Fondy

Fond-show: Parvest Disruptive Technology

Velmi atraktivní akciový fond zaměřený na inovativní technologie je nově dostupný také v české koruně. Za poslední rok vydělal 37 %. Má přiměřenou nákladovost a dlouhodobě zajímavý potenciál.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 9. 2018

Základní údaje

Správce fondu BNP Paribas Asset Management
Manažer fondu Pamela Hegarty
ISIN LU1789409619 (CZK), LU0823421689 (EUR)
Vznik fondu 17. 5. 2013 (EUR)
Velikost fondu 505 mil. EUR
Rating Morningstar ****
SRRI (1-7) 6

Investiční strategie

Fond Parvest Disruptive Technology je tematický akciový fond. Původně fungoval jako klasický sektorově orientovaný fond na informační technologie, koncem loňského roku došlo ale k úpravě zaměření fondu, nyní klade hlavní důraz na inovace. Vybírá pouze akcie firem, které výrazně přispívají k technologickému pokroku.

Většina těchto inovativních firem pochází z technologického sektoru, ale zdaleka se nejedná pouze o klasické IT firmy. Mezi hlavní nosná témata, na která se aktuálně fond zaměřuje, patří robotika, umělá inteligence, cloudové technologie, 3D tisk, autonomní doprava, pokročilá genetika, internet věcí nebo virtuální realita.

Portfolio fondu by se mělo skládat zhruba z 30 až 50 akcií. Ke konci srpna jich v portfoliu bylo 46. Největší váhu mají technologičtí giganti Apple, Alphabet, Microsoft a Amazon. Tato čtveřice dohromady tvoří zhruba 18 % majetku fondu. Našli bychom zde i klasické výrobce procesorů Taiwan Semiconductor Manufacturing a Advanced Micro Devices. Nicméně kromě těchto tradičních IT firem jsou v portfoliu i akcie menších perspektivních společností jako Sensata Technologies, Rockwell Automation, Lam Research, Hexagon, Dexcom, Ciena, Square či Vertex Pharmaceuticals.

Naprostá většina firem, do kterých fond aktuálně investuje, má sídlo v USA. Neříkám, že to je špatně. Naopak v dosavadní historii to velmi nahrávalo výkonnosti fondu, neboť americký akciový trh výkonností výrazně porážel zbytek světa, přičemž tento růst táhly právě především technologické firmy. Osobně bych však od takto zaměřeného fondu čekal širší regionální diverzifikaci, a to nejen s ohledem na rozložení rizika, ale i pohledem na technologický vývoj ve světě. Nejsem žádný odborník na nové technologie, ale nemůžu se zbavit dojmu, že by si zejména Čína a Japonsko zasloužili mnohem větší váhu v portfoliu. Na druhou stranu americký trh je transparentnější a stabilnější.

Složení portfolia fondu

Parvest Disruptive Technology - složení portfolia fondu

Historické výnosy (v EUR)

Korunová varianta fondu funguje teprve od května letošního roku. Eurová varianta vznikla pět let před korunovou, tedy v květnu roku 2013. Od té doby hodnota podílových listů fondu Parvest Disruptive Technology stoupla o neuvěřitelných 164 % (20 % p.a.)

Jen za poslední rok fond vydělal investorům přes 37 % (v eurech). Pro srovnání, hodnota indexu MSCI World v eurech ve stejném období stoupla o necelých 16 %. Díky svým dosavadním výsledkům se fond Parvest Disruptive Technology také pyšní čtyřhvězdičkovým ratingem od agentury Morningstar.

1 rok 37,53 % ~ 37,53 % p.a.
3 roky 79,19 % ~ 21,46 % p.a.
5 let 182,63 % ~ 23,10 % p.a.
od založení 164,20 % ~ 20,15 % p.a.

Historický vývoj hodnoty podílových listů

Parvest Disruptive Technology - Historický vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

S investicí do fondu Parvest Disruptive Technology je spojeno klasické tržní riziko vyplývající z pohybů cen akcií na burze. Technologický sektor patří mezi takzvané cyklické sektory. Technologickým firmám se zpravidla daří tehdy, když se daří celé ekonomice, jsou totiž závislé na poptávce spotřebitelů nebo na firemních zakázkách.

Když při ochlazení ekonomiky nastoupí úsporná opatření, dotknou se škrty citelně i technologických firem. Pochopitelně tedy akcie technologických firem vykazují výrazně vyšší volatilitu než třeba firmy v potravinářském sektoru. Proto by nemělo překvapit, že syntetický ukazatel rizikovosti SRRI fondu je 6, zatímco většina akciových fondů spadá aktuálně do páté kategorie dle historické volatility.

S investicí do fondu Parvest Disruptive Technology je dále spojeno citelné měnové riziko. Ačkoliv fond má korunovou variantu, ta nezajišťuje měnové riziko vůči primární EUR variantě fondu. Navíc ani v EUR variantě fondu není měnové riziko zajišťováno, přestože většinu majetku fondu tvoří akcie amerických firem v dolarech. Tedy fakticky na vývoj hodnoty investice v korunách má výrazný vliv vývoj kurzu amerického dolaru vůči euru a následně vývoj eura vůči české koruně.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 3,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,96 %

Závěrečné hodnocení

Fond Parvest Disruptive Technology má zatím oslnivé výsledky a svým zaměřením se perfektně trefuje do poptávky investorů. Ti na téma inovativních technologií slyší. Všichni ví, že budoucnost bude patřit samořiditelným vozidlům, robotům, chytrým domácnostem, chytrý městům... celý svět bude více a více protkán různými čipy a senzory, které budou samy vyhodnocovat různé situace a reagovat na ně. Právě na těchto nových technologických trendech se bude snažit i nadále vydělávat fond Parvest Disruptive Technology. Jeho potenciál je dlouhodobě velmi zajímavý, podobně jako jiného tematicky zaměřeného fondu od BNP Paribas, Parvest Aqua.

Ovšem jak už zaznělo v kapitole o rizicích, jedná se o klasický akciový fond citlivý na hospodářský vývoj, takže je třeba mít na paměti, že hodnota investice tu při nepříznivém vývoji klidně může dočasně spadnout na polovinu. Volatilitu fondu bude navíc zvyšovat vývoj kurzu amerického dolaru. Můj názor je, že v současné době není rozumné nakupovat ve velkém akcie, když jsou akciové indexy na vrcholu a výhledově na střednědobém horizontu visí ve vzduchu riziko většího propadu cen. Tento fond je tedy jako každý jiný akciový fond spíše vhodný pro pravidelné investice na delším časovém horizontu.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů BNP Paribas Asset Management a jsou platná k 31. 8. 2018.

Psáno pro Investujeme.cz


Chcete investovat do fondu nebo se poradit o dalších možnostech?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 9. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (9.4 + 40.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru