Ostatní

Jan Traxler: Mám rád, když peníze pracují a vytváří hodnoty

Čím prospěji lidstvu, když si na zeď pověsím Van Gogha a do trezoru schovám diamantový náhrdelník? Jakou vytvořím přidanou hodnotu, když nakoupím pšenici za sedm dolarů a prodám za osm? Ne, mé peníze musí pracovat a vytvářet hodnoty, jinak jsou zbytečné.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2012

Ve své praxi se setkávám s různými tipy investorů od velmi konzervativních až po ryzí spekulanty. Pro každého se samozřejmě hodí odlišná investiční strategie. Rozdílný přístup ke správě majetku však nespočívá pouze v rizikovém profilu investora, ale především v samotném chápání pojmu „investice".

Obecně bychom mohli investory rozdělit do tří skupin. První skupině jde o uchování hodnot. Nepotřebují vysoký výnos, ale uvědomují si, že peníze díky monetární politice dlouhodobě ztrácí svou kupní sílu, takže je chtějí směnit za jiný majetek, který si dlouhodobě uchová svou hodnotu. Tito investoři nejčastěji nakupují zlato, stříbro, diamanty, někdy také nemovitosti, půdu, různé umělecké či historické předměty, archivní víno a celou řadu dalších komodit. Já jim trochu pejorativně říkám „betonáři", protože z podstaty věci vlastně neinvestují, pouze betonují kapitál v jiné formě než v penězích. Tento kapitál nepracuje a zbytečně leží ladem.

Druhou skupinku označuji opět trochu pejorativně za „překupníky". Překupník přesouvá kapitál z jedné hromádky na druhou. Jeho heslem je „koupit levně a prodat draze." Na povaze samotné investice mu vlastně nezáleží. Překupníci využívají všech možných druhů investic, pokud zde vidí příležitost pro výdělek. Spekulují s akciemi, s komoditami, s měnami. Skupují a prodávají nemovitosti. V tomto případě kapitál neleží ladem, naopak se velmi rychle pohybuje. Díky překupníkům je na trhu vyšší likvidita, ostatní investoři když potřebují, tak snáze nakoupí nebo prodají. Zároveň veškeré spekulativní obchody zvyšují volatilitu, takže ceny akcií nebo komodit se někdy hýbou i o desítky procent za měsíc.

Třetí skupině investorů říkám „kapitalisté", protože investují tak, aby kapitál pracoval a přinášel jim pravidelný výnos ve formě úroku, dividendy nebo nájemného. Konzervativní kapitalisté půjčují někomu peníze za úrok. Velmi často využívají jako prostředníka banku, jindy půjčují státům a firmám prostřednictvím dluhopisů. Podnikavější kapitalisté investují do vlastního podnikání nebo nakupují akcie dalších firem, což je opravňuje k podílu na zisku formou dividendy. Značná část kapitalistů dále vlastní a pronajímá půdu nebo nemovitosti. Ve všech případech kapitál přináší někomu užitek a zároveň generuje investorovi pravidelný výnos.

Já osobně jsem duší kapitalista. Nemám rád, když peníze leží ladem. Peníze mají pracovat. Nekupuji si drahé šperky a v kanceláři mi na stěně visí pouze poskládané puzzle, žádný Picasso. Většinu úspor investuji do akcií. Aktuálně investuji například do akcií firem, které těží uran, vyrábí 3D tiskárny, vyvíjí tester na rakovinu nebo inhalovaný inzulin. Obecně preferuji zejména těžební sektor, biotechnologie a nanotechnologie. Většinou se jedná o dlouhodobé investice minimálně na 5-10 let.

Občas se pustím i do nějaké krátkodobější spekulace, ale není to můj šálek kávy. Mezi klienty mám i betonáře a překupníky, ale postupem času zjišťuji, že si moc nerozumíme. Nejraději pracuji s investory, kteří jsou naladěni na podobnou notu jako já. Vyhledávám pro ně zajímavé investiční příležitosti a pomáhám jim zajistit si pravidelnou rentu z výnosů. To je nyní hlavním posláním naší firmy.

Ve svých představách jdu však dál. Mou dlouhodobou vizí je investovat tak, aby kapitál sloužil k vytváření hodnot. Proto chceme v budoucnu také více podporovat nové podnikatelské projekty, zprostředkovávat přesun kapitálu od investorů k lidem se zajímavými nápady. Jako investor chci vydělat, ale zároveň chci, aby můj kapitál přinášel užitek celé společnosti. Čím prospěji lidstvu, když si na zeď pověsím Van Gogha a do trezoru schovám diamantový náhrdelník? Jakou vytvořím přidanou hodnotu, když nakoupím pšenici za sedm dolarů a prodám za osm? Ne, mé peníze musí pracovat a vytvářet hodnoty, jinak jsou zbytečné.

Psáno pro ZEN magazín, přílohu E15.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (43.4 + 25.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru