Fondy

Analýza fondu: Franklin Mutual Global Discovery

Hluboce podhodnocené akcie neboli výběr „deep undervalued stocks" je doména celé mutual series z dílny společnosti Franklin Templeton. Fond Mutual Global Discovery je typickým zástupcem a dle mého názoru dobrou volbou i pro konzervativnější akciové investory.


Tabulka 1: Základní data fondu Mutual Global Discovery Fund

Správce fondu Franklin Templeton Investments
ISIN usd
ISIN eur
LU0211331839
LU0211333025
Typ fondu Akciový
Vznik fondu 25. 10. 2005
Velikost 1 713 mil. USD

Zdroj: Franklin Templeton

Při bližším pohledu na produktovou řadu společnosti Franklin Templeton Investments zjistíte, že se zde vyskytují tři typy názvů. První oblastí jsou fondy z rodiny Templeton, která upřednostňuje tzv. value styl investování, druhou oblastí jsou fondy s názvem Franklin, které se naopak převážně věnují růstovému neboli growth investování. A mezi těmito dvěma oblastmi občas narazíte na fond z třetí oblasti s názvem „mutual". Tato Mutual Series byla založena v roce 1949 a zaměřuje se na unikátní „deep value" investiční styl. Ten se snaží najít extrémně podhodnocené akcie, které mají cenu výrazně nižší než je jejich aktuální tržní hodnota.

Dnes se tedy podíváme na jeden fond z této rodiny, konkrétně na Mutual Global Discovery. Jedná se globální akciový fond. Celá Mutual Series klade důraz na týmový styl řízení úzkého okruhu analytiků a portfolio manažerů, v čele Mutual Global Discovery pak stojí předseda této série Peter Langerman společně s Philippem Brugère-Trélatem a Timem Rankinem. Všichni tři velmi zkušení portfolio manažeři. Tato verze fondu byla založena v roce 2005 a v ČR je možné jej nakupovat ve dvou měnových variantách, a sice amerických dolarech a eurech.


 Investujte do fondů se slevou 20-60 % na vstupních poplatcích.


Portfolio a strategie fondu

Jak již bylo uvedeno, fond se zaměřuje na hluboce podhodnocené akcie, které tvoří základ celého portfolia tohoto fondu. To může být dále doplněno o cenné papíry společností ve finančních problémech, které jsou často také zajímavou investiční příležitostí. Posledním doplňkem portfolia jsou pak arbitráže při fúzích, protože převzetí podniků často vytváří rozdíl mezi tržní cenou a vnitřní hodnotou.

Celkově jsou tedy vybírány akcie, kde management fondu pociťuje podněty pro zvýšení akcionářské hodnoty. Mezi tyto podněty patří např. restrukturalizace společnosti, prodej okrajových aktiv, tzv. spin-off (vytvoření společnosti z části existující společnosti), de-leveraging (splacení části úvěrů), zpětný odkup akcií, nový management, atd.. Samozřejmostí je pak přístup bottom-up, tedy zdola nahoru, který vybírá akcie bez ohledu na sektorové a regionální pravidla, ta jsou až druhořadým nástrojem řízení celkové konstrukce rizikovosti portfolia.

Graf 1: Regionální složení Mutual Global Discovery Fund

Fond Franklin Mutual Global Discovery - regionální rozložení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton, data platná k 30. 9. 2013

Výsledkem výše uvedené strategie je pak v současnosti vetší expozice v USA, kde je aktuálně přes 40% portfolia, 20% pak tvoří akcie Velké Británie. Zbytek prostředků je rovnoměrně rozdělen mezi Čínu a země západní Evropy – Francie, Německo, Dánsko, Nizozemsko. Oproti indexu jsou pak hodně nadváženy sektory financí a spotřebního zboží. To je ale opět dáno přístupem hodnotového investora, společnosti tohoto sektoru mají většinou jasný a jednoduchý business model a vyplácejí stabilní dividendu, jsou tak lépe „ocenitelné".

Konkrétně pak v portfoliu najdeme společnosti všem dobře známé jako např. Apple, Microsoft nebo Vodafone. Mezi přední pozice patří také firmy z farmaceutického průmyslu Merck, Teva, Medtronic. Fond je zaměřen na společnosti s vyšší tržní kapitalizací, malé firmy najdeme v portfoliu jen velmi zřídka. Výsledkem řízení rizika je pak také rovnoměrné rozložení mezi téměř 120 titulů – pro mě osobně malá nevýhoda v růstovém potenciálu, naopak výhoda v dobách poklesu. Omezení poklesu je celkově jedním z cílů fondu a tím pádem se nebojí držet i velkou část hotovosti a čekat na příležitost, kdy jsou ceny opravdu nízké.

Graf 2: Sektorové složení Mutual Global Discovery Fund

Fond Franklin Mutual Global Discovery - sektorové rozložení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton, data platná k 30. 9. 2013

Co nám říká statistika?

Za svůj srovnávací index a benchmark Mutual Global Discovery přijal MSCI World. Fond je ovšem aktivně řízen, což je vidět i na velkých odchylkách co se týče regionálního a sektorového rozložení. Jeho investiční styl potvrzuje i nízké průměrné P/E ratio akcií v portfoliu, které je na hodnotě cca 14,2. To je zhruba o čtvrtinu nižší číslo, než je v současnosti v globálním měřítku často skloňováno a můžeme ho zjednodušeně interpretovat tak, že akcie v portfoliu nejsou nikterak drahé. V případě nějaké paniky tak můžeme opět předpokládat mírnější pokles než u ostatních globálních akciových fondů.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu Mutual Global Discovery Fund

Fond Franklin Mutual Global Discovery - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Podilove-fondy.com

Při vyjádření výkonnosti v USD za posledních pět let fond lehce zaostává za benchmarkem, což je dáno nákladovostí i silným býčím trhem obecně. Při pohledu na p.a. výkonnost od založení je výkonnost obou téměř totožná, ovšem při nižší volatilitě. Celkově se ukazuje, že snaha o minimalizaci poklesu v turbulentních dobách funguje, fond si v krizi vedl mnohem lépe, něž průměr kategorie a při převodu do českých korun je pak výkonnost díky tomu na velmi dobré úrovni.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Mutual Global Discovery Fund

jednotlivé roky
2007 -3,34%
2008 -21,38%
2009 14,24%
2010 10,92%
2011 -2,27%
2012 11,16%
2013 32,39%
2014 7,86%
kumulované výsledky
6 měsíců 5,90%
1 rok 15,49%
3 roky (p.a.) 18,00%
5 let (p.a.) 11,97%
10 let (p.a.) ---

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 25. 10. 2014

Celkové hodnocení

Fond Mutual Global Discovery má dle mého názoru zajímavou investiční strategii, která je jasně definovaná jako výběr akcií s velkým rozdílem mezi vnitřní hodnotou a tržní cenou – jsou tedy výrazně podhodnocené. Nebojí se držet velkou část hotovosti pro omezení poklesu. To z něj podle mě dělá vhodný nástroj pro pravidelné investice klidně i konzervativnějších investorů. Má přijatelnou nákladovost. Na druhou stranu je ovšem potřeba zmínit, že výše uvedený styl sice dokáže zabránit velkým ztrátám hlavně díky tomu, že podhodnocené akcie mají menší možnosti dalšího poklesu, přediverzifikované portfolio a sektorové rozložení ovšem není příslibem žádné raketové cesty vzhůru v případě býčího trhu.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (16.8 + 48.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru