Měny

Bitcoin je ukázková bublina

Cena bitcoinu od začátku roku stoupla na sedminásobek. Společností se šíří bitcoin mánie. Ale bitcoin nemá reálnou hodnotu a nebude mít ani dlouhou budoucnost. Bublina brzy splaskne.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 11. 2017

Bitcoin je klasická ukázka bubliny

Poptávka po kryptoměnách žene jejich ceny strmě nahoru. Cena jednoho bitcoinu vyjádřená v amerických dolarech od začátku roku stoupla na sedminásobek. Problém je v tom, že poptávka po kryptoměnách nemá nic společného s jejich reálným využitím, prakticky všichni je kupují čistě jako spekulaci, na které chtějí zbohatnout, nikoliv jako transakční měnu.

Jinými slovy cena roste do té doby, dokud všichni věří, že cena poroste a nakupují, čímž tlačí cenu nahoru. Žádná reálná hodnota za tím není. Dokonalá ukázka bubliny. Jakmile převáží počet lidí, kteří už nebudou věřit v další růst ceny, bublina praskne.

Vývoj ceny bitcoinu v USD za poslední rok

Vývoj ceny bitcoinu v USD za poslední rok

Zdroj: Yahoo! Finance

Bitcoin všude kam se podíváš

Situace okolo bitcoinu náramně připomíná zlato v roce 2011, kdy během šesti let cena zlata stoupla na čtyřnásobek. Každý druhý reklamní banner na finančních i nefinančních webech lákal na nákup zlata. Pojišťováci začali místo pojistek a stavebního spoření prodávat lidem spoření do zlata. A mezi analytiky investičních bank létaly vzduchem odhady dalšího růstu ceny... 2000 dolarů, 3000 dolarů, 5000 dolarů, 10 000 dolarů. Skoro jako na dražbě. Následně cena zlata spadla o 35 % z 1800 dolarů za unci na zhruba 1200 dolarů.

Vývoj ceny zlata (USD/Oz)

Tím nechci bitcoin přirovnávat ke zlatu. Zlato je na rozdíl od bitcoinu hmotné aktivum, které se jako dlouhodobý uchovatel hodnoty a univerzální platidlo používá tisíce let. Tuto paralelu uvádím pouze jako ilustraci, kdy dnešní mánie po bitcoinu v mnohém připomíná mánii po zlatu před šesti lety, nebo obdobně třeba na konci devadesátých let mánii po akciích internetových společností.

Dnes se podívám do emailové schránky a z deseti posledních spamů se pět týká bitcoinu. Pročítám si investiční newslettery a kdo by to byl řekl, skoro všichni píšou o bitcoinu, ethereu a dalších kryptoměnách, jakou mají budoucnost a že to prý je teprve začátek, že vlak se ještě pořádně nerozjel, že kdo chce vydělat, má ještě úžasnou příležitost. A mezi tím létají cifry 10 tisíc dolarů, 50 tisíc dolarů, 100 tisíc dolarů.

Chci si přečíst zprávy a vyskočí na mě banner s bitcoinem. Podívám se na ekonomickou rubriku a hned druhý titulek zní „KVÍZ: Troufáte si na zkoušku z kryptoměn? Otestujte své znalosti." Vypnu počítač a jdu na schůzku s klientem. Jeho první otázka zní „Co si myslíte o bitcoinu? Má smysl ho ještě kupovat? Škoda, že jsem ho nekoupil před rokem. Já věděl, že to je dobrá investice."

Ne, bitcoin není investice, ale čistokrevná spekulace. S investováním to nemá nic společného. Bitcoin je jen hra, podobně jako Dostihy a sázky nebo ruleta. To si můžu rovnou jít vsadit, jestli Federer vyhraje turnaj mistrů. Radši pak budu s napětím sledovat tenis, tam je aspoň na co se dívat, než tupě zírat na technický graf vývoje ceny bitcoinu.

Víte, že lidé na internetu poslední měsíc zhruba třikrát častěji vyhledávají cenu bitcoinu než cenu zlata? Výraz „bitcoin" je dnes do vyhledávače Google zadáván dokonce častěji než dolar a z vyhledávače na nás následně vyskočí 203 milionů relevantních odkazů na stránky o bitcoinu. To je pro srovnání šestkrát více stránek než na dotaz „S&P 500" (S&P 500 je akciový index sestavený z pětistovky největších amerických firem obchodovaných na burze v New Yorku).

Relativní četnost vyhledávání ceny bitcoinu, zlata a indexu S&P 500 za poslední rok

Relativní četnost vyhledávání ceny bitcoinu, zlata a indexu S&P 500 za poslední rok

Zdroj: Google Trends

Bitcoin párty se blíží ke konci

Současná bitcoin mánie nasvědčuje tomu, že tahle párty se blíží ke konci. Nevím, kam až může ještě jeho virtuální hodnota stoupnout, ale jedno vím jistě: Pád dolů bude hodně strmý a dopad velmi tvrdý.

Abych byl upřímný, vůbec nerozumím tomu, jak onen blockchain, na kterém jsou kryptoměny postaveny, fakticky funguje (stejně jako tomu nerozumí naprostá většina lidí, kteří bitcoin nakupují). Netuším, jestli je to skutečně neprolomitelné. Budeme-li věřit IT odborníkům z finančních trhů, asi tato technologie skutečně má nějaký potenciál. Je dosti pravděpodobné, že opravdu za pár let budeme namísto korun a dolarů používat nějakou tu kryptoměnu. Ale určitě to nebude bitcoin ani žádná jiná z několika stovek současných kryptoměn.

Pokud by roli dolaru měla převzít nějaká jiná měna, zcela jistě to bude produkt společně vytvořený největšími bankami. Už se na tom mimochodem pracuje. A jelikož banky realizují drtivou většinu transakcí, vnutí poměrně snadno světu vlastní kryptoměnu. Pár let asi ještě bude bitcoin populární a bude se o něm psát. Ale za deset let po bitcoinu neštěkne ani pes. Toť můj názor.

Rozdíl mezi investicí a spekulací

Bitcoin je klasickou ukázkou toho, jak často zaměňujeme investování a hazard. Většina lidí si slovo investování automaticky spojí s hazardem, s blikajícími čísly někde na monitoru a překřikujícími se makléři na burze.

Pro mnoho lidí je investování o tom, přesouvat peníze z hromádky na hromádku, něco levně koupit a draze prodat a na tom zbohatnout. Tomu se ovšem říká spekulování a je to stejné jako jakákoliv jiná hazardní hra. Možná bychom před takovými spekulacemi měli také říkat: "Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!" A já bych ještě dodával: „A musíte počítat s tím, že proděláte kalhoty."

Naproti tomu investováním se myslí použití kapitálu na nákup dlouhodobých statků, které mají generovat budoucí výnosy. Můžeme kapitál sami použít na nákup půdy, nemovitosti, výrobních zařízení apod., nebo ho poskytnout za sjednaný úrok či podíl na zisku třetí osobě. Ale ve finále kapitál musí někde sloužit, aby mohl generovat výnos. Tomu se říká investice.

Kdo che hrát hazardní hry a zkoušet rychle zbohatnout, může jít do kasina nebo na poslední chvíli ještě spekulovat na další růst ceny bitcoinu. Kdo chce investovat, ten si raději koupí slepici, která snáší vajíčka.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Chcete se poradit, kam investovat?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 11. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (28.1 + 38.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru