Dluhopisy

Dluhopisové fondy čeká špatné období

Dluhopisové fondy v uplynulých deseti letech vydělávaly z velké části díky klesajícím úrokovým sazbám. V budoucnu jim hrozí opak. Pro dlouhodobé investice se tedy dluhopisové fondy vůbec nehodí. Vyjma emerging markets dluhopisů.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
14. 8. 2012

Ceny dluhopisů v USA, v Německu i v České republice nadále rostou. Tržní ocenění se dostává výrazně nad jmenovitou hodnotu dluhopisů. Pevný úrok, který dlužník každoročně vyplácí věřitelům, tudíž přináší investorům nižší výnosy.

Například desetiletý český státní dluhopis s ročním kupónem 4,70 % dnes stojí na burze ve Frankfurtu 120 % jmenovité hodnoty. Anualizovaný výnos do splatnosti tohoto dluhopisu činí pouhých 2,4 % p.a. To je méně než nabízí některé spořicí účty nebo termínované vklady.

Vývoj ceny českého státního dluhopisu se splatností 12. 9. 2022 a kupónem 4,7 %

Vývoj ceny desetiletého státního dluhopisu

Zdroj: Brokerjet

Dluhopisové fondy vydělávaly díky klesajícím úrokovým sazbám

Dluhopisové fondy a podobně i penzijní fondy, které mají v portfoliu tento dluhopis, jsou tedy velmi limitovány v budoucích výnosech. V uplynulých letech výrazně poklesly úrokové sazby, a tak tržní cena dluhopisů rostla nad jmenovitou hodnotu. Díky tomu také rostlo tržní ohodnocení majetku dluhopisových fondů a cena podílových listů.

Například fond Conseq dluhopisový od založení v září roku 2000 vydělal investorům téměř 100 %. Jak ale ukazuje následující graf, velkou zásluhu na tom mají klesající úrokové sazby. Samotné úrokové výnosy dluhopisů v majetku fondu stojí zhruba za polovinou celkového výnosu fondu. Značnou roli zde ale sehrál také růst tržní ceny dluhopisů tažený klesajícími úrokovými sazbami.

Nízké úrokové sazby pomáhají dluhopisům


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


 

Úrokové výnosy jsou velmi nízké

Jenomže v poměru k tržní ceně dluhopisu nyní kupón přináší investorům velmi nízký výnos. Například u zmíněného desetiletého dluhopisu pouhých 2,4 % p.a. V takovém prostředí budou dluhopisové fondy těžko vydělávat. Naopak hrozí, že se v příštích letech dočkáme vyšší inflace a úrokové sazby porostou. S vyššími úrokovými sazbami budou i investoři od dluhopisů vyžadovat vyšší úrokové výnosy. To by pak tržní cena dluhopisů klesala zpět k nominální hodnotě a dluhopisové fondy ztrácely.

Podobná je situace v celé Evropě i v USA, kde s ohledem na rostoucí zadlužení států navíc poroste kreditní riziko. To se nyní v plné síle ukazuje například u španělských nebo italských dluhopisů. Investoři přestávají věřit ve schopnost Itálie a Španělska splatit své dluhy. Za půjčky vyžadují vyšší úrokové platby. A tak se výnos do splatnosti u desetiletých španělských dluhopisů nyní pohybuje už kolem 7 % p.a., u italských dluhopisů kolem 6 % p.a.

Pro srovnání, u německých bondů byste v příštích deseti letech vydělali pouhých 1,45 % p.a., americké desetileté dluhopisy se aktuálně obchodují s výnosem do splatnosti 1,7 % p.a. Tak nízké sazby jsou udržitelné pouze v prostředí prakticky nulové inflace. Otázkou je, jak dlouho takové prostředí ještě vydrží. Určitě to ale nebude na věky.

Anualizovaný výnos do splatnosti u desetiletých státních dluhopisů

Německo USA ČR Itálie Španělsko Brazílie*
1,45 % 1,71 % 2,40 % 5,81 % 6,86 % 9,53 %

Zdroj: Bloomberg, data k 9. 8. 2012
* devítiletý dluhopis

Dluhopisové fondy se zaměřením na emerging markets

Z toho vyplývá, že pro dlouhodobé investice jsou momentálně klasické dluhopisové fondy zcela nevhodné. Zajímavou alternativou, která má dlouhodobě potenciál vyšších výnosů, jsou pouze dluhopisové fondy zaměřené na regiony s vyšší inflací a vyššími úrokovými sazbami. Kupříkladu v Brazílii je nyní základní úroková sazba na hodnotě 8 % a úroky u devítiletých dluhopisů nesou do splatnosti 9,5 % p.a. Přitom úrokovou sazbu nyní centrální banka každý měsíc snižuje, ještě před rokem byla na 12,5 %.

Brazílie a další rozvíjející se ekonomiky, které se potýkají s vyšší inflací a bojují proti posilování domácí měny (aby podpořily exportéry), nabízí stále zajímavé úrokové výnosy dluhopisů a zároveň skýtají potenciál pro snižování úrokových sazeb, tedy růst tržní ceny dluhopisů.

V rámci diverzifikace portfolia můžete pro dlouhodobé investice zvážit dluhopisové fondy se zaměřením na emerging markets. Je zde potřeba počítat s vyšší volatilitou oproti klasickým dluhopisovým fondům. České nebo německé dluhopisové fondy však navzdory nižší volatilitě ztrácí výnosový potenciál, tudíž ty bych dnes pro investici rozhodně nedoporučoval.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, kam uložit peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


 

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
14. 8. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.7 + 18.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru