Fondy

Analýza fondu: Templeton Frontier Markets

Zajímají vás investorsky velmi exotické země? Trhy, na které byste se sami jen těžko dostali? Pokud jste obrněni notnou dávkou odvahy, Mark Mobius a jeho unikátní fond Templeton Frontier Markets vás na tyto trhy rád vezme.


Tabulka 1: Základní data fondu Templeton Frontier Markets

Správce fondu Franklin Templeton Investments
ISIN - USD
ISIN - EUR
ISIN - EUR H
LU0390136736
LU0390137031
LU0496363770
Typ fondu Akciový – hraniční trhy
Vznik fondu 14. 10. 2008
Velikost 2 226 mil. USD

Zdroj: Franklin Templeton

V tomto seriálu jsme si již ukázali fondy, které by mohly tvořit základ vašeho portfolia. Jednalo se o akciové fondy zaměřené na velké zavedené společnosti a i dluhopisové pozice s optimálním nastavením do současných podmínek. Dnes zabrouzdáme do vod, které jsou mnohými investory neprobádané. Jedná se o tzv. frontier markets - skupinu států, které jsou ještě méně rozvinuté, než často diskutované emerging markets v podobě zemí BRIC nebo dalších států východní Evropy, Jižní Ameriky nebo jihovýchodní Asie. Frontier markets jsou trhy s velmi malou kapitalizací a hodně omezenou likviditou.

Do čela fondu se po založení v roce 2008 ihned postavil doktor ekonomie a politologie Mark Mobius. Portfolio manažer s celoživotní zkušenosti z rozvíjejících se trhů, který má za sebou nespočet ocenění týkajících se investic v exotických zemích. Je hlavou celého odvětví emerging markets group společnosti Franklin Templeton. V řízení fondu zastává tradiční přesvědčení sira Johna Templetona, tedy hodnotový přístup a důkladnou fundamentální analýzu.

V České republice mu jen těžko budeme hledat konkurenty, jedná se o jediný takto zaměřený fond. Skupina Franklin Templeton Investments obecně nabízí dle mého názoru velmi kvalitní vstup na rozvíjející se trhy. Fond je nabízen v dolarové, eurové i do eura zajištěné variantě.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Z regionálního hlediska se tedy dostáváme do velmi specifických zemí. S fondem Templeton Frontier Markets tak investujete např. v Saudské Arábii, Nigérii, Rumunsku, Spojených Arabských Emirátech, Vietnamu nebo v poslední době hodně diskutované Ukrajině. Spoustě lidí by se v tuto chvíli zdálo jako čiré bláznovství poslat na Ukrajinu jedinou korunu své investice. To je ovšem strategie tohoto fondu, jehož investoři se musí dívat daleko do budoucnosti a investiční horizont je třeba držet na desítkách let.

Graf 1: Regionální složení fondu Templeton Frontier Markets

Fond Templeton Frontier Markets - regionální složení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton, data platná k 31. 01. 2014

Fond podvažuje finanční sektor oproti svému srovnávacímu benchmarku, ten ale i tak v portfoliu dominuje. To je hlavně proto, že ostatní společnosti, které na tyto trhy často pronikají, jsou dceřinnými společnostmi velkých matek, které jsou listovány na velkých světových burzách.

Graf 2: Sektorové složení fondu Templeton Frontier Markets

Fond Templeton Frontier Markets - sektorové složení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton, data platná k 31. 01. 2014

Při investici do fondu Templeton Frontier Markets se tak budete podílet na podnikání firem jako např. KazMunayGas Exploration Production, která patří mezi největší producenty ropy a zemní plynu v Kazachstánu. Dále pak bankovní instituce a poskytovatel finančních služeb Zenith Bank v Nigérii nebo největší banka Spojených Arabských Emirátů s názvem First Gulf Bank. Další významnou pozicí je třeba společnost Ooredoo – poskytovatel telekomunikačních služeb v Quataru. Portfolio je velmi dobře diverzifikováno mezi cca 90 titulů, které mají rovnoměrné rozložení.

Co nám říká statistika?

Za svůj srovnávací index přijal fond MSCI Frontier Markets zaměřený na všechny tyto trhy. Svou aktivní správou nemá fond velký problém tento index porážet a historické výnosy jsou velmi příznivé. Zde musím ovšem varovat, protože fond zahájil svou činnost v dobách pokrizového oživení a zažil tak až na výjimku roku 2011 velmi úspěšné období. Z psychologického hlediska to je velmi zrádná investice, investoři musí být rizikově hodně averzní, protože s každým výkyvem na trhu bude tento fond hodně volatilní.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu fondu Templeton Frontier Markets

Fond Templeton Frontier Markets - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: www.podilove-fondy.com

Nákladovost fondu v podobě TER je vysoká, a sice na úrovni 2,57% za rok. To je oproti ostatním akciovým fondům hodně vysoké číslo. Je třeba si ovšem uvědomit, že obchodní náklady na burzách v těchto zemích jsou nesrovnatelné nebo např. úsilí, které je třeba k analýze uvedených společností, je mnohem vyšší, než k analýze společností Apple, Google nebo Coca-Cola, atd. Nákladovost fondu je tak dle mého názoru velmi oprávněná a my jakožto běžní investoři bychom se za tuto cenu na tyto trhy ani nepodívali, natožpak zde obchodovali.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Templeton Frontier Markets v CZK

jednotlivé roky
2009 44,23%
2010 21,44%
2011 -20,01%
2012 20,22%
2013 22,07%
2014 -1,70%
kumulované výsledky
6 měsíců 6,80%
1 rok 9,14%
3 roky (p.a.) 8,17%
5 let (p.a.) 16,82%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 10. 03. 2014

Celkové hodnocení

Templeton Frontier Markets je určen do těch nejrizikovějších portfolií. Jedná se o velmi volatilní investici, dlouhodobý potenciál je ovšem hodně vysoký. Ten, kdo si tento fond kupuje, si musí opravdu promyslet horizont, po který může nechat své investice bez povšimnutí ležet na těchto trzích. Doporučit ho lze například pro mladší věkové kategorie, do portfolia dlouhodobých pravidelných investic. S včasným předstihem je třeba ale takové portfolio zkonzervativnět, protože výkyvy v desítkách procent nejsou nijak výjimečné. Fond Templeton Frontier Markets doporučuji jako koření rizikovější části dlouhodobého agresivního portfolia.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (16.4 + 2.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru