Fondy

Analýza fondu: Parvest Equity World Low Volatility

Chcete dlouhodobě rozumně ukládat své volné prostředky a využívat potenciál akciových trhů? Jste si vědomi toho, že vysoká kolísavost Vaší investice Vám nedělá dobře? Možná právě pro Vás je tady Parvest Equity World Low Volatility, kterému se věnujeme v dalším díle našeho seriálu.


Tabulka 1: Základní data fondu Parvest Equity World Low Volatility

Správce fondu BNP Paribas
ISIN – eur
ISIN – usd
LU0823417810
LU0823417653
Typ fondu Akciový
Vznik fondu 27. 04. 1998
Velikost 502 mil. EUR

Zdroj: BNP Paribas

V dalším pokračování našeho seriálu se tentokrát podíváme na fond z dílny francouzské banky BNP Paribas. Již podle názvu Parvest Equity World Low Volatility je jasné jeho zaměření na globální akciové trhy s tím, že se bude snažit vybírat cenné papíry s co nejmenší kolísavostí. Fond byl založen již na začátku roku 1998, v roce 2013 pak při zjednodušení produktové nabídky ve fondovém průmyslu BNP byl převeden do rodiny Parvest. Je nabízen v eurové i dolarové variantě.

Portfolio a strategie fondu

Fond si klade za cíl držet obrannou pozici ve vašem portfoliu, tzn., že se snaží o minimální výkyvy. Strategie fondu by se dala shrnout slovy bottom-up. Portfolio se tak skládá podle jednotlivých konkrétních titulů, které splňují daná kritéria. Proces výběru akcií je prováděn na základě finančně kvantitativního modelu vyvinutým samotným portfolio manažerem Laurentem Lagardem. Ten sleduje jak fundamentální ukazatele, tak makro údaje i tržní data. Výsledkem je sledování ukazatelů jako je hodnota dané společnosti, růst, ziskovost, stabilita, ekonomická citlivost na tržní vývoj. Z těch obecnějších je to potom sektor působení společnosti, riziko i momentální situace. Portfolio ovšem není nijak sektorově nebo regionálně svázané, zisku se snaží dosahovat pouze výběrem jednotlivých titulů. Nebojácnost Laurenta Lagarda dokazuje i výrazné odchýlení od benchmarku ve složení portfolia.

Graf 1: Regionální složení Parvest Equity World Low Volatility

Parvest Equity World Low Volatility - Regionální složení portfolia

Zdroj: BNP Paribas, data platná k 31. 3. 2013

Výsledkem je tak více než polovina portfolia v USA, což není překvapením. Jedná se o největší a nejlikvidnější akciový trh, kde je kótována velká spousta kvalitních společností. Okolo 10% se potom pohybují ještě Velká Británie, Francie a Kanada. Ze sektorového hlediska dominuje s více než jednou čtvrtinou sektor finančních služeb, což by mohlo být velmi efektivní hlavně při scénáři rostoucí inflace. Finanční sektor si totiž i na takovém trhu dokáže udržet marže, ba naopak mu často hraje do karet díky inflačně nenáročným nákladům. Významné pozice ještě dosahují informační technologie a zbytné spotřební zboží.

Graf 2: Sektorové složení Parvest Equity World Low Volatility

Parvest Equity World Low Volatility - Sektorové složení portfolia

Zdroj: BNP Paribas, data platná k 31. 3. 2013

Pro představu o tom, jaký typ akcií má portfolio manažer ve své oblibě, se podívejme na největší pozice fondu. Mezi ty patří např. japonská společnost HOYA Corporation, která je stálicí na poli optiky a zdravotnických potřeb již přes 70 let. Byla založena na začátku druhé světové války, nedávno dokončila akvizici 50% podílu v pro nás možná známější společnosti Seiko. Dále například těžařská skupina Statoil – ta se pohybuje v těžbě zemního plynu a ropy od roku 1972. V portfoliu jsou samozřejmě i zástupci bankovního sektoru nebo klasika na poli informačních technologií – I.B.M. či Intel. Zastoupena i Berkshire Hathaway Warrena Buffeta. Bohužel jednotlivé tituly jsou ve velmi malých poměrech a portfolio je tak rovnoměrně rozděleno zhruba do 100 titulů – obrázek, který je ve fondovém průmyslu vidět bohužel až příliš často.

Co nám říká statistika?

Jako svůj srovnávací benchramk si vzal Parvest Equity World Low Volatility index MSCI World. Investiční cíl fondu je porážet trh s co nejnižší volatilitou. První část je díky nákladovosti fondu na úrovni 2,01% v podobě ukazatele TER velmi těžko dosažitelná, s tou druhou polovinou je to již o poznání lepší. Podle databáze agentury Morningstar je fond s tříletou volatilitou na úrovni 7,86% p.a. jedním z nejméně kolísavých globálních akciových fondů, to dokazuje i velmi nízký koeficient beta.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu Parvest Equity World Low Volatility EUR v CZK

Parvest Equity World Low Volatility - Vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Morningstar.cz

Při převodu výnosu do českých korun ovšem své charakteristiky lehce ztrácí, např. v „krizovém" roce 2008 se také dostával do propadů okolo 40% ze své hodnoty, což rozhodně není nízká volatilita. Musíme si ovšem uvědomit, že volatilita není pouze měřítkem rizika (jak je často bohužel prezentováno), nýbrž pro akciového investora také potenciál nižších nákupních cen.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Parvest Equity World Low Volatility EUR v CZK

jednotlivé roky
2007 1,48%
2008 -40,81%
2009 14,31%
2010 10,95%
2011 6,54%
2012 7,59%
2013 25,35%
2014 1,56%
kumulované výsledky
6 měsíců 3,69%
1 rok 11,43%
3 roky (p.a.) 14,87%
5 let (p.a.) 12,59%
10 let (p.a.) 2,38%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 30. 04. 2014

Celkové hodnocení

Parvest Equity World Low Volatility je dle mého názoru možností pro pravidelné investice na dlouhou dobu hlavně pro ty z vás, kteří jsou svým způsobem psychicky méně odolní. Fond nebude tak kolísavý, jako běžné akciové fondy (stále je ovšem třeba počítat s přirozenými výkyvy, které akciový trh běžně zažívá). Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, nehleďte na to, jestli jste investoři „konzervativní" nebo „agresivní". Při takhle dlouhé době je pro Vás inflace mnohem větším rizikem, než krátkodobé poklesy. Zde je pro drobné spořivce jedinou možnou ochranou investovat do akciových fondů a tím pádem se před inflací chránit.

Nevýhodou Parvest Equity World Low Volatility je absence měnového zajištění a lehce vyšší nákladovost, než je dle mého názoru nutné. V těchto dnech to bude přesně rok, kdy nastoupil současný portfolio manažer do čela fondu, až další roky tak ukážou konzistentnost jeho strategie. V souvislosti s tím bych neviděl minulou výkonnost jako velký problém. Před konečným rozhodnutím bych si nechal ještě chvíli času pro pozorování nového managementu.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (38.8 + 1.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru