Akcie

Fortuna láká investory na vysokou dividendu

Akcie Fortuna od začátku roku vydělaly investorům 30 %. Cena akcií roste v očekávání mimořádné dividendy. Fortuna ale slibuje zajímavý dividendový výnos i z dlouhodobé perspektivy.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
25. 5. 2013

Akcie Fortuna od ledna rostou o 30 %

Fortuna Entertainment Group je středoevropská sázkařská a loterijní společnost se sídlem v Holandsku. Zhruba polovinu příjmů firmy generuje sportovní sázení v ČR. Fortuna ale provozuje také sázení a loterii v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. V roce 2010 vstoupila Fortuna na Pražskou burzu. Zpočátku se akciím Fortuna dařilo, neboť se jedná o expandující firmu, které stabilně rostou tržby.

Ovšem posléze zvýšení loterijní daně odradilo investory a cena akcií v roce 2011 poklesla pod emisní kurz. Fortuna musí odvádět státu speciální daň ve výši 20 % z přijatých sázek, pak ještě podléhají její příjmy klasické dani z příjmů. Od začátku tohoto roku ale cena akcií společnosti Fortuna znovu slibně roste. Z 90 korun se pomalu šplhá ke 120 korunám za akcii. Od ledna tak akcie zpevnily o 30 %.

Vývoj ceny akcií Fortuna na Pražské burze

Akcie Fortuna - vývoj ceny

Zdroj: BCPP

Přijaté sázky stouply o 24 %

Za růstem hodnoty firmy stojí výrazné navýšení tržeb a dividendová politika firmy. Před půl rokem byl v České republice zrušen manipulační poplatek na kurzové sázky po internetu. Sázející v Čechách, kteří dříve využívali služeb off-shore sázkových kanceláří, neboť je odrazoval právě manipulační poplatek vybíraný domácími operátory, začali přecházet od nelegálních zahraničních sázkových kanceláří k domácím operátorům. To se výrazně projevilo do výsledků hospodaření společnosti Fortuna za první čtvrtletí roku 2013.

Celková výše přijatých sázek stoupla o 24 %. Díky tomu porostou také zisky firmy. Konsolidovaná EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) dosáhla v prvním čtvrtletí 2013 hodnoty 11,3 milionu EUR, což znamená meziroční zvýšení o 34,4 %. V roce 2013 bychom se tak mohli dočkat výrazného růstu provozního i čistého zisku společnosti, ačkoliv vedení společnosti zůstává ve svých očekáváních konzervativní.

Vývoj tržeb a zisků společnosti Fortuna Entertainment Group

Vývoj tržeb a zisků společnosti Fortuna

Zdroj: FINEZ Investment Management, Fortuna Entertainment Group


Nejste spokojeni s úroky v bance?
Poradíme vám, jak zhodnocovat peníze lépe
.


Fortuna vyplatí mimořádně vysokou dividendu

Společnost Fortuna Entertainment Group navíc hodlá letos vyplatit akcionářům mimořádně vysokou dividendu ve výši 0,67 EUR na akcii (tj. cca 14 % hrubý dividendový výnos). Výplata dividendy ještě závisí na schválení valnou hromadou společnosti, která se koná 28. května v Holandsku. Představenstvo společnosti navrhuje rozdělit celý zisk za rok 2012 akcionářům, což dělá 0,23 EUR na akcii.

Kromě toho chce ale na dividendách vyplatit také nerozdělený zisk z minulých let ve výši 0,10 EUR na akcii a dále plánuje distribuovat mezi akcionáře emisní ážio ve výši 0,34 EUR na akcii. Z toho vychází celková dividenda 0,67 EUR na akcii, což je přibližně 17 korun. V porovnání s aktuální cenou akcií Fortuna na úrovni 117 korun přinese dividenda akcionářům 14,5 % hrubý výnos, po zdanění srážkovou daní zůstává čistý výnos ve výši 12 %.

Rozhodným dnem pro přiznání nároku na dividendu by mělo být úterý 11. 6. Od středy se již akcie budou obchodovat bez nároku na tuto mimořádně vysokou dividendu. Cena akcií Fortuna by pak logicky měla klesnout o vyplacenou dividendu, tedy přibližně o 17 korun.

Fundamentální ukazatele akcií Fortuna   Doporučení FINEZ
Tržní kapitalizace 6,1 mld. CZK P/B 4,7   Postoj FINEZ Buy & Hold
Tržby 2012 96 mil. EUR P/S 2,4   Horizont 5-10 let
Zisk 2012 12 mil. EUR P/E 19   Cílová cena 150 CZK
Zisková marže 12 % D/E 0,5   Potenciál výnosu 25 % + dividendy
Výnos dividendy 5,8 % ROE 25 %   Riziko (MIN 1, MAX 10) 6

Zdroj: FINEZ Research, Reuters, účetní data k 31. 12. 2012


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Dlouhodobá perspektiva výnosu z dividend 3-7 % ročně

Společnost Fortuna Entertainment Group od vstupu na burzu jasně deklaruje svou dividendovou politiku – 70-100% čistého výnosu chce každoročně rozdělovat mezi akcionáře formou dividendy. Letošní dividenda má opravdu mimořádný charakter. V dalších letech musíme počítat s nižším dividendovým výnosem. I tak by ale dividendy vyplácené společností Fortuna měly akcionářům přinášet dlouhodobě výnos od třech do sedmi procent ročně, za předpokladu čistých ročních zisků firmy v rozmezí 10-20 milionů EUR a výplatního poměru ve výši 80 %, jak ilustruje následující graf.

Vývoj čistých zisků a vyplácených dividend společnosti Fortuna Entertainment Group

Akcie Fortuna - vyplácené dividendy

Zdroj: FINEZ Investment Management, Fortuna Entertainment Group

Odhaduji, že v roce 2013 vytvoří společnost Fortuna Entertainment Group čistý zisk kolem 14 milionů EUR. Pokud by 80 % zisku rozdělila na dividendách, dostali by akcionáři 0,22 EUR na akcii, čili zhruba 5,40 korun. To při stávající ceně akcií po odečtení mimořádné dividendy dělá hrubý dividendový výnos 5,4 %. Očekávaný čistý výnos po zdanění vychází na 4,6 %.

Také v následujících letech by se zisky společnosti měly pohybovat v rozmezí od 10 do 20 milionů eur ročně, přitom s rostoucí tendencí. V takovém případě by se hrubý dividendový výnos měl pohybovat v rozmezí 3,8-7,7 procent ročně. Po zdanění tedy majitelé akcií Fortuna mohou dlouhodobě očekávat dividendový výnos v rozmezí 3,3-6,5 procent ročně.

Dividendy jako rizikovější dlouhodobý termíňák

Za podstoupené přiměřené riziko máme příslib ročních dividend výrazně převyšujících úroky termínovaných vkladů. A přesně tak to ve světě investování chodí, riziko krátkodobých výkyvů je dlouhodobě odměněno vyššími výnosy. Samozřejmě za předpokladu rozumného rozložení rizika mezi více investic. Podobnou relativně konzervativní dlouhodobou dividendovou investicí by měly být například i akcie společnosti ČEZ, od kterých také očekáváme výnos 4-7 procent ročně na dividendách.

Psáno pro deník E15, příloha Osobní finance

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
25. 5. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (20.4 + 19.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru