Měny

Oslabení japonské měny – téměř jistá spekulace

Spekuluji na pokles japonského yenu. Japonsko nemá na výběr. Buď provede měnovou reformu, nebo co je pravděpodobnější, bude dál masivně ředit peněžní zásobu. Tak či tak to povede k dalšímu oslabování měny.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 5. 2014

Je třeba hledat alternativy tradičním investicím

Ceny akcií v USA a Německu lámou rekordy, na dluhopisových trzích tiká obří bomba a cena zlata je silně manipulována velkými bankami, ostatně jako dnes téměř všechno. V tomto prostředí je těžké investovat. Mým úkolem je ale pomáhat lidem zhodnocovat majetek a nemůžu se vymlouvat na nepříznivé klima. I v této době se nabízí celá řada zajímavých investičních (resp. spíše spekulativních) příležitostí. Není však vůbec vhodná doba na klasické držení akciových nebo dluhopisových fondů. A obávám se, že již není ani moc vhodná doba na kupování tradičních „mohu-si-na-ní-sáhnout" investic typu luxusní nemovitost, půda, obraz apod., neboť jejich ceny v uplynulých letech až povážlivě prudce stouply.

Možná to tak podle historických výnosů momentálně nevypadá, ale za rok nebo za dva mi dáte za pravdu. Čeká nás období, kdy hodně lidí prodělá, ale někteří připravení naopak hodně vydělají. Často se setkávám s názorem, že Fed určitě při nějakém větším poklesu akcií zasáhne a nenechá ceny spadnout podobně jako v roce 2008 nebo v roce 2000. Já se naopak vsadím, že nechá a ještě si v tom bude za zavřenými dveřmi libovat. Ale to je téma na jindy.

Spekuluji na oslabení japonského yenu

Jednou takovou zajímavou spekulací, na které bude dle mého názoru možné v následujících letech slušně vydělat, je oslabení japonské měny. Za poslední rok a půl již oslabil japonský yen vůči americkému dolaru o necelých 30 procent. Domnívám se, že to je jen začátek několikaletého trendu, který chtě nechtě japonskou měnu čeká. Na této spekulaci se mi zejména líbí její výnosově-rizikový profil. Je to samozřejmě jen můj subjektivní názor a mohu se mýlit, ale pravděpodobnost dalšího oslabení japonské měny považuji za velmi vysokou, naproti tomu pravděpodobnost, že by japonský yen výrazněji posílil, je dle mého názoru velmi malá.

Vývoj kurzu USD/JPY

Vývoj japonského yenu (kurz USD/JPY)

Zdroj: Reuters

Pozn. Kurz USD/JPY vyjadřuje, za kolik yenů si koupíte jeden dolar, čili rostoucí křivka na grafu v roce 2013 znamená oslabení japonské měny.

Japonská vláda se po 25 letech neúspěšného boje s deflací rozhodla radikálně řešit tíživou ekonomickou situaci a v loňském roce spustila japonská centrální banka masivní kvantitativní uvolňování. Japonsku ani nic jiného nezbývá, neboť je poměrem k HDP nejzadluženější zemí na světě (veřejný dluh 226% HDP) a má nyní problém nadále financovat deficit veřejného rozpočtu.

Až donedávna bylo Japonsko schopné bez problému financovat extrémně vysoké dluhy z velké části z úspor japonských domácností (prostřednictvím důchodových fondů). Ovšem nyní již z japonského důchodového systému více peněz odtéká na vyplácených důchodech, než do něj lidé spoří. Takže zdroj peněz pro financování státních deficitů vyschl. Japonsku tak nezbývá nic jiného, než si peníze „natisknout". Může to být veřejně komunikováno jako boj s deflací, ale Japonsko v podstatě ani nemá na výběr. Bude muset masivně ředit peněžní zásobu. Díky tomu by měla výrazně poklesnout hodnota japonské měny.

V posledních letech se navíc obchodní bilance Japonska propadla silně do mínusu. Z dříve slavného exportéra aut a elektroniky je dnes předlužený dovozce komodit. Japonské výrobky nejsou schopné konkurovat levnější asijské konkurenci. Slabší měna by japonské ekonomice velmi pomohla. Ačkoliv krátkodobě to má negativní dopad na import komodit, jejichž cena se po přepočtu z dolarů do yenů prodražuje, dlouhodobě to bude mít pozitivní dopad na japonský export a celkovou obchodní bilanci.

Z toho usuzuji, že japonská měna v následujících letech ještě výrazně oslabí. A půjde na tom dobře vydělat. I tato spekulace má samozřejmě svá rizika, v tomto případě je největším rizikem případná radikální změna politické garnitury v Japonsku. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že bez ohledu na barvu politické příslušnosti stejně ekonomické zákony nikdo nepřelstí. Buď bude Japonsko hodně moc tisknout, nebo vyhlásí bankrot a měnovou reformu. Tak či tak to v příštích několika letech povede k oslabení měny. Na to si rád vsadím, proto jsem také tuto spekulaci dodatečně zařadil do investičního výhledu na rok 2014.

Konkrétní formu spekulace každopádně doporučuji podrobně konzultovat s investičním poradcem. Je více způsobů, jak spekulovat na pokles hodnoty japonské měny, přičemž každý má svá specifická úskalí. Na takto tenký led není radno se pouštět na vlastní pěst.

Na akcie bude zase vhodná doba až při výprodejích

Závěrem bych rád jen podotkl, že si v podobných spekulacích vůbec nelibuji. Ale doba si žádá hledat příležitosti v různých vodách. A já nehodlám v dalších dvou letech jen tupě sedět a sledovat, jak hodnota mých investic klesá, nebo jak mi peníze zahálí na účtu. Nicméně těším se, že za pár let bude možné zase nakoupit levně kvalitní akcie a pak je delší dobu držet. To je jednoduchá a příjemná strategie, u které je však potřeba si počkat na dobré načasování nákupu, až budou akcie ve výprodeji podobně jako spotřební elekronika po Vánocích. Dnes je ale situace opačná, akcie jsou drahé. Toť můj názor, se kterým samozřejmě nemusíte souhlasit. Howgh.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 5. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (17.1 + 12.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru