Fondy

Analýza fondu: Parvest Global Environment

Další díl seriálu věnující se podílovým fondům bude zaměřen na Parvest Global Environment. Příležitost založená na konceptu sociálně odpovědného investování. Ztotožňujete se s touto formou nebo jsou vaše hodnoty a priority odlišné?


Tabulka 1: Základní data fondu Parvest Global Environment

Správce fondu BNP Paribas IP
ISIN - (eur)
ISIN - (usd)
LU0347711466
LU0347712357
Typ fondu akciový
Vznik fondu 09. 04. 2008
Velikost 158 mil. EUR

Zdroj: BNP Paribas IP

Sledujte aktuální vývoj hodnoty podílových listů fondu Parvest Global Environment na webu Podílové-fondy.com

Parvest Global Environment spravovaný francouzskou investiční společností BNP Paribas IP je jedním z produktů myšlenky sociálně odpovědného investování (Social Responsible Investment – SRI). Nejedná se ovšem pouze o předem a striktně daný formát investice např. do společností zabývající se zelenou technologií, nýbrž o celkový koncept investorova smýšlení a představě o zhodnocování svých prostředků. Setkat se tak můžete se společnostmi, které kladou důraz na pozitivní vztah k životnímu prostředí nebo zastávají jinou sociální zodpovědnost (dodržování lidských pracovních podmínek, minimální mzda, využívání technologií šetrných k životnímu prostředí). Zkrátka a dobře záleží na osobních hodnotách a pohledech každého investora, ty jsou velmi specifické.

Analyzovaný fond Parvest Global Environment se zaměřuje hlavně na oblast šetrnosti k životnímu prostředí. Je denominován ve dvou třídách – EUR i USD a na trhu funguje od první poloviny roku 2008. V čele fondu stojí Bruce Jenkyn-Jones a Hubert Aarts, oba ze společnosti Impax Asset Management, která je investičním správcem daného fondu. Jedná se o dceřinou společnost a skupinového specialistu na environmentální investice BNP Paribas a jednu z předních společností spravující prostředky v environmentálním sektoru, která se na toto odvětví specializuje od roku 1998.  I v ČR má oblast SRI již slušné zastoupení a tak za konkurenci můžeme považovat dle mého názoru hlavně Pioneer Global Ecology a KBC Eco Fund World.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Dle materiálů poskytnutých zastoupením BNP Paribas IP vstupuje do výběrového procesu přes 1400 vhodných společností, které mají na celkových tržbách alespoň 20% podíl environmentálních technologií (technologie čištění vzduchu či vody, růst energetické účinnosti, třídění odpadů apod.). Z těch je pak pomocí kvantitativní a následně kvalitativní i fundamentální analýzy vybráno zhruba 250 akcií. Sítem rizikovosti (beta, Value at Risk, ..) a celkové představy manažera (obchodní model, technologie, činitelé pro možnost růstu,..) následně projde, a do portfolia je tak zařazeno zhruba 40 až 70 jednotlivých titulů. V současnosti se jedná o 53 společností z environmentální oblasti, alternativní energie, vodohospodářství či správy odpadů, atd..

Graf 1: Sektorové složení fondu Parvest Global Environment

Parvest Global Environment - sektorové složení portfolia

Zdroj: BNP Paribas IP, data platná k 31. 07. 2013

Tituly jsou celkem pravidelně rozmístěné, nebál bych se více sázet na své favority. Nedá se tak hovořit o nějaké dominanci, nicméně mezi největší pozice patří např. německá GEA Group zabývající se technologiemi a různými součástmi potravinářského a energetického sektoru, dále pak třeba vodohospodářská společnost American Water Works . Menší polovina prostředků je spravována ve společnostech Severní Ameriky, 20% podíl připadá na eurozónu a zbytek je rozmělněn mezi ostatní oblasti. Regionální diverzifikace je na rozumné úrovni.

Graf 2: Regionální složení fondu Parvest Global Environment

Parvest Global Environment - regionální složení portfolia

Zdroj: BNP Paribas IP, data platná k 31. 07. 2013

Co nám říká statistika?

Za svůj benchmark přijal Parvest Global Environment globální akciový index MSCI World. Důvod vidím ve snaze překonávat trh pomocí konceptu SRI. Velkou odlišnost skladeb obou portfolií dokazuje R-squared na hodnotách okolo 0,7 i velmi vysoké tracking error.

Parvest Global Environment je zaměřen na méně „rizikovější" akcie ze světa environmentálních technologií respektive s celkovým podílem environmentálních technologií min. 20% na celkových tržbách. Tyto podmínky jsou schopné splňovat již některé středně velké společnosti a i z toho důvodu se volatilita pohybuje na příjemných hodnotách mezi 12-13%. Číslo, které se na rozvinutých akciových trzích nevymyká normálu. Správa fondu v podobě společnosti Impax se dle mého názoru projevuje i na vyšší nákladovosti. Ta je při porovnání ukazatele TER u konkurence v průměru o 0,2 p.b. nižší.

Graf 3: Vývoj investice ve fondu Parvest Global Environment v EUR

Parvest Global Environment - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: BNP Paribas IP

Krize se samozřejmě nevyhnula ani těmto akciovým fondům. V růstu jim pomáhají mj. různé stimulační balíčky zamřené na environmentální technologie. Vývoj v těchto dotačních programech si do budoucna netroufám odhadovat. I tak ale poskytuje na sledovaném období slušný výnos, který je podobný ostatním méně rizikovým akciovým fondům s klasickou investiční strategií.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Parvest Global Environment v CZK

  Parvest Global Environment (EUR) KBC Eco World Fund (EUR) Pioneer Global Ecology (EUR)
jednotlivé roky
2007 - -3,60% 7,23%
2008 - -42,58% -38,05%
2009 27,72% 30,60% 18,83%
2010 10,67% 11,77% 2,31%
2011 -11,23% -5,93% -10,99%
2012 15,64% 9,75% 14,73%
kumulované výsledky
6 měsíců 7,22% 8,64% 8,49%
1 rok 19,43% 16,84% 16,64%
3 roky (p.a.) 10,90% 10,85% 9,46%
5 let (p.a.) 5,49% 6,49% 1,91%
10 let (p.a.) - -1,51% 5,11%

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 22. 08. 2013

Celkové hodnocení

Parvest Global Environment je bezpochyby velmi specifickou možností investice. Jedná se o profesionálně spravovaný fond a společnost Impax, která byla oceněna investičním manažerem roku v oblasti SRI, mu dává jasný strategický rámec. Navíc se např. oproti fondu Parvest Environmental Opportunities (min. 50% objem na celkových tržbách v zelených technologiích – kritérium, které se týká většinou již menších společností) stále jedná o určitý kompromis. Pokud bych měl závěrečný ortel vztáhnout např. na sebe, jsem člověk, který ve svém volném čase pomáhá budovat vzdělávací environmentální centrum, a k přírodě mám od dětství velmi pozitivní vztah. Nenacházím kolizi mezi pojmy výnosnost a sociální odpovědnost. Pro člověka s podobnými hodnotami doporučuji do svého užšího výběru zahrnout Parvest Global Environment a KBC Eco World Fund. Stále je třeba myslet v konceptu celého portfolia, to ovšem není předmětem dnešní analýzy. V tomto případě by rozhodovala asi už jen administrativa. Oba jsou jen mírně za benchmarkem v podobě MSCI World, což je důsledek určité nákladovosti na správu fondu a je zde pro mě přijatelný poměr mezi výnosem a rizikem. Odměnou je mi kromě možných výnosů i naplnění dalších zájmů.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (24.5 + 12.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru