostí, přičemž management fee je na hodnotě 1%, celková nákladovost se dle ukazatele TER šplhá k 1,4% za rok.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu ING International Český fond obligací

jednotlivé roky
2008 2,45%
2009 5,64%
2010 3,53%
2011 2,48%
2012 10,82%
kumulované výsledky
6 měsíců -1,36%
1 rok 0,85%
3 roky (p.a.) 2,84%
5 let (p.a.) 3,78%
10 let (p.a.) 3,06%

Zdroj: ING Investment Management, data platná k 30. 09. 2013

Celkové hodnocení

Abych se vrátil ke svému povzdechu z perexu tohoto portrétu. Je důležité říci, že tento fond má aktuálně výnos do splatnosti zhruba 1,41 % p.a. (respektive na konci září 2013) a duraci celého svého portfolia 4,31 let. Tyto hodnoty mají spoustu možností vyjádření, pro nás je v tuto chvíli důležité jediné. Dle techniky obchodování na dluhopisovém trhu se dá o fondu říci, že na horizontu okolo 4 a půl let má fond možnost vydělat zhruba 1,4 % p.a. Od toho musíme odečíst výše zmíněnou nákladovost fondu a jsme na úrovní kladné nuly. To znamená, že člověk, který do tohoto fondu vstoupí v současné době, se bude na 4 letém horizontu pohybovat v průměrném ročním zhodnocení v řádu desetin procent.

Tabulka 3: Srovnání potenciálu spořicích účtů a fondu ING International Český fond obligací

Instrument Výnos
ING Český fond obligací 0 - 0,5 % p.a. *
Air Bank SÚ 2,10% p.a.
Equa bank SÚ 1,95% p.a.
Wüstenrot SÚ 1,85% p.a.

Zdroj: ING Investment Management, www.produktovelisty.cz, data platná k 25. 11. 2013
*odhadovaný výnos v příštích letech

Výše je vidět srovnání s nejvýkonnějšími spořicími účty, jež uvádí server Produktovelisty.cz. Odpověď je pro mě jasná, a sice že spořicí účet má v tuto chvíli vyšší výnosový potenciál než všechny podílové fondy typu ING International Český fond obligací, díky pojištění vkladů je investice ještě konzervativnější. Růst úrokových sazeb by v případě spořicího účtu hrál navíc do kapes střadatelů na rozdíl od investora ve fondu. Z hlediska efektivity a poměru výnosový potenciál vs. riziko jednoznačně nedoporučuji investici do fondu ING International Český fond obligací.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (43.3 + 9.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru