Fondy

Analýza fondu: ISČS Top Stocks

V dnešním díle seriálu o podílových fondech se zaměříme na český akciový fond se zajímavou strategií od Investiční společnosti České spořitelny. Jedná se výborné zpestření ve vodách českého fondového průmyslu v čele s velmi schopným manažerem Janem Hájkem. Investiční příběhy, které přináší ovoce.


Tabulka 1: Základní data fondu ISČS Top Stocks

Správce fondu Investiční společnost České spořitelny
ISIN CZ0008472404
Typ fondu Akciový
Vznik fondu 28. 8. 2006
Velikost 4 686 mil. CZK

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny


 Investujte do fondů se slevou 20-60 % na vstupních poplatcích.


Fond Top Stocks od Investiční společnosti České spořitelny je akciový podílový fond řízený pomocí strategie „focus investing" – jedná se o koncentrované portfolio několika akcií. Je řízen jedním z nejznámějších portfolio manažerů v oboru retailových fondů Janem Hájkem. Toho si Česká spořitelna vybrala na základě jeho úspěchů při publikování doporučených investičních seznamů.

Top Stocks byl založen v roce 2006 a investiční strategie je od té doby velmi konstantní. Je veden v českých korunách a měnové riziko také zajišťuje, což je tradičně dvousečná zbraň.

Portfolio a strategie fondu

Strategie tohoto fondu je na české poměry spíše unikátní záležitostí. Shrnuje ji výraz „stock-picking" neboli důkladný výběr jednotlivých investičních titulů. Fond investuje do 25 akcií, z nichž jsou všechny rovnoměrně naváženy. Jan Hájek je dlouhodobý investor, pokud již nějakou investici do portfolia zařadí, je to až po velmi důkladné analýze. Následně vytváří scénář fundamentů blízké budoucnosti, a pokud tento odhad vývoje není započten v cenách akcií, je titul do portfolia zařazen. V momentě kdy najde investici, kterou chce v portfoliu mít, musí vybrat aktuálně nejhorší kus a ten vymění. Důsledně tak dodržuje omezený počet 25 akcií, jedná se vlastně o 25 unikátních investičních příběhů, do kterých Jan Hájek investuje.

Důležité je také to, že pokud manažer fondu aktuálně nevidí správnou příležitost pro zainvestování příchozích prostředků nebo prodal splněné investiční příběhy a nové možnosti nevidí, může držet v portfoliu až 20 procent hotovosti, což odpovídá standardní klasifikaci akciových fondů. Z měnového hlediska velmi silně převažuje dolar a to přes 80 %, zbytek tvoří evropské měny mimo euro. Fond je ale měnově zajištěn, tzn. že pohyby měnových párů nemají dopad do výkonnosti.

Graf 1: Sektorové složení ISČS Top Stocks

Fond ISČS Top Stocks - sektorové složení fondu

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny, data platná k 31. 12. 2014

V současné době je fond zaměřen hlavně na biotechnologie a technologické společnosti. V budoucnosti se bude rozrůstat o řetězcové společnosti. Jednou ze známých společností v portfoliu je například Starbucks, prodejce kávy, ve kterém Jan Hájek vidí druhý McDonalds. Technologický potenciál cítí i v Applu, kde shledal lepší důvody ziskovosti než např. u Samsungu. Z akcií luxusních značek je v portfoliu Ralph Lauren a dále méně známé biotechnologické společnosti, u kterých má ovšem portfolio manažer promyšlené důvody jejich zařazení a tomuto oboru se značně věnuje.

Co nám říká statistika?

Top Stocks nemá žádný srovnávací benchmark. Výhodou absence srovnávacího indexu je to, že portfolio manažer není ovlivněn strukturou benchmarku a nemá tak podvědomé nutkání pořád sledovat, co by se stalo, kdyby se neodchýlil, kde je podvážený a kde naopak převážený oproti indexu. Od založení v roce 2006 vykazuje fond velmi slušnou výkonnost 9,5 % p.a. a to i přes výraznou korekci dosahující téměř 60 % v krizovém roce 2008.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu ISČS Top Stocks v CZK

Fond ISČS Top Stocks - vývoj hodnoty podílových listů

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny

Vadou na kráse fondu je tak pouze vysoká nákladovost fondu. Správcovský poplatek 2,5 % p.a. je skutečně nadprůměrný a celková nákladovost v podobě TER dosahuje 2,85 % p.a., přičemž trend není klesající. Na druhou stranu je nutno říci, že fond je schopen si svými výsledky nákladovost uhájit.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu ISČS Top Stocks v CZK

jednotlivé roky
2010 39,27%
2011 -10,88%
2012 14,74%
2013 33,94%
2014 21,82%
kumulované výsledky
6 měsíců 17,11%
1 rok 28,46%
3 roky (p.a.) 16,87%
5 let (p.a.) 19,75%
od založení (p.a.) 9,55%

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny, data platná k 05. 02. 2015

Celkové hodnocení

Jedná se o velmi specifický fond, jehož úspěch stojí a padá na 25 titulech, potažmo spoléhá na to, že se bude i nadále dařit ikoně v čele fondu Janu Hájkovi. Velkou výhodou je pro mě konstantní a čitelná strategie fondu, kdy se management nebojí jít svým způsobem proti větru a nesledujeme tak obměnu portfolia jen z toho důvodu, že jsou na trzích nějaké trendy. Každá investice je promyšlená, dlouhodobá a toto chování snižuje transakční náklady. Celková nákladovost je ovšem jeden vroubek, je opravdu vysoká a zbytečně snižuje výkonnostní potenciál pro investory. Svými výsledky ovšem musím uznat, že si fond odměnu zaslouží.

Top Stocks od ISČS můžu doporučit všem dlouhodobým investorům, jedná se o dobrou volbu např. pro pravidelné investice jako možnost zajištění na stáří. Na delších horizontech mají takové akciové investice velký smysl a potenciál, naopak fond není vhodný pro krátkodobé horizonty. V těch bude fond kolísat a klient na to tak musí být připraven. Ke koupi je zatím bohužel možný pouze skrze Českou spořitelnu.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (15.5 + 23.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru