Fondy

Analýza fondu: Pioneer Euro Strategic Bond

Jak se vypořádat s dluhopisovou složkou vyvážených portfolií? Na to zkusíme odpovědět v dalším díle seriálu věnujícímu se hodnocení podílových fondů. Tentokrát se bude jednat o evropské korporátní dluhopisy v podobě Pioneer Euro Strategic Bond.


Tabulka 1: Základní data fondu Pioneer Euro Strategic Bond

Správce fondu Pioneer Investments
ISIN - EUR
ISIN - H CZK
LU0190665769
LU0820948064
Typ fondu Dluhopisový (korporátní)
Vznik fondu 08. 06. 2004
Velikost 731 mil. EUR

Zdroj: Pioneer Investments

V poslední době se mění v investiční terminologii známá „risk-free-rate" na „rate-free-risk". Volným překladem klesla bezriziková úroková míra až na bezvýnosové riziko. V těchto chvílích a podmínkách je konzervativní investice pouhou iluzí. Kdo nechce podstupovat riziko, musí se smířit se záporným či nulovým reálným zhodnocením ve státních cenných papírech, v tom lepším případě na spořicích účtech. Kdo je přeci jen ochotný jít výnosům naproti a nějaké to riziko skousnout, pro toho je zde fond od společnosti Pioneer Investments zaměřený na evropské rizikovější korporátní dluhopisy – Pioneer Euro Strategic Bond.

Fond působí na trhu o června roku 2004 a v současné době je nabízen ve dvou variantách – eurové a korunové s měnovým zajištěním. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že má fond spoustu konkurentů, nicméně svým rizikovým profilem na mě působí určitou jedinečností. Nejedná se ani o konzervativní evropské dluhopisy, ani o čistě high yield rizikový fond.

Portfolio a strategie fondu

Dle prospektu může fond držet jak korporátní dluhopisy, tak malou měrou i státní dluhopisy. Již podle názvu je jasné, že fond bude zaměřen na eurové dluhopisy – ty tvoří zhruba 80% portfolia. V tuto chvíli jednotkami procent investuje do německého a irského státního dluhu, zbytek jsou již výhradně firemní dluhové papíry. Z regionálního hlediska dominují dluhopisy z Německa, Velké Británie, Itálie či Ruska. Pro představu si případný investor tohoto fondu kupuje dluhopisy např. irské společnosti Ardagh Packaging Finance, která podniká v oblasti finančních služeb. Dále třeba Iron Mountain, která je jedním z nejlepších hráčů na poli správy a ochrany dat či dokumentů nebo britská Priory Group, která působí v oblasti psychiatrické léčby.

Graf 1: Složení dle doby do splatnosti Pioneer Euro Strategic Bond

Pioneer Euro Strategic Bond - složení portfolia dle doby do splatnosti dluhopisů

Zdroj: Pioneer Investments, data platná k 31. 3. 2013

Fond je zaměřen spíše na dluhopisy s kratší splatností, tím pádem je i nižší durace celého portfolia. To je vhodná strategie do současných podmínek, více se o této problematice zmiňuji o pár řádků níže. Průměrný rating dluhopisů je na úrovni BB-, určitě se tak nejedná o konzervativní investici a člověk musí být na výkyvy připraven, samozřejmě je zde i možnost kreditního defaultu, což hodnotu podílového listu samozřejmě sníží. I proto je u těchto fondů větší množství různých pozic.

Co nám říká statistika?

Fond nesleduje ani nekopíruje žádný benchmark. Důležité je u těchto fondů sledovat duraci, průměrný výnos do splatnosti (YTM) a úvěrovou kvalitu dluhopisů, která nám napoví nejvíce o rizikovosti daného fondu. Při koupi běžného dluhopisu Vám údaj výnos do splatnosti říká, jaké bude p.a. zhodnocení, pokud budete držet dluhopis od koupě až do splatnosti. U fondů se toto číslo samozřejmě mění v průběhu času tak, jak fond nakupuje do portfolia další dluhopisy a mění se YTM těch stávajících. Aktuální výnos do splatnosti činí 5,44% p.a..

O úvěrové kvalitě jsme se již bavili, durace je v současnosti na hodnotě 3,44 let. V porovnání s obdobnými fondy se jedná o nízké číslo, což nám v tuto chvíli hraje do karet. Při růstu úrokových sazeb totiž fond nebude tolik citlivý. Rostoucí úrokové sazby mají negativní dopad na ceny dluhopisů v portfoliu fondu. Tento fakt má následně negativní dopad i na cenu podílového listu.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu Pioneer Euro Strategic Bond EUR

Pioneer Euro Strategic Bond - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: www.podilove-fondy.com

Ke konci roku 2013 dosahovala nákladovost fondu (TER) 1,86%, což není v porovnání s konkurenty nijak vysoké číslo. Je pravdou, že dluhopisové fondy mají běžně nižší nákladovost, je ovšem také třeba rozlišovat mezi standardním nákupem státních dluhopisů dle svého benchmarku nebo aktivním vyhledáváním investičních příležitostí. Poměr výnosu a rizika v podobě sharpe ratio na úrovni téměř 2,5 je vynikající, o budoucí výkonnosti nám to ale nic neříká a tato hodnota bude se stagnací úrokových sazeb pomalu klesat.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Pioneer Euro Strategic Bond EUR v CZK

jednotlivé roky
2007 -2,55%
2008 -39,47%
2009 85,27%
2010 14,89%
2011 1,11%
2012 10,93%
2013 13,21%
2014 2,27%
kumulované výsledky
6 měsíců 11,73%
1 rok 9,81%
3 roky (p.a.) 9,12%
5 let (p.a.) 22,12%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 14. 04. 2014

Z psychologického hlediska působí p.a. hodnoty velmi slibně. Nicméně tyto doby již proběhly a takový potenciál v této chvíli na trzích není. Je vidět, že v obdobách paniky let 2008 a 2009 zažíval extrémní výkyvy a je třeba na tento fakt také myslet.

Celkové hodnocení

Fond Pioneer Euro Strategic Bond se mi zamlouvá hlavně z důvodu portfolia přizpůsobeného současným podmínkám. Můžu ho doporučit jako část dluhopisové složky pro vyvážená a rizikovější portfolia. Nejedná se o běžný dluhopisový fond, je potřeba s počítat s vyšší kolísavostí. Pro investora, který ovšem hledá určitý výnos je vyšší riziko jedinou možností. Můžeme očekávat výnos mezi 4-5% p.a. na horizontu 3-5 let, je potřeba ovšem tento horizont dodržet. Výnosy, které fond dosahoval v minulosti díky klesajícím úrokovým sazbám, jsou bohužel již passé, na obdobnou situaci si budeme muset dlouho počkat. Výhodou je samozřejmě i možnost koupě v zajištěné měnové variantě do českých korun.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (40.0 + 49.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru