Investiční výhled

Ideální doba zhodnotit naše úspory… než přijde inflace

Čeká nás vysoká inflace, nechat peníze jen tak ležet na účtu není rozumné. Současná situace na trzích dává příležitost zhodnotit naše úspory. Přitom investování není jen pro milionáře. Zejména mladí lidé mají nyní skvělou šanci položit základy svého zabezpečení na důchod.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 8. 2012

„Ekonomická krize" zdaleka nekončí...

Už pět let je hlavním tématem finančních rubrik „ekonomická krize". Příliš velké zadlužení na úrovni států, firem i obyčejných lidí nutí všechny šetřit. Těžko můžeme očekávat vyšší platy, když stát i firmy musí šetřit, a tak i domácnosti musí omezovat své výdaje. Točíme se v kruhu, ze kterého není cesty ven.

Mohli bychom pokorně uznat, že jsme si uplynulých dvacet let žili nad poměry na úkor budoucí generace (na dluh), a proto nyní musíme skousnout delší období úspor, abychom své dluhy splatili. To je ale dosti neprůchodné, takže se vlády po celém světě budou snažit rozpustit dluhy vyšší inflací. Musíme počítat s tím, že v následujících 5-10 letech budeme čelit vyšší inflaci než doposud. Což ale znamená, že i reálná hodnota našich úspor a příjmů poklesne. Nechat peníze jen tak ležet na účtu není dnes rozumné.

... ideální doba pro investování...

Musíme hledat způsoby, jak ochránit naše úspory. Proti inflaci dlouhodobě nejlépe ochrání hmotné investice, tedy například nemovitosti, různé komodity nebo podíly na firmách (akcie). Právě v tomto období je vhodná doba začít investovat. V krizích se vždy rodí nejlepší investiční příležitosti. Čím horší ekonomická situace a čím méně lidí, kteří by nakupovali, tím lepší bývá cena.

Když nakupujeme spotřební zboží, všichni milujeme výprodeje a povánoční slevy. Když kupujeme investice, postupujeme často přesně opačně. Nakupujeme investice, jejichž cena už delší dobu roste. To jsou dnes například akcie firmy Apple, která se pro mnohé stává jakýmsi technologickým Bohem.

Vývoj kurzu akcií Apple (burza Nasdaq)

Vývoj kurzu akcií Apple (burza Nasdaq)

Zdroj: Reuters

... do nemovitostí, akcií a komodit

Místo abychom kupovali investice ve slevě, platíme naopak „vysokohorskou přirážku". Přitom zrovna dnes je tolik zajímavých investic ve výprodeji a čeká na své kupce. Od roku 2007 víceméně všude ve světě klesají ceny nemovitostí (už i v Shanghaji ceny bytů začaly klesat). Po celý rok zlevňují na burze komodity. Pouze ceny obilnin na burze v Chicagu od konce června rostou následkem velkého sucha na americkém středozápadě.

Viz článek: Korekce na komoditních trzích láká k nákupům

Také akciové trhy od dubna postihla silná korekce. Akcie mnoha firem se dají nakoupit za podobné ceny jako po pádu na jaře roku 2009. Tehdy v následujících dvanácti měsících ceny vyrostly o 70 %. I dnes můžeme nákupem akcií získat vlastnický podíl na mnoha firmách za nesmyslně nízkou cenu. Ukážeme si jeden příklad, který posloužil také jako investiční tip měsíce v květnovém přehledu vývoje na finančních trzích. Podobných levných akcií bychom však našli desítky.

  • Tip: Velmi levné jsou dnes například akcie firmy Petroleo Brasileiro.

Akcie největší brazilské firmy a šesté největší ropné společnosti na světě, která denně vytěží 2,7 milionu barelů ropy, klesly za poslední čtyři měsíce o 40 %. Na vině je krátkodobě klesající cena ropy, tedy očekávání nižší ziskové marže firmy. To by však měla být pouze dočasná záležitost, protože dlouhodobě cena ropy roste a měla by růst nadále.

Vývoj kurzu akcií Petroleo Brasileiro (burza New York)

Vývoj kurzu akcií Petroleo Brasileiro (burza New York)

Zdroj: Reuters

Při stávající ceně akcií na burze má firma tržní hodnotu „pouhých" 127 miliard dolarů. Její účetní hodnota (majetek po odečtení všech závazků) je ale 185 miliard dolarů, tedy skoro o 50 % více. Firmě navíc dlouhodobě rostou tržby díky novým nalezištím při pobřeží Brazílie a díky dlouhodobě rostoucí ceně ropy. V loňském roce vydělala po zdanění 20 miliard dolarů. S takovými zisky by firma za normálních okolností stála dvojnásobek co dnes.

V roce 2012 budou zisky pravděpodobně nižší, ale pro investora s horizontem 5 a více let nabízí akcie Petroleo Brasileiro potenciálně velmi zajímavý výnos. Je však třeba upozornit také na specifická rizika takové investice, což je zejména kurz brazilského realu a politicko-právní rizika latinskoamerického regionu.

Viz článek: Latinská Amerika po znárodnění

Petrobras - vývoj ročních tržeb


Poraďte se, kam uložit peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


 

Investování není jen pro milionáře

Mnoho čtenářů si určitě teď říká: „Asi na tom něco bude, možná je vhodná doba investovat, ale to se netýká mě, já nemám peníze na hazardování." Právě naopak. Investování není jen pro milionáře. Mnohem důležitější je pro běžné lidi, speciálně pro mladé lidi, kteří se musí nějak zajistit na důchod.

Opravdu na tom není nic extra složitého. Pokud nejste milionáři a ekonomie není vaše hobby, nemusíte trávit čas analyzováním jednotlivých firem nebo nemovitostí. Můžete si na správu svých investic „najmout" někoho zkušenějšího. Pro drobné investory je nejjednodušší investovat prostřednictvím investičních fondů, kde se o majetek celého fondu stará renomovaný správce. Ne každý fond je ale dobře spravovaný, proto si přečtěte návod, jak vybírat podílové fondy, nebo se poraďte s investičním poradcem.

  • Tip: Velmi dobrých výsledků dlouhodobě dosahují například fondy spravované společností Franklin Templeton Investments.

Podobně jako si téměř každý dospělý jedinec spoří na stavebním spoření nebo v penzijních fondech, může každý prostřednictvím podílových fondů investovat pár tisíc korun měsíčně do nemovitostí, akcií i nejrůznějších komodit. Při investici si fond strhne vstupní poplatek, zpravidla ve výši 3-5 %, následně je ještě účtován každý rok správcovský poplatek, který se u většiny fondů pohybuje kolem 1,5 %. Více nákladů a starostí investor nemá. O výběr atraktivních investičních příležitostí se stará správce fondu.

Co říci závěrem...

Pokud máte peníze, čas a chuť, určitě se vám dnes podaří najít mnoho zajímavých investičních příležitostí. Pakliže vám čas nebo chuť schází, pokuste se vybrat kvalitní investiční fondy a investujte prostřednictvím fondů. I když třeba nemáte k dispozici velký kapitál, snažte se alespoň každý měsíc pravidelně investovat menší částky. Ceny jsou dnes velmi nízké, ale vysoká inflace na sebe nenechá dlouho čekat a ceny akcií, nemovitostí i komodit začnou brzy růst.

Může to být letos, může to být za rok, nebo možná za pět let. Ale zcela jistě se dočkáme období, kdy ceny hmotných aktiv budou rychle stoupat, zatímco kupní síla peněz bude rychle klesat. Na krátkodobém horizontu je vývoj značně nejistý, krátkodobě dnes raději neinvestujte vůbec. Ale máte-li delší investiční horizont, pak je na čase nakupovat hmotné investice.

Psáno pro Měšec.cz


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 8. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (14.2 + 18.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru