Fondy

Fond-show: Fidelity Asian Special Situations

Velmi úspěšný aktivně spravovaný akciový fond s pětihvězdičkovým ratingem, který dlouhodobě výkonností výrazně poráží benchmark a je měnově zajištěný do korun.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
22. 6. 2018

Fidelity Asian Special Situations je aktivně spravovaný akciový fond zaměřený na asijské trhy s výjimkou Japonska. Jeho korunová varianta se zajištěním měnového rizika funguje sice teprve od roku 2015, ale jeho primární dolarová varianta vznikla už v roce 1994.

Svou výkonností velmi konzistentně poráží srovnávací index. Díky tomu se také právem pyšní nejvyšším pětihvězdičkovým ratingem od agentury Morningstar.

Společnost Fidelity Investments patří obecně k nejstarším a nejrenomovanějším správcům fondů na světě. Jejich nejstarší fond Fidelity Fund zaměřený na americký trh byl založen již v roce 1930 a dodnes velmi úspěšně funguje.

Správce fondu FIL Investment Management (Fidelity)
Manažer fondu Suranjan Mukherjee
ISIN LU1213835512 (CZK)
Vznik fondu 3. 10. 1994 (USD)
Velikost fondu 3 mld. USD
Rating Morningstar ***** (nejvyšší)
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie

Fond je aktivně spravovaný. Nekopíruje pasivně žádný index, ale snaží se aktivně vyhledávat zajímavé investiční příležitosti, což dlouhodobě nese ovoce. K výběru akcií používá primárně fundamentální bottom-up analýzu, tj. soustředí se na perspektivu konkrétních firem, nikoliv celých trhů.

Mezi největšími pozicemi fondu bychom našli například akcie společnosti Tencent, Taiwan Semiconductor Manufacturing, Alibaba nebo Samsung Electronics. Kromě technologií má aktuálně velké zastoupení ve fondu také sektor financí, například společnosti AIA, United Overseas Bank nebo HDFC Bank. Nechybí ale ani menší růstové firmy. V portfoliu má nyní celkem 89 akcií.

Složení portfolia fondu

Fidelity Asian Special Situations - Složení portfolia fondu

Historické výnosy (USD varianty)

1 rok 15,74 % ~ 15,74 % p.a.
3 roky 29,39 % ~ 8,97 % p.a.
5 let 56,42 % ~ 9,36 % p.a.
10 let 85,57 % ~ 6,38 % p.a.
od založení 446,80 % ~ 7,44 % p.a.

Korunová varianta má zatím krátkou historii, ale v dolarové variantě fond od založení vydělal 447 % (7,4 % p.a.), zatímco hodnota srovnávacího indexu MSCI Asia Ex Japan ve stejném období stoupla pouze o 193 % (4,7 % p.a.). To je obdivuhodná nadvýkonnost. Fond navíc výkonností poráží beznákladový index takřka každoročně.

Historický vývoj hodnoty podílových listů

Fidelity Asian Special Situations - Historický vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

Jako většina akciových fondů je i tento zařazen do kategorie 5 na stupnici 1-7 syntetického ukazatele rizikovosti SRRI. Je třeba u něj počítat s vyšší volatilitou a s tím, že čas od času přijde i větší propad cen. Například mezi roky 2007-2009 se hodnota podílových listů fondu propadla o 55 %.

Dlouhodobě ale ceny akcií ve světě z ekonomické logiky rostou rychleji než inflace a navíc generují pravidelné dividendy, proto dlouhodobě představují nejlepší ochranu před inflací. Také v případě tohoto fondu se během následujících dvou let hodnota vyšplhala zase zpět a od té doby dále rostla.

Korunová varianta fondu zajišťuje u jednotlivých akcií měnové riziko do korun. Jako jeden z mála fondů tak činí nikoliv jen vůči primární dolarové variantě, ale skutečně na celém portfoliu fondu.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,25 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,97 %

Závěrečné hodnocení

Fond Fidelity Asian Special Situations je ukázkovým příkladem, že některé aktivně spravované fondy dokážou dlouhodobě výkonností porážet nízkonákladové ETF pasivně kopírující index. V případě tohoto fondu mám navíc zajištěno měnové riziko do korun.

Tento fond se hodí jako ideální doplněk ke globálnímu akciovému fondu zaměřenému na rozvinuté trhy, tj. primárně USA a Evropu. Dobrou volbou je např. fond Fidelity World.

Typicky je vhodný zejména pro pravidelné investice na velmi dlouhém časovém horizontu, tak jako všechny akciové fondy. Jelikož je spravovaný renomovaným správcem a má úžasné výsledky, dá se počítat s tím, že bude úspěšně fungovat dalších 30 let.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Fidelity International a jsou platná k 31. 5. 2018.

Psáno pro Investujeme.cz


Chcete investovat do fondu nebo se poradit o dalších možnostech?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
22. 6. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (16.7 + 44.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás
Nahoru