Fondy

Analýza fondu: C-Quadrat Strategie AMI

Nevěříte v lidský úsudek a schopnosti vyhodnotit spoustu rozhodovacích faktorů? Myslíte, že dokážou matematické modely rozhodovat lépe než vy? Pak se podívejte na fondy společnosti C-Quadrat. Jsou drahé, ale výkonnost mají. S nižší volatilitou.


Tabulka 1: Základní data fondu C-Quadrat Strategie AMI

Správce fondu C-Quadrat
ISIN-czk
ISIN-eur
DE000A1C4DQ3
DE0005322218
Typ fondu Smíšený
Vznik fondu 26. 9. 2011 – czk varianta
Velikost 1 127 mil. CZK

Zdroj: C-Quadrat

Společnost C-Quadrat nepatří v České republice mezi nejznámější správce majetku. Nicméně na poli správce majetku se C-Quadrat pohybuje přes 20 let a je kótovaná na Frankfurtské a Vídeňské burze. Společnost si své jméno udělala hlavně díky průkopnictví na trhu kvantitativní analýzy a technickému způsobu správy aktiv. Zjednodušeně řečeno: C-Quadrat se snaží minimalizovat chyby způsobené lidským faktorem a emocemi, podstatnou část rozhodnutí provádějí počítače. Algoritmy a modely samozřejmě vytváří lidé, tudíž se nedá říci, že lidský faktor je zde zcela vyloučen.


 Investujte do fondů se slevou 20-60 % na vstupních poplatcích.


Portfolio a strategie fondu

A nyní blíže k dnešnímu výběru, fondu C-Quadrat Strategie AMI. Jedná se o fond fondů, to znamená, že neinvestuje přímo do jednotlivých akcií či dluhopisů, ale do jiných fondů nebo ETF. Je řízený prostřednictvím technického obchodního systému. Společnost má tedy nastavené sledování různých trendů nebo faktorů. Systém nepřetržitě analyzuje ukazatele jako tržní kapitalizace, výnos, riziko či relativní síla a na základě nich pak alokuje prostředky mezi jednotlivé regiony a sektory kapitálového trhu.

Fond má velmi flexibilní strategii. V souladu s vývojem na trzích může fond investovat 0-100 % majetku do fondů akciových, dluhopisových a fondů z oblasti peněžního trhu, a až 49 % do instrumentů peněžního trhu a hotovosti na účtu. Tento fakt je předpokladem pro uplatňování tzv. Total Return principu. To znamená, že fond nesleduje žádný benchmark, jeho cílem není porazit index nebo mít menší ztráty, když se trhům nedaří. Jeho cílem je dosahování absolutní návratnosti v rámci celého ekonomického cyklu.

Graf 1: Regionální složení C-Quadrat Strategie AMI

Fond C-Quadrat Strategie AMI - regionální složení portfolia

Zdroj: Morningstar, data platná k 31. 1. 2015

Pro domácího investora je také důležitý fakt, že fond je zajištěn proti měnovému riziku, pohyby měnových párů Vás tak nemusí zajímat. V současnosti fond investuje pouze do akcií, v hotovosti zůstávají jednotky procenta, možná pro udržení nezbytné likvidity. Těží tak z globálního růstu akcií v posledním období. Aktuálně v souladu s trendem sází na evropské akcie (2/3 portfolia), kterým se daří po oznámení kvantitativního uvolňování ECB. Německé akcie zažívají v posledních měsících prudké oživení – ještě prudší než předtím.

Graf 2: Sektorové složení C-Quadrat Strategie AMI

Fond C-Quadrat Strategie AMI - sektorové složení portfolia

Zdroj: Morningstar, data platná k 31. 1. 2015

Co nám říká statistika?

Jak již bylo řečeno, C-Quadrat Strategie AMI nemá žádný srovnávací benchmark, protože na něj zkrátka nechce brát ohledy. Chce vydělávat i navzdory výkyvům ekonomického cyklu. Jinými slovy tedy můžeme říci, že chce dosahovat dlouhodobého zisku s minimální volatilitou. Při srovnání v databázi společnosti Morningstar se fond opravdu řadí k těm méně volatilním, vykoupeno je to nižším výnosem. Korunová varianta fondu byla založena v roce 2011, tudíž datová základna ještě není tak vypovídající. Od založení fond dosáhnul výkonnosti 8,5% p.a. při celkové volatilitě přes 9% p.a.. Fond ovšem ještě nezažil žádný větší výkyv trhu. Jeho eurová varianta je pak na trhu od začátku tisíciletí, při krizi ztratil např. lehce pod jednu třetinu.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu C-Quadrat Strategie AMI CZK

Fond C-Quadrat Strategie AMI - vývoj hodnoty podílových listů

Zdroj: Podilove-fondy.com

Obecným problémem fondů C-Quadrat je vysoká nákladovost. Jsou zde totiž náklady na tvorbu a správu modelů, častější obchodování apod. To vše se promítá do výkonnosti, protože TER těsně pod 3% Vám každoročně sníží potenciál o tři procenta. Součástí je i výkonnostní poplatek.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu C-Quadrat Strategie AMI CZK

jednotlivé roky
2012 5,52%
2013 10,30%
2014 9,69%
2015 4,96%
kumulované výsledky
6 měsíců 9,45%
1 rok 15,17%
3 roky (p.a.) 8,02%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 25. 3. 2015

Celkové hodnocení

C-Quadrat Strategie AMI je tedy fond řízení počítačovým obchodním systémem, který má velmi flexibilní strategii, co se možností strategické alokace týče. Na základě odhadovaného vývoje tak může libovolně rozkládat majetek mezi akcie, dluhopisy či hotovosti. Jedná se tak o jakousi formu diverzifikace, kdy potenciální klienti mohou mít zájem o fond s vyloučením chyb lidského faktoru. Jde o zcela jiný pohled na kapitálový trh, kdy fond nehledá dlouhodobé fundamenty, ale snaží se o rychlou reakci na aktuální stav. Těžko predikovat, jak se bude fondu dařit v budoucnosti a zda bude vysoká nákladovost mít své ospravedlnění. Je ovšem dobré vědět, že takový fond zde je a brát ho do úvahy při svých rozhodnutích. Svou základní myšlenku, a sice vydělávat při nižší volatilitě, se mu daří naplňovat.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.9 + 19.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru