Akcie

Operace Goldman Sachs aneb jak investuje Warren Buffett

Warrenu Buffettovi se podařila další velká investice. Bez utracení jediného centu se zařadí mezi největší akcionáře investiční banky Goldman Sachs. Na celé investici tak nakonec vydělá přes 90 procent. Podívejme se, jak investuje nejúspěšnější investor na světě.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 4. 2013

Když v roce 2008 přispěchal Warren Buffett s pětimiliardovou injekcí kapitálu pro investiční banku Goldman Sachs, mnozí se škrábali na hlavě, co má zase za lubem. Postupem času se ukázalo, že to nebyla vůbec špatná investice. Podívejme se znovu, jakou hru to tehdy světoznámý investor přezdívaný mudrc z Omahy rozehrál.

63 % výnos z preferenčních akcií

V roce 2008 kreditní krize přivedla nejednu velkou banku na pokraj krachu. Také americká investiční banka Goldman Sachs zoufale hledala pomoc. Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway poskytla bance pět miliard dolarů výměnou za preferenční akcie banky ve stejné hodnotě a warranty na nákup běžných akcií za dalších pět miliard dolarů za tehdejší cenu 115 dolarů na akcii.

U preferenčních akcií si Buffett dojednal roční desetiprocentní dividendu. Banka si ponechala možnost akcie při výplatě dividendy zpět odkoupit a této možnosti v roce 2011 využila. Při odkupu ale musela banka vyplatit Buffettovi jednorázovou dividendu v celkovém úhrnu 1,64 miliardy dolarů. Z investovaného kapitálu ve výši 5 miliard dolarů se tak Buffettovi za tři roky vrátilo třikrát po 500 milionech dolarů (10 % roční dividenda) a navíc 1,64 mld. dolarů za „předčasné splacení dluhu". Tedy za tři roky vydělal Buffett 3,14 mld. dolarů, tj. velmi solidní výnos ve výši 63 %.

Dalších 28 % výnos z warrantů

To ale stále není všechno. Buffettova společnost Berkshire Hathaway nadále vlastní warranty na nákup akcií Goldman Sachs za cenu 115 dolarů na akcii v celkové hodnotě pět miliard dolarů. Aktuálně se cena jedné akcie banky pohybuje na burze v New Yorku kolem 145-150 dolary. Tyto pětileté warranty bude moci Buffett uplatnit v říjnu tohoto roku. Pokud by cena akcií Goldman Sachs zůstala na dnešní úrovni, vydělá na tom Buffett dalších cca 1,4 mld. dolarů. Jeho celkový výnos z této jedné investice se tak vyšplhá přes 4,5 miliardy dolarů, čili přes 90 %.

Vývoj ceny akcií Goldman Sachs

Vývoj akcií Goldman Sachs

Zdroj: Reuters

Berkshire Hathaway mezi hlavními akcionáři Goldman Sachs

Warren Buffett se v uplynulém týdnu dohodl s bankou, že nevyužije předkupního práva na nákup zhruba 43 milionů akcií Goldman Sachs (za 5 miliard dolarů při ceně 115 dolarů za akcii), čímž by získal skoro desetinový podíl na této bance. Místo toho se domluvili na vypořádání warrantů bez použití kapitálu. Banka vyplatí Buffettovi rozdíl mezi tržní cenou akcií a nominální hodnotou warrantů, tj. již zmiňovaných cca 1,4 miliard dolarů. Tato částka ale nebude vyplacena v hotovosti, nýbrž ve formě akcií Goldman Sachs.

Berkshire Hathaway se tak stane při stávající ceně akcií vlastníkem cca 9,5 milionů akcií Goldman Sachs a se zhruba dvouprocentním podílem na firmě se zařadí mezi její největší akcionáře. Přitom Buffett na nákup akcií neutratí ani cent. To vše získal za to, že bance před pěti lety půjčil 5 miliard dolarů s desetiprocentním úrokem.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway

Vývoj akcií Berkshire Hathaway

Zdroj: Reuters

Buffett ještě nepatří do starého železa

Tak takhle se to dělá s velkými penězi. Drobný investor kdyby v roce 2008 koupil akcie Goldman Sachs za cenu 115 dolarů, vydělal by za pět let 28 % (ani to není špatné). Warren Buffett ale dokázal investicí do Goldman Sachs ve stejném období vydělat 90 %.

Buffett opět všem ukázal, že ještě nepaří do starého železa a moc dobře ví, co dělá. Snad nikdo na světě se nemůže chlubit tolika úspěšnými investicemi jako Buffett. Myslím, že se všichni máme ještě hodně co učit a měli bychom využít toho, že Buffett je stále aktivní a sledovat jeho kroky. Je to vždy velmi poučné.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 4. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.4 + 35.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru