Ostatní

Referendum: Vrátí se Švýcarsko ke zlatému standardu?

30. 11. se ve Švýcarsku koná referendum, které se týká zlatých rezerv Švýcarské národní banky. Referendum může silně ovlivnit cenu zlata i kurz švýcarského franku, ale zejména vést k návratu k měnám krytým zlatem, alespoň částečně.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 11. 2014

V září všichni světoví státníci a politici netrpělivě sledovali skotské referendum o nezávislosti. Nyní se zase oči všech makroekonomů a centrálních bankéřů upírají směrem ke švýcarskému referendu o částečném návratu Švýcarska ke zlatému standardu.

O čem budou Švýcaři hlasovat?

30. listopadu budou občané Švýcarska hlasovat v referendu o návrhu iniciativy „Rettet unser Schweizer Gold (Gold-Initiative)". Tato iniciativa navrhuje zavést jeden nový článek do švýcarské spolkové ústavy, a to článek 99a, který zní takto:

Art. 99a Goldreserven der Schweizerischen Nationalbank

1. Die Goldreserven der Schweizerischen Nationalbank sind unverkäuflich.
2. Die Goldreserven der Schweizerischen Nationalbank sind in der Schweiz zu lagern.
3. Die Schweizerische Nationalbank hat ihre Aktiven zu einem wesentlichen Teil in Gold zu halten. Der Goldanteil darf zwanzig Prozent nicht unterschreiten.

Přeloženo do češtiny, v referendu budou lidé hlasovat o zavedení třech nových odstavců týkajících se zlatých rezerv Švýcarské národní banky. První ustanovení říká, že zlaté rezervy Švýcarské národní banky jsou neprodejné. Ve druhém odstavci se píše, že zlaté rezervy Švýcarské národní banky musí být uloženy ve Švýcarsku. Podle třetího odstavce by pak podíl zlata na celkových aktivech Švýcarské národní banky nesměl klesnout pod 20 procent.

Možný precedent jako ve Skotsku

Tato iniciativa získala potřebných 100 tisíc podpisů k vyhlášení referenda a podle různých průzkumů ji podporuje zhruba 40 % obyvatel, zatímco dalších 40 % je proti a zhruba jedna pětina respondentů ještě neví, jak bude hlasovat. Dá se tedy očekávat poměrně těsný výsledek.

V médiích je zatím švýcarskému referendu věnováno mnohem méně pozornosti než skotskému referendu o nezávislosti. Nicméně pokud Švýcaři řeknou v referendu „Ano", bude to obdobný precedent jako kdyby Skotsko řeklo „Ano" na nezávislý stát. Jednalo by se o přímé omezení měnové politiky centrální banky a zároveň v podstatě částečný návrat ke zlatému standardu. Ne každý frank by byl podložen zlatem, ale Švýcarská národní banka by nemohla neomezeně tisknout peníze.

Návrat k měně kryté zlatem?

Buďte si jistí tím, že centrální bankéři a investiční stratégové z celého světa velmi netrpělivě čekají na výsledek tohoto švýcarského referenda. Pokud by jedna velká centrální banka opustila politiku masivního ředění peněžní zásoby a musela držet pevný podíl aktiv ve zlatě, kdo ji bude následovat? Zvlášť když se jedná o Švýcarskou národní banku? Jak to ovlivní kurz švýcarské měny? Co se stane s cenou zlata? Může to mí dlouhodobě dopad i na budoucnost eura?

Pokud Švýcaři řeknou „Ne", nic zásadního se nestane a za půl roku si na referendum nikdo ani nevzpomene. Pokud ale Švýcaři řeknou „Ano", může to být začátek velkých změn a jednou se o této události možná budou naše vnoučata učit na školách v souvislosti s návratem k měně kryté zlatem, který ukončil éru nezřízeného zadlužování a monetizace dluhů.

Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny zlata

Zdroj: FINEZ Investment Management

Referendum může silně ovlivnit cenu zlata a kurz švýcarského franku

A co z toho vyplývá pro investory? V příštích třech týdnech lze očekávat vysokou volatilitu ceny zlata. Pokud návrh iniciativy neprojde, cena zlata pak asi poklesne, a stejně tak pravděpodobně lehce oslabí švýcarský frank. Pakliže ale Švýcaři řeknou „Ano", mohla by cena zlata začít po třech letech opět růst a švýcarský frank čeká strmý vzestup.

Aktiva Švýcarské národní banky

Aktiva Švýcarské národní banky

Zdroj: TradingEconomics

Ve snaze udržet relativně nízko kurz švýcarské měny nakupuje Švýcarská národní banka ve velkém eura. Tak jako u jiných centrálních bank můžeme u Švýcarské národní banky vidět v posledních letech rychlý růst objemu aktiv. Ještě v roce 1999 držela Švýcarská národní banka 43 % svých aktiv ve zlatě. Nyní se podíl zlata pomalu blíží 7 %. Pokud iniciativa „Zachraň naše švýcarské zlato" uspěje, bude muset Švýcarská národní banka do pěti let zvýšit podíl zlata minimálně na 20 %, což by znamenalo koupit zhruba 1700 tun zlata (tj. cca 70 % roční produkce zlata), nebo začít prodávat eura.

Každopádně by banka nebyla schopná dál ve velkém nakupovat eura, protože o to více zlata by pak musela také koupit. Takže je velmi pravděpodobné, že by kurz švýcarského franku začal prudce posilovat vůči euru a potažmo i dalším světovým měnám. Chce-li si tedy někdo zaspekulovat na výsledek švýcarského referenda, může být švýcarský frank ještě zajímavější pozicí než zlato.

Vývoj kurzu eura ke švýcarskému franku (EUR/CHF)

Vývoj kurzu eura ke švýcarskému franku (EUR/CHF)

Zdroj: OnVista.de

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 

Foto u článku, zdroj: Swiss-gold.cz


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 11. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (15.1 + 2.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru