Dluhopisy

Jak se v roce 2018 dařilo dluhopisovým fondům?

Většina dluhopisových fondů skončila v minulém roce dle očekávání ve ztrátě. Nedařilo se státním ani korporátním dluhopisům. Největší ztráty až k 10 % zaznamenaly fondy zaměřené na high yield dluhopisy a emerging markets dluhopisy. Nejlepší výsledek měl fond J&T Money s výnosem 2,07 %.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
13. 1. 2019

Konzervativní fondy bez větších ztrát

V roce 2018 byl vývoj na dluhopisových trzích ještě silně poznamenán růstem úrokových sazeb v USA, a stejně tak i v ČR. To se projevovalo i do růstu úrokových výnosů dluhopisů. Když rostou úrokové výnosy, klesá tržní cena dluhopisů. Naprostá většina dluhopisových fondů tedy postupně během roku ztrácela.

Koncem roku se ale situace na dluhopisových trzích rázem změnila. Panika na akciových trzích přivedla mnoho investorů zpět k bezpečnějším státním dluhopisům. Úrokové výnosy státních dluhopisů tak poslední dva měsíce výrazně poklesly a jejich tržní cena stoupla. Nakonec konzervativní dluhopisové fondy zaměřené na bonitní státní dluhopisy zakončily rok jen v mírných ztrátách.

Klasické konzervativní korunové dluhopisové fondy zaměřené primárně na české státní dluhopisy, popřípadě korporátní dluhopisy s ratingem investičního stupně, téměř unisono za rok 2018 vykázaly drobnou ztrátu zpravidla na úrovni 1-3 %. Kupříkladu největší dluhopisový fond České spořitelny Sporobond ztratil 0,79 %. Podobně Conseq Invest Dluhopisový ztratil 0,75 %. ČSOB dluhopisový zakončil rok se ztrátou 1,58 % a hodnota podílových listů fondu Amudni CR obligační fond klesla o 2,6 %.

Conseq Invest Dluhopisový - Historický vývoj hodnoty investice

Špatný rok pro high yield dluhopisy

Po celý uplynulý rok pak postupně rostly rizikové přirážky korporátních dluhopisů, zejména těch s nižším kreditním ratingem. A tento trend s koncem roku ještě zesílil. Úroky u podnikových dluhopisů začaly výrazněji stoupat, tržní cena dluhopisů klesat.

Rizikovější dluhopisové fondy zaměřené na korporátní dluhopisy s ratingem spekulativním (tzv. high yield dluhopisy) více méně po celém světě ztrácely, a to v průměru kolem 5-10 %. Například fond Fidelity Global High Yield v korunové třídě ztratil 6,36 %, nebo fond Parvest Bond World High Yield v korunové třídě vykázal ztrátu 5,18 %.

A ještě horší pro emerging markets dluhopisy

Stejně tak fondy investující do dluhopisů na rozvíjejících se trzích (emerging markets) neměly vůbec dobrý rok a prodělaly kolem 5-10 %. Například Amundi II – Emerging Markets Bond v korunové variantě ztratil 8,14 %. Nebo regionálně zaměřený Conseq dluhopisů nové Evropy prodělal hlavně díky tureckým dluhopisům 7,35 %. Podobně i Trendbond od České spořitelny zakončil rok se ztrátou 5,72 %.

Naproti tomu specificky zaměřený fond Generali korporátních dluhopisů se svým mixem převážně krátkodobých high yield firemních dluhopisů z Ruska, Kazachstánu, Číny a Turecka ztratil pouze 1,47 %.

Také fond Templeton Global Bond, který drží koncentrované portfolio státních dluhopisů vybraných rozvíjejících se zemí (zejména Mexiko, Brazílie, Indie a Indonésie) a spekuluje zároveň na posílení jejich měn, vykázal v uplynulém roce ztrátu pouhých 0,41 %.

Výsledky vybraných korunových dluhopisových fondů za rok 2018

J&T Money 2,07 %
Templeton Global Bond -0,41 %
Conseq Invest Dluhopisový -0,75 %
Sporobond -0,79 %
J&T Bond -0,87 %
Generali korporátních dluhopisů -1,47 %
Generali vyvážený dluhopisový -1,58 %
ČSOB dluhopisový -1,58 %
NN (L) International Czech Bond -1,83 %
KBC Renta Czechrenta -2,19 %
Amundi CR obligační fond -2,60 %
Parvest Bond World High Yield -5,18 %
Trendbond -5,72 %
Fidelity Global High Yield -6,36 %
Conseq dluhopisů nové Evropy -7,35 %
Amundi II Emerging Markets Bond -8,14 %

Zdroj: jednotlivé investiční společnosti

Vítězem J&T Money

Nejlepší výsledek z korunových dluhopisových fondů v roce 2018 zaznamenal fond J&T Money. Oficiálně je sice kategorizovaný jako smíšený fond, ale fakticky investuje výhradně do dluhových investičních nástrojů, tak ho můžeme do srovnání zařadit. Jeho portfolio dluhopisů a směnek financujících zejména aktivity pánů Tkáče, Jakaboviče a Křetínského, plus v menší míře doplněné o dluhopisy, jejichž emise administruje J&T banka, dokázalo vydělat 2,07 %.

Oproti předchozím rokům žádná sláva, ale pořád je to oproti ostatním dluhopisovým fondům aspoň na úrovni inflace, přesně podle předpokladu, který uvádím v portrétu fondu J&T Money v rámci seriálu Fond-show.

J&T Money - Historický vývoj hodnoty podílových listů

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
13. 1. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (20.8 + 49.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru