Ostatní

J&T banka nabízí „nejistý úrok“ 10% p.a.

J&T banka přišla s novým produktem, nezajištěným podřízeným certifikátem na nekonečně dlouho, který nese 10% úrok. Nejdřív si ale dobře pročtěte prospekt certifikátu... budete šokováni.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 7. 2014

K 30. 6. 2014 emitovala J&T banka 10 tisíc kusů podřízených certifikátů, každý o jmenovité hodnotě 100 tisíc korun. Jedná se o nezajištěné certifikáty s neohraničenou dobou životnosti, které mají charakter podřízeného dluhu s nejvyšším stupněm podřízenosti. Nesou úrok 10 % ročně, který je vyplácen čtvrtletně.

Certifikáty mohou upisovat pouze profesionální investoři a zaměstnanci banky. Pokud tedy nejste zaměstnancem J&T banky, musíte mít na vkladech u J&T banky minimálně 100 tisíc euro, abyste si mohli tento certifikát koupit.

Pomocí těchto certifikátů chce banka získat další miliardu korun kapitálu, který potřebuje pro další rozvoj. J&T banka v posledních letech rychle roste. Její bilance (suma aktiv) činila k 31. 3. již 121 miliard korun. V prvním čtvrtletí tohoto roku vytvořila zisk přes půl miliardy korun. Banka zároveň s růstem bilance musí navyšovat vlastní kapitál, aby splňovala požadavky na kapitálovou přiměřenost. Za poslední rok J&T banka zdvojnásobila vlastní kapitál ze 7 na 14 miliard korun. A plánuje ho navyšovat dále. Právě proto se rozhodla vydat zmíněné podřízené certifikáty.

Ovšem pozor, podřízený certifikát v sobě nese výrazné kreditní riziko, neboť v případě insolvence banky budou tyto certifikáty vypořádány až jako poslední v řadě ze všech věřitelů, pravděpodobně by z nich tedy investoři nedostali ani korunu. To dělá z certifikátu rizikovou povahou investici na úrovni akcií.

J&T banka není povinná vyplácet výnos

A to není zdaleka všechno. Tento certifikát ukrývá další kostlivce ve skříni. Onen desetiprocentní úrok není nijak garantovaný a J&T banka ho vůbec nemusí vyplatit. Standardně by měl být vyplácen kvartálně, vždy po skončení tříměsíčního výnosového období. V prospektu tohoto cenného papíru se ale mimo jiné uvádí:

Emitent může kdykoliv v průběhu výnosového období rozhodnout na základě vlastní volné úvahy, v níž není žádným způsobem omezen, o zrušení výplaty výnosu za takové výnosové období nebo též za určená následující budoucí výnosová období."

Takže kdykoliv si banka umane, může se rozhodnout výnos nevyplatit. Podle jiného ustanovení prospektu může výnos také krátit:

„Pokud nebude mít emitent disponibilní zdroje schválené valnou hromadou v objemu dostatečném k výplatě celého výnosu, bude výnos připadající na jeden certifikát poměrně krácen. Zkrácení nebo nevyplacení výnosů za dané výnosové období je trvalé a nemůže být kompenzováno v následujících výnosových obdobích."

J&T banka není povinná splatit certifikát

Certifikáty také nemají stanoveno pevné datum splatnosti. Kdykoliv po pěti letech může J&T banka rozhodnout o jejich splacení. Vlastníci certifikátů však nemají právo požadovat jejich splacení. A v prospektu se také jasně uvádí, že:

Emitent není povinen splatit jmenovitou hodnotu certifikátů."

Čili dokud o splacení nerozhodne emitent, může investor certifikát jedině prodat někomu jinému. Tady může nastat dost vážný problém, pokud by J&T banka nevyplácela slíbené desetiprocentní úroky. Pakliže bude pravidelně vyplácet úroky, bude o certifikáty velký zájem a dokonce pravděpodobně jejich tržní cena poroste výrazně nad nominál. Ovšem kdyby J&T banka výnosy přestala vyplácet, nikdo nebude chtít koupit papír bez výnosu na nekonečně dlouho. Jeho cena by naopak klesla výrazně pod nominální hodnotu.

To není investice, ale slepá důvěra

Když si to shrneme, J&T banka láká na úrok 10 % p.a., ale ve skutečnosti není povinná tento úrok vyplácet a není dokonce ani povinná splatit jmenovitou hodnotu certifikátu. Tomu říkám opravdu dobrý kšeft. Víte co, já vám nabídnu ještě víc. Nabízím 20 % p.a.!!! Samozřejmě za stejných podmínek, že úrok nemusím vyplácet a dluh nemusím vrátit. No neberte to!!!

Sice se mohu domnívat, že banka bude hrát s investory fér hru a výnosy bude vyplácet a jednoho dne jim vrátí i jmenovitou hodnotu. Proč by si kazila jinak dobré jméno, že? Ale investovat jen na základě slepé důvěry se nevyplácí. J&T banka si do prospektu dala až příliš mnoho zadních vrátek, které zcela podlamují důvěru v tento produkt. Rozumný investor by do něčeho podobného nedal ani korunu.

Nicméně přes všechny nástrahy, které v sobě ukrývá, je o nezajištěné certifikáty překvapivě velký zájem. Z plánovaného objemu 1 miliardy korun již banka k 3. 7. upsala přes polovinu. Proto se rozhodla v souladu s prospektem zvýšit od 15. 7. emisní kurz na 105,26 % jmenovité hodnoty certifikátu. Výnos certifikátu tak již bude lehce pod 10 % p.a. Tak honem, pospěšte si!!! (ironicky)

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 7. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (4.1 + 33.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru