Fondy

Analýza fondu: ISČS Sporotrend

V dalším díle seriálu se tentokrát zaměříme na akciový fond zaměřený na rozvíjející se evropské trhy z dílny Investiční společnosti České spořitelny. Jedná se o vyhaslou hvězdu nebo skrytou příležitost?

 


Tabulka 1: Základní data fondu ISČS Sporotrend

Správce fondu IS České spořitelny a.s.
ISIN CZ0008472289
Typ fondu akcie – rozvíjející se Evropa
Vznik fondu 31. 03. 1998
Velikost 3 128 mil. CZK

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Akciový fond Sporotrend, z dílny Investiční společnosti České spořitelny, je na trhu od března roku 1998. Je denominován v české koruně. Při kapitalizaci přesahující 3 miliardy CZK ho řadíme k menším fondům v kategorii fondů s podobným investičním zaměřením.  Jeho distributorem je výhradně Česká spořitelna, to je pro investora hledající diverzifikaci ve všech směrech lehké omezení. Konkurenci lze hledat např. u dvou velikánů: společnost Franklin Templeton nabízí fond Eastern Europe, Pioneer Investments pak (pouze názvem) šířeji zaměřený Emerging Europe and Mediterranean Equity. Dále pak třeba Raiffeisen Osteuropa Aktien nebo fondy společnosti ING, KBC a Erste Group.

Hlavním portfolio manažerem je Ing. Jiří Lengál, původní profesí biochemik, následně vystudoval ekonomii. V Investiční společnosti České spořitelny působí od roku 1999, hlavním portfolio manažerem Sporotrendu je více jak 10 let. Na východoevropské trhy se specializuje a to považuje za hlavní příčinu svých dosavadních úspěchů. Dle tiskové zprávy ISČS byl tento fond zvolen agenturou Lipper vítězem roku 2009 mezi fondy zaměřenými na rozvíjející se trhy východní Evropy.

Portfolio a strategie fondu

I přesto, že všechny fondy v této kategorii mají těžiště svého portfolia v Rusku a Turecku, tento fond se odlišuje alespoň silnější regionální diverzifikací. V Rusku má na rozdíl od ostatních pouze něco málo přes 1/3 portfolia, a také podvažuje Turecko. Země jako Česká republika, Maďarsko a Polsko jsou pak vyrovnané, z hlediska regionální diverzifikace tak Sportorend příjemně převyšuje své konkurenty.

Graf 1: Regionální složení fondu ISČS Sporotrend

ISČS Sporotrend - regionální složení portfolia

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny, data platná k 30. 04. 2013

V sektorové skladbě je již celkem podobný konkurenci. Pochopitelně v této oblasti dominují portfoliu sektory jako petrochemie či základní energetika, ještě větší podíl pak mají finanční služby. Portfoliu vévodí s téměř 10% mateřská společnost Erste Group. Na dalších pozicích se to již od konkurence příliš neliší – ruská Sberbank, dominanta ruské ekonomiky a celosvětového trhu se zemním plynem Gazprom, nebo gigantický zpracovatel ropy a zemního plynu Lukoil, který je pro české čtenáře znám mj. vlastnictvím sítě čerpacích stanic, z finančních institucí má ještě silný podíl největší maďarská finanční skupina OTP Bank.

Pro domácího investora je pak výhodou i silnější měnová diverzifikace, největší zastoupení má s 35% CZK, silně je pak zastoupen americký dolar, maďarský forint a turecká lira. Měnová diverzifikace je na velmi slušné úrovni.

Graf 2: Sektorové složení fondu ISČS Sporotrend

ISČS Sporotrend - sektorové složení portfolia

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny, data platná k 30. 04. 2013

Co nám říká statistika?

Sporotrend sleduje a snaží se překonat srovnávací benchmark, který je složen z 30% z ruského, 17,5%  tureckého a 17,5% polského indexu společnosti Morgan Stanley, dále pak český index PX a maďarský BUX – každý také ze 17,5%.

Investiční společnost České spořitelny je na uveřejnění statistických a jiných ukazatelů velmi skoupá. Nepodařilo se mi dohledat ani historické ceny podílových listů. Nicméně podle serveru peníze.cz se volatilita na 3leté periodě pohybuje okolo 21%. Společně s fondem společnosti Pioneer se jedná o nejkolísavější fond z kategorie.

Z hlediska nákladovosti fond s hodnotou TER 2,45 % nijak nevyčnívá při srovnání s konkurencí. Nákladovost je samozřejmě vyšší, na těchto trzích jsou ovšem tyto hodnoty standartní.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu fondu ISČS Sporotrend v CZK

ISČS Sporotrend - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny

Finanční krize se na všech fondech zaměřených na rozvíjející se Evropu velmi podepsala. Na tří i pětileté periodě je fond s průměrnými ročními zisky v záporu stejně jako celá kategorie dle Morningstar. Kromě velmi silného roku 2009 jsou výsledky velmi špatné, daleko zaostává za svou konkurencí. Osudný rok 2008, ve kterém ztratil téměř 66% hodnoty, ho odeslal hluboko pod průměr.

Tabulka 3: Historická výkonnost fondu ISČS Sporotrend v CZK

jednotlivé roky
2008 -67,47%
2009 156,36%
2010 2,09%
2011 -39,05%
2012 6,90%
kumulované výsledky
6 měsíců 2,83%
1 rok 12,42%
3 roky (p.a.) -11,36%
5 let (p.a.) -8,80%
10 let (p.a.) 4,60%

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny (data platná k 30. 05. 2013), Morningstar.com (data platná k 05. 06. 2013)

Celkové hodnocení

Tento fond má v mém přístupu k investování spoustu pozitivních i negativních stránek. Co se týče záporů, vadí mi omezená možnost distribuce. Jsem zvyklý stavět investiční portfolio z několika fondů různých správcovských společností, tato možnost tak vyžaduje rozdělení investice ještě na další smlouvu a zvyšuje se tak nepřehlednost. Zároveň mě odrazuje i omezený přístup k informacím o fondu.

Na druhou stranu jsem spokojený s formou diverzifikace portfolia. Sporotrend se odlišuje od své konkurence správou a alokací prostředků. Způsob, jakým je toto prováděno, je mi sympatický. Pokud bych nalezl racionální důvod k výběru fondu s relativně úzkým zaměřením na oblast střední a východní Evropy, a nastala situace, kdy bych byl ochotný zkousnout výše uvedená negativa, zařadil bych fond do užšího výběru. To nejen z důvodů zmíněných, ale i díky současné nízké ceně.

Důrazně ovšem doporučuji přemýšlet v konceptu celého portfolia. Investiční horizont by se měl pohybovat na úrovni klidně 10 a více let. Pro klienta, který má mj. za cíl proniknout na trhy rozvíjející se Evropy, bych tento fond doporučil jako okrajovou a rizikovou záležitost portfolia. V opačném případě se mu raději vyhněte.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (5.0 + 38.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru