Fondy

Analýza fondu: Pioneer obligační fond

Dnes bude věnován prostor dluhopisovému fondu od společnosti Pioneer Investments, který je zaměřen hlavně na české dluhopisy. Věnujme se ale i otázce, jestli investovat nebo neinvestovat do českých státních dluhopisů.

 


Tabulka 1: Základní data fondu Pioneer obligační fond

Správce fondu Pioneer investiční společnost, a.s.
ISIN 770020000269
Typ fondu dluhopisový
Vznik fondu 12. 04. 2002
Velikost 1 921 mil. CZK

Zdroj: Pioneer investiční společnost, a.s.

Pioneer obligační fond je koncentrován hlavně do likvidních tuzemských dluhopisů nebo pokladničních poukázek emitovaných ČNB a Ministerstvem financí ČR. To samozřejmě předurčuje i jeho měnovou strukturu, kterou tvoří výhradně česká koruna. Hlavními konkurenty jsou ING International Český fond obligací, Raiffeisen Český dluhopisový fond nebo Sporobond od České spořitelny. V současnosti spravuje zhruba 2 miliardy korun, řadí se tak k menším fondům ve srovnání s výše zmíněnými protivníky.  V čele fondu stojí Margarette Strasser s téměř dvacetiletou zkušeností s dluhopisy rozvíjející se Evropy, asistuje jí Martin Exel.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Těžiště fondu a prakticky všech jeho konkurentů je velmi podobné, což se dá ovšem očekávat. V této kategorii to ani jinak nejde, všechny fondy mají totiž velmi podobnou strategii a hlavně investiční limity. Portfoliu tedy dominují pevně úročené české státní dluhopisy splatné okolo roku 2020. Dle statutu nesmí hodnota durace fondu klesnout pod dva roky. (durace zjednodušeně řečeno ukazuje citlivost fondu na vývoj úrokových sazeb, čím nižší číslo, tím nižší citlivost) O takových hodnotách si v této chvíli ovšem můžeme nechat jen zdát. Vzhledem k tomu, že 2/3 portfolia tvoří dluhopisy se splatností 7 a více let, není divu, že modifikovaná durace je na hodnotě 5,32 let. V kombinaci s průměrným výnosem do splatnosti 1,18% jsou to pro současnou situaci velmi nepotěšující hodnoty, o tom ale více v celkovém hodnocení.

Graf 1: Složení fondu Pioneer obligační fond dle doby do splatnosti 

Pioneer obligační fond - složení portfolia dle doby do splatnosti

Zdroj: Pioneer investiční společnost, a.s., data platná k 31. 05. 2013

Co nám říká statistika?

Od začátku roku 2012 již Pioneer obligační fond nesleduje žádný srovnávací index. V obdobích po finanční krizi ale neměl velké problémy svůj benchmark porážet.

Vzhledem k velmi podobnému zaměření budou velmi podobné i jeho výsledky oproti svým konkurentům. V silném roce 2012, ve kterém proběhlo poslední velké snižování úrokových sazeb ČNB, ztratil zhruba 1 procentní bod výkonnosti za svými konkurenty a nakonec si připsal zhodnocení o 9,55%. V předcházejícím roce byl naopak lehce silnější. Jsem přesvědčen, že v tomto ohledu jsem schopen předpovědět velmi podobný vývoj fondu Pioneer obligační fond i jeho konkurentů jak v kladných, tak záporných procentech. Z dlouhodobého hlediska se fond pohybuje okolo 4% p.a., musíme si ale uvědomit, že svou roli hraje i bezprecedentně silný rok 2012. Průměrná roční volatilita je pak na hodnotách do 3% ročně.

Negativem je velmi vysoká nákladovost, která šplhá k 1,75% ve formě TER (ukazatel celkové nákladovosti). To je v této kategorii vysoké číslo, jeho konkurence se pohybuje ve sférách od 1,0% do 1,4%. U těchto konzervativních fondů je nákladovost velmi důležitá a svou roli hraje každá desetinka procenta v ukazateli TER.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Pioneer obligační fond

jednotlivé roky
2008 5,46%
2009 3,61%
2010 3,59%
2011 3,14%
2012 9,55%
kumulované výsledky
6 měsíců 0,54%
1 rok 6,37%
3 roky (p.a.) 4,85%
5 let (p.a.) 5,33%

Zdroj: Pioneer investiční společnost, a.s., data platná k 31. 05. 2013

Celkové hodnocení

O fondu se rozhodně nedá tvrdit, že by trpěl nekvalitní správou či neposkytoval investorům to, co deklaruje. Naopak člověk, který do fondu svěřil své peníze v posledních letech, dosáhl velmi nadprůměrných výsledků. Tyto dluhopisové fondy jsou ale mj. velmi závislé na úrokových sazbách v dané ekonomice. Z toho plyne odůvodnění pro nebývale vysoké zisky v letech minulých a nebývale špatnou předpověď zisků budoucích. Na grafu si lze všimnout stoupající tendence v dobách poklesů úrokových sazeb v ekonomice, přičemž v současné době jsme na bezprecedentním minimu. Klesat již není kam a opačný vývojový trend znamená špatné výsledky pro tyto dluhopisové fondy.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílových listů fondu Pioneer obligační fond vs. 2T Repo sazba

Pioneer obligační fond - vývoj hodnoty vs. 2T Repo sazba

Zdroj: ČNB, Pioneer investiční společnost, a.s., data platná k 24. 06. 2013

V této chvíli tak rozhodně nedoporučuji investovat do fondu Pioneer obligační fond ani žádného jiného se zaměřením na české státní dluhopisy. Pokud hledáte bezpečnou investici, dejte raději své peníze na spořicí účet nebo termínovaný vklad (do 16. 7. nabízí J&T u ročního termíňáku úrok 3,0 %). Státní dluhopisy totiž rozhodně bezrizikovou investicí nejsou. Dnešní analýza byla spíše než hodnocení daného fondu zaměřena na upozornění na současnou situaci. Všechny tyto fondy totiž nemají moc možností pohybovat se svou strategií a za veškerý kapitál nakoupí stejné státní dluhopisy, prostor pro odlišení se je tak minimální.

Zvláště opatrní buďte v momentě, pokud by Vám osobní bankéř na pobočce ukázal graf minulého vývoje některého ze zmíněných fondů a byl by to jediný argument pro Vaši investici.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (14.4 + 11.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru