Fondy

Fond-show: Generali Prémiový vyvážený fond

Středně rizikový profilový fond zaujme složením portfolia a flexibilitou. Má ovšem vysokou nákladovost TER a také historickými výnosy nijak neoslňuje.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 2. 2018

Generali Prémiový vyvážený fond je kategorizován jako smíšený fond. Mohli bychom ho zároveň označit jako profilový fond vhodný pro vyváženou investiční strategii. Jak napovídá ISIN fondu IE00BGLNMF81, je registrován v Irsku, ale veřejně nabízen v ČR.

Základní údaje

Správce fondu Generali Investments CEE
Manažer fondu Daniel Kukačka
ISIN IE00BGLNMF81
Vznik fondu 2. 1. 2014
Velikost fondu 500 mil. Kč
Rating Morningstar bez ratingu
SRRI (1-7) 4

Investiční strategie

Generali Prémiový vyvážený fond investuje do akcií a dluhopisů, přičemž někdy k tomu využívá ETF, ale zpravidla nakupuje na burze přímo jednotlivé akcie a dluhopisy. Dle vývoje na trzích může měnit poměr dluhopisové a akciové složky. V neutrální pozici by dluhopisová složka měla mít 60 % a akciová 40 %. Aktuálně má ale akciová složka pouze 25 % podíl ve fondu.

Fond se snaží portfolio široce diverzifikovat regionálně i sektorově. V rámci dluhopisové složky může investovat do státních i podnikových dluhopisů, momentálně investuje výhradně do dluhopisů firemních spíše s nižším ratingem a průměrným výnosem do splatnosti 3,9 % p.a. V akciové složce bychom našli mezi největšími pozicemi například akcie německé automobilky BMW, nebo americké investiční banky Goldman Sachs.

Rozložení portfolia fondu

Generali Prémiový vyvážený fond - Složení portfolia fondu

Historické výnosy

1 rok 2,86 % ~ 2,86 % p.a.
3 roky 6,41 % ~ 2,09 % p.a.
od založení 6,22 % ~ 1,49 % p.a.

Historický vývoj hodnoty podílových listů

Generali Prémiový vyvážený fond - Historický vývoj hodnoty podílových listů

Rizika spojená s investicí

Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI fondu je 4, což odpovídá většině smíšených fondů, usiluje o zlatou střední cestu mezi výnosem a volatilitou.

Kreditní riziko v rámci dluhopisové složky fondu je rozloženo zhruba na 40 emitentů, jejichž průměrný kreditní rating je BB. Citlivost na změnu úrokových sazeb je relativně nízká s modifikovanou durací 1,85 let.

Akciové i dluhopisové složky se samozřejmě týká standardní tržní riziko vyplývající z pohybů cen akcií a dluhopisů na burze, to je pochopitelně vyšší u akciové složky. Fond je denominovaný v korunách a měnové riziko zajišťuje.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 3,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,75 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,34 %

Závěrečné hodnocení

Tento fond představuje jednoduché řešení pro klienty, jediným fondem mají rozložené portfolio mezi akcie a dluhopisy navíc s flexibilně se měnícím poměrem akcií a dluhopisů. Historickou výkonností ale zatím fond neoslňuje, za 4 roky fungování vydělal investorům pouze 6 %. Svou roli v tom určitě hraje i poměrně vysoká roční nákladovost TER ve výši 2,34 % za rok 2016, což je na smíšený fond velmi vysoké číslo.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Generali Investments. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 31. 1. 2018, data o složení portfolia fondu jsou platná k 31.12.2017.

Psáno pro Investujeme.cz


Chcete investovat do fondu nebo se poradit o dalších možnostech?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 2. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (47.5 + 7.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru