Akcie

Akcie Alibaba – největší letošní IPO přichází

Blíží se možná největší úpis akcií v historii. Na burzu v New Yorku v září vstoupí čínská Alibaba. Příležitost k pohádkovým ziskům, nebo přehnaná očekávání?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 9. 2014

Alibaba otřese rekordy v úpisu akcií

V minulém týdnu začala roadshow společnosti Alibaba k chystanému primárnímu úpisu akcií na burze v New Yorku. Podle mnohých odhadů půjde o největší IPO (primární úpis akcií z angl. „initial public offering") v historii. Podle oficiální ceny v pásmu 60-66 USD, za kterou společnost Alibaba své akcie předběžně nabízí, by se objem tohoto úpisu vyšplhal zhruba na 20 miliard dolarů. Již nyní se ale hovoří o tom, že zájem investorů daleko převyšuje objem upisovaných akcií, tudíž se dá očekávat, že konečná průměrná cena při úpisu bude vyšší než 66 dolarů. Celkový objem emise by se tak klidně mohl vyšplhat i na 25 miliard dolarů.

Dosavadní rekord drží úpis akcií čínské banky Agricultural Bank of China z roku 2010. Objem této emise dosáhl v přepočtu na dolary 22,1 miliard. Na burze v New Yorku drží prozatím rekord společnost Visa a její IPO z roku 2008. Tato emise jen nepatrně zaostala za magickou hranicí 20 miliard dolarů. Je velmi pravděpodobné, že nový rekord stanoví již za týden společnost Alibaba.

Největší IPOs historie

Společnost (země původu) Rok Objem emise
Agricultural Bank of China (Čína) 2010 22,1 mld. USD
ICBC (Čína) 2006 21,9 mld. USD
AIA Group (HongKong) 2010 20,5 mld. USD
Visa (USA) 2008 19,7 mld. USD
NTT DoCoMo (Japonsko) 1998 18,4 mld. USD
General Motors (USA) 2010 18,1 mld. USD
Enel SpA (Itálie) 1999 17,4 mld. USD
Facebook (USA) 2012 16,0 mld. USD
NTT (Japonsko) 1986 13,6 mld. USD
Deutsche Telekom (Německo) 1996 13,0 mld. USD

Zdroj: Wall Street Journal

Alibaba – největší tržnice na světě

Jméno Alibaba si u nás většina lidí spojí spíše s pohádkou o loupežnících. Tento název nese ale také velká čínská internetová společnost Alibaba Group, která provozuje největší internetový obchod na světě Alibaba.com. Podle neověřených údajů se zde ročně zobchoduje zboží v hodnotě přes 200 miliard dolarů, což je více než na Amazon.com a Ebay.com dohromady. Kromě internetového obchodu, resp. spíše internetové tržnice, provozuje Alibaba Group také cloud computing a po vzoru amerických internetových společností chce portfolio svých služeb dále rozšiřovat.

Alibaba má již dnes 279 milionů aktivních uživatelů. Jack Ma, zakladatel společnosti a aktuálně její výkonný ředitel, zároveň říká, že počet uživatelů dál poroste, jednak s pokračujícím rozmachem internetu v Číně, na kterou se Alibaba soustředí, ale také s expanzí společnosti do zahraničí. Alibaba Group také skutečně vykazuje obdivuhodný růst tržeb a zisků. Za rok 2013 (fiskální rok Alibaby končí k 31. 3.) vykázala společnost růst tržeb o 60 procent. Za první kvartál účetního roku 2014 (tj. k 30. 6. 2014) vykázala firma opět výrazný meziroční růst tržeb i zisků.

Akcie Alibaba fundamentálně drahé

Až posud vypadá pohádka o IPO Alibaby nádherně. Nejde však jen o nafouknutou mediální bublinu s perfektním načasováním vstupu na burzu v době, kdy se v USA akcie obchodují za rekordní ceny? Alibaba Group sice reportuje výrazný růst tržeb, její roční tržby jsou ale jen 8,5 miliard dolarů (pro srovnání Amazon cca 80 miliard dolarů, Google 63 miliard a eBay cca 17 miliard dolarů). Přitom tržní kapitalizace společnosti Alibaba Group bude po úpisu akcií pravděpodobně přes 160 miliard dolarů a dost možná se může blížit až 200 miliardám dolarů. Poměrem k tržbám se tak akcie Alibaba, které by se měly obchodovat v New Yorku pod tickerem BABA, jeví extrémně předražené.

Vývoj ceny akcií společnosti Facebook (New York)

Vývoj ceny akcií společnosti Facebook (New York)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Na druhou stranu Alibaba má velmi vysokou ziskovou marži. Za rok 2013 dosáhl čistý zisk 3,8 miliardy dolarů, zatímco zisk Amazonu nepřekonal 200 milionů dolarů. Relativně nízkými tržbami, ale vysokou ziskovou marží, připomíná Alibaba společnost Facebook. Ta má roční tržby kolem 10 miliard dolarů a čistý zisk 2,4 mld. dolarů. Hodnota společnosti Facebook na burze nedávno překonala magickou hranici 200 miliard dolarů. Jenomže na rozdíl od společnosti Alibaba má dle mého názoru Facebook skutečně obrovský potenciál růstu tržeb i zisků, zejména z různých forem reklamy. Obávám se, že v případě společnosti Alibaba Group až tak velký prostor pro růst není, aby ospravedlňoval tak velkou tržní kapitalizaci.

Akcie čeká vysoká volatilita

Po několika úspěšných IPO amerických internetových firem se IPO společnosti Alibaba dobře „prodává". Všichni vidí, jak mohli vydělat na IPO Facebooku, na IPO Twitteru nebo na IPO společnosti LinkedIn. Za poslední tři měsíce jsem měl šest telefonátů, kde mi nějaký makléř nabízel, abych se zúčastnil IPO Alibaby, že je to jistá investice, protože „po IPO přeci vždycky cena akcií roste." Tato osobní zkušenost můj dojem ještě více umocňuje. Vše nasvědčuje tomu, že IPO Alibaby bude silně překoupené, tj. že konečná upisovací cena bude vyšší než předběžně nabízených 60-66 dolarů za jednu akcii.

Vývoj ceny akcií společnosti LinkedIn (New York)

Vývoj ceny akcií společnosti LinkedIn (New York)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Zda to ale bude pro investory cena výhodná, o tom trochu pochybuji. Nikdo nedovede odhadnout, jaký vývoj cena akcií po IPO nabere. Akcie Facebooku nejprve po úpisu rostly, po pár týdnech začaly prudce oslabovat, aby pak po roce od úpisu začaly naopak prudce růst. Dnes stojí akcie Facebooku třikrát tolik co při IPO. S akciemi LinkedIn a Twitter to bylo obdobné. Uvidíme stejný scénář i u Alibaby?

Vzhledem k silné mediální masáži a všeobecnému očekávání, že Alibaba bude další úspěšná IPO, jsem vůči této investici při úpisu velmi skeptický. Obávám se, že přání může být silnější než skutečnost. Akcie Alibaba sice mohou být dobrou růstovou investicí, ale s nákupem bych se neukvapoval, cena při úpisu může být silně přestřelená. Nicméně křišťálovou kouli nemám a možná budu za pár měsíců litovat, že jsem si pár kousků akcií BABA nekoupil. Jisté je jen jedno, Alibaba bude nejsledovanější IPO letošního roku a akcie BABA pravděpodobně čeká hned od počátku obchodování na burze velmi vysoká volatilita.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Ilustrační foto - zdroj: Nbcnews.com


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 9. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (27.4 + 26.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru